hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Natural Horsemanship
 Nybegynner trening?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Eliss Postet - 08/09/2006 : 23:39:34
Vel, nå har det seg slik at jeg verken eier hest, eller har tilgang til rundtpadock, så hva gjør jeg da? finnes det noe jeg og eventuelt en ponni jeg har på halvfor kan trene på? Ting som ikke krever rundpaddock, eller at du er med hesten hver dag? Hadde vært veldig takknemlig om noen kunne svart meg på dette, for NH er noe jeg har vært fasinert av i ca. en evighet, men har ikke hatt de riktige 'tinga' for å kunne utføre.
5   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Wichtoria Postet - 13/09/2006 : 23:03:33
Rundpaddocken er jo ikke et "must", men den er jo ganske smart egentlig! =)
Eliss Postet - 10/09/2006 : 11:02:40
Tusen hjerlig for svar. (: Du er en flink liten pike til å forklare! x)
Irriducibili Postet - 10/09/2006 : 02:26:26
Ja, jeg vet Var slik jeg også ble introdusert for NH, rundpaddock. Det var liksom det som var NH det. Heldigvis har jeg lært mye mer etter det. Første gangen jeg prøvde meg på noe slik var nettopp i rundpaddock, det gikk sånn passe. Brukte alt for store bokstaver

Det er vanskelig å forrklare hva Nh er, fordi det egentlig er alt du gjør med ehst. For min del er det mer min tankegang, hva jeg vil oppnå med hesten, og hvordan jeg vil oppnå det. Jeg ønsker en hest som liker å være sammen med meg, som føler seg trygg og stoler på meg En som er samarbeidsvillig og vil prøve å forstå meg, slik som jeg prøver å forstå hesten. Jeg ville være med hestene og håndtere dem på en slik måte at de aldri blir redde eller usikre, og uten at jeg trenger bruke noen form for vold. Det er mange måter å oppnå det på. En ting jeg gjorde for å oppnå dette med en flokk unghingster, var enkelt og greit å bare gå inn i paddocken deres og være sammen med dem. De fikk bli bedre kjent med meg, og lærte seg at jeg var sjef i flokken når jeg var der. Det gikk ut på at jeg flyttet dem unna om de trengte seg på, og bare bad dem om å holde litt avstand og være rolige og snille rundt meg. Det var egentlig ikke mer enn det, hver gang jeg kom inn i paddocken etter det kom hele gjengen imøte for å hilse på. I denne situasjonen var det uhyre lett, fordi hestene selv ønsker å bli kjent med meg åg være sammen med meg, samtidig som de natulig respekterte meg som leder. Andre hester har jeg måtte jobbe med i ukesvis, uten å oppnå like resultater. Konklusjonen er at det variere mye fra hest til hest, hvor lett det er å oppnå et godt forhold. Og det avhenger av hesten selv, hvor villig den er til å få et bra forhold til deg.

Det viktigste vil alltid være å prøve å håndtere hestene slik du kan tenke deg at du ville blitt håndtert selv om du var hest. Du ville ønsket at noen prøvde å forstå deg, at de forklarte tydelig når de skulle lære deg noe, at du kunne stole på dem, og at de aldri slo deg. Være rolig og samtidig bestemt, siden vi alltid bør være dem som bestemmer over hesten, ikke omvendt
Eliss Postet - 09/09/2006 : 10:35:42
Ok. takk for svar! Du skjønner det at hver plass jeg har lest om hvordan du skal 'starte med NH' er det liksom den med rundpaddock og at du skal få hesten til å komme etter deg.

Jeg bruker den med å flytte hesten når jeg ser på bakparten. gjør dette spesielt når jeg kommer fra ridetur/banen og inn i boksen. da ser jeg på ponniens bakpart og den flytter seg. (Om ikke det går med blikk, tar jeg fram pekefingeren.) Så da har jeg allerede begynt med det? Ponniene jeg rir til vanlig vet at når jeg ser på bakparten deres skal de flytte seg, så det tar de relativt kjapt. Etter 2-3 dager hvor jeg gjør det, kan de det, og jeg trenger bare se på bakparten en gang for at de skal skjønne hva de skal gjøre..
Irriducibili Postet - 09/09/2006 : 02:23:52
Les og lær Ikke for å være frekk eller noe, men jeg tror du har mye igjen å lære. Dette tror jeg pga innlegget ditt, og de begrensninger du -tror- du har. NH er mye mer enn rundpaddock. Du trenger egentlig ikke noen verdens ting for å praktisere NH, annet enn en hest.

Leslie Desmond har noen fine artikler du kan lese først, du finner dem her: http://s153117142.online.de/cms/?id=180
Spesielt de om hvordan du skal få frem letthet når du rir er fine.

Videre vil jeg anbefale deg bøkene til Mark Rashid, boka som Leslie Desmond har skrevet sammen med Bill Dorrance-True Horsemanship, trough feel, bøkene til Hentry Blake, Parelli og boka til Peer W.Vogel. I tillegg kan du finne masse på nett, bare google litt så kommer det opp en hel del! Du finner også mange av bøkene på Biblioteket, de blir flinkere og flinkere med å ta inn disse bøkene.

Du kan også delta på noen kurs, eller kanskje få noen til å vise deg, dersom du kjenner noen som er gode til å håndtere hest.

Til slutt: En ting du kan trene på, hver gang du er med hesten, er så se om du kan få den til å gjøre ting med så lite press fra deg som overhodet mulig. Se om du kan få hesten til å flytte seg over til siden ved å se på den, eller peke, eller så vidt ta borti den med tuppen av fingrene. Det du vil oppnå er en forståelse av hesten, der du kan få den til å prøve å forstå deg også. Der den prøver å jobbe sammen med deg, og gjør så godt den kan på å forstå dine ønsker. Og det kan du jobbe med uansett hvor du er, om det er i luftegården, inne på stallen, når du leier eller hva som helst. Det krever ingen rundpaddock, det krever kun deg og din forståelse. Og grunnlaget kan du leggeved å lese og studere, og etterhvert praktisere på hest. Men som sagt, det ville jeg ventet med til du fikk en grunnleggende forståelse for hesten og hvordan din holdning skal være i forhold til hesten din.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,06 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.