hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Rideleir/rideskole
 Utnytte av undervisning

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Hege J Postet - 05/06/2005 : 19:23:16
Rir nå på en rideskole 1 dag i uken, for hesten min står et stykke unna der jeg bor. Rir henne også litt, men liker å ri andre hester, og derfor har jeg fortsatt i rideskolen der jeg hadde henne før.

Uansett, de skal legge om rideskoledriften litt nå, og blant annet skal det bli 9 elever på hvert kurs (før var det 7), og en time er på 45 minutter. De mente at rideskolen skulle bli til det bedre, men med et ridehus på 20*40 og liten tid er vel ikke 9 elever til det bedre?

Hvordan er denne ordningen lagt opp på andre rideskoler? (størrelse på ridehuset, tid på timen, antall elever på en time osv). Ridelæren min prøver virkelig å lage gode ordninger, men jeg tror hun trenger litt mere tips...:)
Jeg føler iallefall at 9 elever på så kort tid blir for mye, og at det bare vil bli venting og kluss med så mange i et så lite ridehus.
4   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Olithyon Postet - 07/06/2005 : 13:02:43
Der jeg rir på time (Torp i Trondheim) betaler jeg ca 3500 for 1/2 år. Kurset er et "rent" dressurkurs. Det er vel egentlig 8 plasser på kurset, men vi er nesten aldri mer enn 5. Vanlig oppmøte har den siste tiden vært 3-4 stk, noe som er akkurat passe for min del Kurset varer ca 60 minutter pr. gang. Det blir ca 50-55 minutter aktiv ridning pr. gang da noe tid går bort til å hente hestene i stallen/påstigning. Jeg er kjempefornøyd med denne løsningen.

Edit for å legge til at dette er et spesialkurs for voksne.
Hege J Postet - 07/06/2005 : 08:29:59
Takk for svar! Det er faktisk et slikt opplegg som du forklarer spoff. Nå er det ponnikurs, mellomhest og storhestkurs, hvor mange elever det er på ponni- og mellomhestkurs vet jeg ikke, men det er nå 7 på storhest og timen er på 45 min. Det nye opplegget går ut på: ponnikurs (husker ikke antall elever og pris) og hestekurs der det skal brukes både "mellomhester" og storhester. Det blir altså færre kurs, og dermed bedre for hestene. "Vanlig" kurs vil bestå av 9 elever og 45 min (3000 kr for 1/2 år), og så er det dressur eller sprangkurs med 7 elever og 1 time (3600 for 1/2 år). Jeg tror det skal være 5 min pause mellom hvert kurs, men i kurstiden innebærer påstigning, oppskritting, avskritting og eventuelt bygging...

Har egentlig ikke lyst til å melde meg på et spesialkurs, men føler som sagt at det ikke vil bli så god utnytte av undervisningen hvis jeg skal ri sammen med 8 andre i ridehuset. På privattreninger er vi ca 4-5, og vi har 1-1/2 time, og der går alltid alt sjapt unna. Men den "vanlige" skolerytter er ikke så vant til å følge på osv (har jeg erfart..!), og dermed får man bare enda mindre ut av timen..
spoff Postet - 05/06/2005 : 19:49:25
Hva med å ha litt ulikt opplegg fra kurs til kurs? De fleste rideskolene jeg kjenner til har enten timer på 60min eller på 45min. Alle timene er "like", med likt antall elevner, jevnt fordelt utover hele uka. Det passer kanskje for noen kurs å ha dette standardopplegget, men jeg tror en bedre tilpasning kanskje kan være bedre.

Kjenner til et fåtall rideskoler hvor de tilpasser litt bedre. F.eks. har knøttekurs som kun foregår i 30min. De er ganske mange på timen, men har hver sin leier og får derfor noenlunde personlig opplæring likevel. Så har man 45min-kurs, men mange (10-12) på timen. Mer for de som rir en dag i uka for å sitte på hesten og ha glede av dette. De utvikler seg selvfølgelig likevel, men er kanskje ikke av de maksimalt satsende skolerytterene. Igjen har de kanskje mer spesifiserte kurs. Med varighet en hel time, med fokus på enten sprang eller dressur (evnt et kombinasjonskurs), og mulighet for å være færre på timen. Maks 6 f.eks. Det som er upraktisk med et slikt tilbud er at man må tilby flere ulike kurspriser, man har ulike timeplaner hver dag osv. Men for hver enkelt elev tror jeg et slikt opplegg er langt mer å foretrekke. Hva med å foreslå at de har noe slikt? Det må jo være en fordel for skolehestene også. Om noen vil betale mer for kurset, slik at timesinntekten på hver kurstime likevel blir det samme, men skolehestene faktisk generelt brukes mindre, må jo det være en god ide. Om det er et ønske om å ri få på time.. Rideskolen som gjenspeiler opplegget jeg har beskrevet her har ridehus på 20x60, men kjenner til et fåtall andre rideskoler som har liknende opplegg. Men de fleste har dessverre fastspikret opplegg med like lang tid, like mange på timen, uannsett nivå.
Eva V Postet - 05/06/2005 : 19:35:23
9 elever i 20x40 ridehus blir mye kluss ja. Det er det samme på rideskolen her, når det er ni elever er kurset fullt. Jeg syntes personlig det er i det meste laget. På sprangtimer står man mer i ro og venter enn hoppe hinder på en så liten bane. I dressur blir det mye kø-ridning. Jeg syntes det er mer ideelt med 4-6 elever på en gruppetimer.

Her er timene på 60minutter, men da skal man også bruke tid til å komme seg på hesten, stille stigbøyler og skritte opp og ned, som ofte tar tid med mange elever. Skal ridetimen bare vare 45minutt bør hestene være klare til dyst når timen skal begynne og heller ha ti-femten minutter "fri" mellom øktene for å bytte ut hester, ol. For eksempel at timene varer 16-16:45, 17-17-45, osv.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.