hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Trav
 Montè.

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Bustetrollet Postet - 08/06/2006 : 15:54:43
Skal trene en traver til montè jeg. Så har noen spørsmål.

Er det vanlig at man holder seg fast i mana når man står oppreist i salen og "durer" rundt? Eller må jeg bli sterkere, trene mer på å stå i salen. Har en tendens til at jeg holde meg fast. Føles akkurat som jeg blir dradd bak i et dragsug.

Hesten fatter veldig fort galopp. Så hvis hun går fort og blir veldig ivrig fatter hun. Bremser henne fort ned i trav igjen.
Etter hvert som jeg har fått til å trene henne mer, i trav, blir hun bedre da? Altså, fatter hun mindre og mindre galopp. Eller på en måte at hun "glemmer" galoppen.

Kom ikke på noe annet å spøre om nå, men kan hende det kommer mer etterhvert, des lengere jeg kommer i treninga.
9   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Molly Postet - 09/06/2006 : 22:38:30
Kan feste en delta i D- ringene framme i salen og en karabinkrok i sjekken og D-ringen på deltaen!

Du må nesten bare prøve ut hva hesten liker best; stå i salen eller ri lett fort i hurtig trav

Lykke til
LinnMerethe Postet - 09/06/2006 : 15:13:44
Jeg pleier å ri med den vanlige salen min i trening,og den har jeg satt en lærreim(den nederste delen på en nesereim,den som går ann å ta av) i ringene på sidene,de oppe ved manken.Også fester jeg sjekken i den.Lettvint!!
Alvanesen Postet - 09/06/2006 : 12:10:35
Du har enten montè sal eller vanlig allround sal, så har du en reim der med bommen, som du fester sjekken i;)
Bustetrollet Postet - 09/06/2006 : 11:36:18
Må jeg ha spessiel sal for å feste sjekken eller? Kan ikke så mye om det jeg.
Norm Rigel Postet - 09/06/2006 : 09:58:35
Lykke til:) må si det jeg også. Brukk sjekk. Prøv det i trening også.....

Kanskje vi treffes en gang, og skal ha våre krigere i samme løp:)
Tone_ Postet - 09/06/2006 : 09:00:24
Hvis den løper lett over i galopp vil det mest sannsynlig hjelpe å få på en sjekk under løp.

Det er som jeg har forstått valgfritt med sjekk under monte, men har en sjekk er det påbudt med halereim mener jeg.

Lykke til!! :)
Bustetrollet Postet - 08/06/2006 : 23:47:12
Takk for svar.

Da skal jeg lente inn på stygbøylene - har de ganske lange nå.

Heldigvis er det nesten en mnd. til vi evt. skal starte, for det er jo ikke 100% sikkert enda.
Norm Rigel Postet - 08/06/2006 : 21:21:50
Min hest starter både i sulky løp og monte. Trenes som travere flest:) Men han er annerledes i balansen i monte, tenker da på hvordan han blir skodd.
LisaFi Postet - 08/06/2006 : 20:23:02
Det vanlige er vel at en finner balansen uten å holde seg fast. I en løpssituasjon vil de fleste hester gå på såpass at det å holde tøylene vil være mer enn nok. Det er altså ikke du som drar i tøylene, men hesten som går på.. ;)

Hvis du synes at det er vanskelig å stå i salen, og blir sliten i beina, pass på at du har KORTE nok bøyler- riktig korte. Og så slapper du av i kne og hæl, og lar deg "synke ned", med litt fjæring i kneet, da blir det lettere å følge hesten. (Stikk ut rumpa litt, og kjenn at vekta di går ned i hælene!)

Hvis du klarer å følge hesten slik, blir det mindre sjanse for at du "forstyrrer" den over i galopp med ufrivillige vektforskyvninger i alle fall! (Lettridning, humping, litt lange stigbøyler som gjør at beina "dingler litt" når rytteren blir slitent etc. Alt dette merkes godt for hesten når farten blir stor).

Ellers er det forresten ikke vanlig å ri hestene fort i trening, spesiellt ikke om de skal gå løp i monte, da dette er noe som belaster forbeina til hestene hardt (går ikke som dressurhester, slik at bakbeina tar opp vekta av rytteren...).
Jeg tror de fleste hester som gjør det bra i monte blir trent omtrent på samme måte som andre travhester, og går noen få hurtigarbeider/rutineløp med rytter før de begynner å starte.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.