hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Natural Horsemanship
 Belønning

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Nefertiti Postet - 09/06/2007 : 17:52:51
Jeg gir hesten belønning når han har utført en oppgave riktig. Den første hesten min begynte jeg å belønne med mat, men nå som jeg har en unghest på 3, som ikke noen gang har fått mat frfa hånden, har jeg istedet begynt å klø hver gang har gjør noe riktig. Det har virkelig gitt resultater på bare to dager! Jeg begynte først med å stryke hesten over hele kroppen med hendene og etterpå med et tau, gjorde dette en times tid. Så flytting og rygging ved å presse med fingrene, gradvis. Dette gjorde jeg for en ukes tid siden. Han hadde jo ikke gjort noe slikt før, vært lite håndtert, men snill som et lam, og veldig kjapp i hodet. I går begynte jeg med å gjøre samme øvleser, og da belønne med ros og kløing. Han har lenge vært flink med å alltid komme til meg når jeg kommer, så jeg belønnet denne adferden også med kløing, og hesten går overalt etter meg. Jeg trenger knapt peke for at han skal flytte bakparten og rygge. Han syntes det er litt ekkelt å løte bena, så dette tar tid. Problemet mitt er at jeg går tom for steder å klø! Hester har jo spesielle steder som er ekstra godt å bli klødd, og mulen viser jo det godt. Men nå har jeg klødd ham så mye de siste dagene, selv om jeg har passet på å ikke holde på mer enn 10 min av gangen, så det er ikke noe steder som er ekstra godt lengre. Vil han da ikke ta et som en belønning lengre? Jeg klør ham jo, men deter liksom ikke "mule-krølling" godt

2   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
ExhinaogStine Postet - 15/06/2007 : 00:26:00
Jeg har en to åring som jeg hadde bestemt meg for å prøve å gjøre det sammen med. Hun har aldri før fått mat fra hånden heller, og jeg klødde henne og ga henne små pauser som belønning.Det gikk veldig fint en stund,det gikk litt opp og ned ,men etterhvert ble hun mer interessert i å spise gresset som kom med sommeren. Jeg har brukt klikkermetoden på flere hester før og synes det har funket supert.
Jeg gikk dermed over til å klikkertrene min egen hest også. Det har funket helt supert. Hun har ikke prøvd å tigge ett sekund, men hun er mer konsentrert og vil prøve å forstå hva jeg mener.
Jeg var på tross av gode erfaringer tidligere skeptisk til å klikke henne. Hun prøvde selv om jeg ikke belønnet henne med mat, men det dabbet av litt etter litt. Så så jeg filmen til Ellen Ofstad og Piet Bakker. Begge disse bruker klikker metoden. Piet Bakker forklarer på en grei måte hvorfor han bruker den. Det er rett og slett for å gi hesten noe ekstra så den skal elske "jobben" sin og ønske å gjøre mer. Man vil ikke få en hest som tigger fra hånda om man gjøre dette konsekvent riktig.
Den ene hesten jeg klikker trente var en litt nervøs nordlandshest. Når han ville ha mer begynte han å gjøre en øvelse- eks han flytta rompa, eller rygget. Han nappet meg aldri i hånda eller noen ting.

Det første jeg lærte min egen nå var at hånda skal kunne være forran henne med mat i uten at hun får før klikker lyden kommer. Og i begynnelsen når man klikker skal man la de gjøre en øvelse om de begynner å tigge eller nappe. Så skjønner de det rimlig fort.
VitaRosita Postet - 12/06/2007 : 19:36:18
Hei=) Hvis hesten har gått lei av kløinga, vil han kanskje ikke ta dette som en belønning lengre. Kanskje han rett og slett har gått lei. Man kan jo heller ikke slutte å belønne en unghest under "opplæring" heller, for da ville nok de fleste unghester sluttet å gjøre de tingene vi ville at de skulle gjort. Men jeg tror at jeg ville gitt han kanskje en liten godbit hvis han feks i deres tilfelle gjorde noe så skummelt som å løfte på beina, og kanskje fortsatt å klødd litt når han gjorde enklere ting. Da ser han at han får belønning hvar gang, og at han kan "glede" seg til hva han får i belønning neste gang. Jeg vet ikke helt om dette er den rette metoden, eller om det er en metode i det hele tatt, men hadde det vært min hest ville jeg nok prøvd å finne andre ting som hesten liker, og som den kunne fått i belønning. Lykke til videre;)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.