hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 Hva bør man vente av dressurryttere på LC-nivå??

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Silje H Postet - 16/02/2004 : 09:56:48
I går var jeg på et dressurstevne i Sørkedalen (Elveli Hestesportsenter), og skulle starte LC:3.

Hesten min er ikke så fryktelig erfaren når det gjelder stevner, og det er heller ikke jeg. Derfor valgte jeg å ri LC, siden nivået ikke er høyt, og målet med stevnet var egentlig kun å få en erfaring mer, og en positiv opplevelse for hesten.

Det som skjedde er en lang historie.
Fra treningsdagboka mi:
Søn.15.feb:
I dag var det stevne da... (Elveli gård i Sørkedalen). Etter litt feilkjøring (pga omkjøring i Oslo) kom vi oss endelig fram til stevneplassen. Jeg rakk akkurat og varme opp før det var min tur! Egony var innmari fin på oppvarminga, og jeg fikk en god magefølelse, og gledet meg til å ri programmet. MEN.......:
Joda, vi travet inn midtlinjen, og så INGENTING. (og da mener jeg ingenting...) De hadde latt en stor skyvedør stå åpen bak C, så for det første ble vi så blendet at vi ikke så dommer eller bokstav, og i tillegg var det en lys flekk på ca 4 x 4 m foran C som solen la fra seg. (Den så ut som en kritthvit presenning i denne lave sterke ”vårsola”.) Jeg for min del syntest det var helt talentløst av arrangørene å la denne døra stå åpen... Når man er ute å rir LC er det jo gjerne for å få en positiv opplevelse, enten med en uerfaren hest, eller at det er små, unge ryttere som ikke har startet så mye. Hva er da poenget med å lage det så innmari vanskelig??!!??
Egony synes dette var skummelt, særlig da vi var midt oppe i det, og hun ikke så noe mer enn meg. Jeg fikk heldigvis Egony til å gå ut på denne skumle flekken, men hun var ikke akkurat avslappet og pen. Hun prøvde og kaste seg unna, og når vi red vekk fra flekken, nedover banen igjen, prøvde hun hele tiden og galoppere unna... Resultatet ble ikke akkurat noe å skryte av, men jeg kan ikke si jeg er skuffet. Egony var 1 av 5 hester som var livredde (og det var bare 10 i klassen). Altså: Vi fikk ETT poeng mindre enn halvparten, og altså akkurat ikke godkjent (124 p = 49,6%). Det var 4 ekvipasjer til som også havnet under 50 %, så jeg tror vel kanskje at dommeren og arrangørene skjønte de hadde gjort en tabbe, de lukket nemlig igjen til LB, den neste klassen. Jeg er enig i at de ikke kan gjøre forskjell på noen i en klasse, men hva med å lukke igjen etter den første som blir redd, og deretter la denne ekvipasjen ri om igjen sist i klassen?? Når man arrangerer et stevne ned til LC-nivå, skal det da ikke være for at mindre erfarene ryttere og hester skal kunne delta og få mer rutine og positive opplevelser???
Jeg var så oppgitt at hele episoden ble helt latterlig for meg. Venninna mi red til enda mindre prosent enn meg og hun red til 76% sist hun startet LC dressur. Det sier vel litt??? (Joda, det går opp og ned, men ikke 30%?????????????)
Uansett, Egony fikk seg en kjøretur på hengeren, og vi var alt i alt ikke skuffet eller sinte. Men jeg må jo bare få si til Sørkedalen Rideklubb at dette var en stor tabbe jeg håper jeg slipper å se i en såpass lav klasse igjen...??!!
Egony fikk masse kos, og stell, for jeg som mamma var selvfølgelig stolt av henne likevel! :)
Satser på å slå oss selv neste gang, hehe!


Spørsmålet mitt er om dette er en ytre faktor (døren som slapp inn den sterke sola) som ryttere på LC-nivå bør takle??
Synes dere at dommeren taklet dette på riktig måte, ved å gjøre det likt for hele klassen? Eller burde hun stengt døra, og gitt førsteman en sjangse til??



Her er bilde av hvordan det så ut:
9   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Silje H Postet - 20/02/2004 : 11:34:19
Takk for alle svar og meninger!!!!
Jeg og hesten min gleder oss allerede til neste stevne, og som sagt:
Vi er en erfaring rikere!
Destrier Postet - 19/02/2004 : 16:48:46
Synd du fikk denne erfaringen. Det at du har krav på å ri inne på banen før programmet starter, er noe dommeren skal vite, og sørge for at rytterne får gjøre.

Dette høres ut som en uerfaren arrangør, som kanskje ikke tar så mye hensyn til at de startende ekvipasjene får gjennomføre programmet på best mulig måte. Reglementet kan virke som noe 'herk', men det er faktisk veldig bra å kunne en del reglement når man skal ut og starte. Og det skal alltid tolkes til rytterens beste. Derfor er det lurt som vi har vært inne på, å faktisk ta fram reglementet og lese litt iblant, slik at man er klar over hva som står (og kan finne det igjen om nødvendig, det er ikke nødvendig å ha 'alt i hodet).

Nok om det. Håper alle som har lest dette har fått med seg at det er lurt å lese litt i reglementet, at man har krav på å få ri inne på banen når det ikke er plass til å ri rundt hele railen, og at det lønner seg å si ifra om åpne dører, støy på tribunen, løse hunder, løse hester, 'feil musikk', etc etc - før man begynner programmet sitt. Si ifra til steward (det skal være steward fra D-stevner og opp, og vedkommende skal være 'merket' med steward-skilt - også kalt kontrollør på Norsk), eller til stevneleder (kan være vanskelig å finne), eller til dommeren. Helst før du får startsignal. Om du føler at du ikke får korrekt behandling, legg inn protest. Er du under 18 år, skal du ha med en ansvarlig person - la da denne 'ordne opp' for deg (dette står også i reglementet). Husk at reglement er noe som er til for din del, og for hesten din. Og alle arrangører er pålagt å ha et reglement i sekreatariatet, som du kan gå og lese i - om du har glemt ditt eget.

Lykke til med startingen! :)
Silje H Postet - 19/02/2004 : 08:29:50
Kopi av melding:
...Jeg vet ikke hvordan det var på dette stevnet, men normalt får man ri litt inne på banen før start. Altså før dommeren blåser. Dersom det ikke er plass til å ri rundt hele railen, har du faktisk krav på å få ri inne før start. En av de viktigste tingene man gjør inne på banen, er å ri rundt slik at hesten får 'kikket' fra seg, iallefall det værste. At den kikker litt, får man bare regne med. Normalt går dette over etter man har ridd en midtlinje og en diagonal.

Nå skjønner jeg at du er 'sur' på arrangøren, noe du selvsagt har helt rett i. Men det er nok desverre lite man kan gjøre med akkurat dette nå. Du får heller ta dette som en lærepenge, og heller klage på åpne dører eller andre ting før du starter programmet ditt. Det pleier å hjelpe. :-).........
Opprinnelig postet av Destrier



Jeg finleste reglementet da jeg kom hjem etter dette stevnet, og hadde jeg gjort det på forhånd, ville jeg nok protestert. Vi hadde ikke mulighet til å ri rundt railen, men likevel skulle vi vente utenfor på signal til å ri opp midtlinjen. Så den store lysflekken ved C, så vi jo først da vi kom opp midtlinjen. Jeg er ingen rutinert dressurstevne-rytter, og oppdaget ikke denne regelen før jeg kom hjem. Hadde jeg fått ridd to runder inne på banen før startsignal, hadde jeg jo ihvertfall fått mulighet til å vise hesten det skumle!

Men som Destrier skrev senere i forrige innlegg, jeg har tatt dette som en lærepenge! Hesten og jeg er en erfaring rikere, og fra nå av skal:
-jeg alltid ha med reglementet på stevnet.
-stå på kravene
-oppdage ting i forkant, slik at det kan rettes på FØR noe går galt!

Oppfordrer alle andre til å være oppmerksomme også! Og det er lurt å kunne reglementet. Det skal så lite til før noen har glemt et punkt som er viktig for andre!
Destrier Postet - 18/02/2004 : 20:47:22
En ting som er nokså vanlig å se i slike klasser, er at hestene er redde for dommerbordet, eller hengeren, eller bilen, eller hva som eventuelt er satt opp for at dommeren og skriveren skal sitte. Noen hester er redde for blomstene som banen er pyntet med, andre er redde for høytalere, mens enkelte til og med er redde for den oppdratte midtlinjen...

Altså. Uansett hvordan man legger ting til rette, vil det alltid være et eller annet for hesten å 'spooke' på, om den vil.

Jeg vet ikke hvordan det var på dette stevnet, men normalt får man ri litt inne på banen før start. Altså før dommeren blåser. Dersom det ikke er plass til å ri rundt hele railen, har du faktisk krav på å få ri inne før start. En av de viktigste tingene man gjør inne på banen, er å ri rundt slik at hesten får 'kikket' fra seg, iallefall det værste. At den kikker litt, får man bare regne med. Normalt går dette over etter man har ridd en midtlinje og en diagonal.

Nå skjønner jeg at du er 'sur' på arrangøren, noe du selvsagt har helt rett i. Men det er nok desverre lite man kan gjøre med akkurat dette nå. Du får heller ta dette som en lærepenge, og heller klage på åpne dører eller andre ting før du starter programmet ditt. Det pleier å hjelpe. :-)

Ellers så kjenner jeg ikke dette stedet, og vet ikke hvordan denne døren var plassert. Det at det kommer lys inn på banen som 'hvite felt', er nokså vanlig, der man har vinduer høyt oppe på ridehusveggen, eller takvinduer. Det kan som du sier, være veldig vanskelig å se noe som helst om man kommer midt i et sånt lys. Ofte er det også veldig vanskelig for både dommer og arrangør å holde orden på hvorvidt dører er igjen eller ikke, da hestepassere/tilskurere/de som er i stallen ofte lukker den opp uten å lukke den igjen etter seg. Det kan jo hende den pleier å stå oppe, og da blir det vanskelig å få folk til å lukke den igjen under et stevne.

Nok om det. At uforutsette ting skjer under et stevne - er noe de fleste må regne med. Det er faktisk ganske vanskelig å ri et godt LC program, og det skal en temmelig erfaren rytter til.
elx Postet - 18/02/2004 : 19:28:07
Er enig i at arrangørene rett og slett gjorde en tabbe. Riktignok skal hestene være såpass lydige at de ikke lar seg distrahere av hver minste ting, men "alle" vet jo at selv den mest gjennomridde topphest kan reagere på sånne solflekker så det er unødvendig å gi rytterne denne ekstra "utfordrigen"...
På stallen jeg sto før arrangerte vi ofte stevner (klubb og distrikt inne, til og med elite ute) og da ble vinduene i ridehuset dekket av sorte søppelsekker for å unngå nettopp solflekker (i både sprang og dressur). Og på dressurstevner, både inne og ute, ble publikum oppfordret til å være mest mulig i ro under parkurene.
Når man er på dressurstevne, uansett hvilket nivå man rider, så skal jo hovedutfordringen være å ride programmet og øvelsene som best man kan. Og all ære til de som har hester som er så lydige og stole sånn på rytteren at de ignorerer alle distraksjoner, men det kan man da nesten ikke kreve i en lett klasse på distriktsnivå
Silje H Postet - 18/02/2004 : 17:01:53
Hmmm.
Beklager virkelig hvis jeg har stillt spørsmålet mitt feil...virker ikke som om jeg blir forstått på meningen min.

Jeg er forsåvidt enig i at dommeren gjorde riktig i å la hele klassen ri under like forhold...
Men jeg var dessverre ikke av de første som red, og la ikke merke til feilen før jeg var inne på banen selv. Skjønner jo det at jeg måtte lagt inn protest for at jeg skulle fått ridd en gang til eller noe i den duren.
MEN, poenget mitt var ikke å få ridd programmet en gang til. Et LC program betyr virkelig ikke så fryktelig mye for meg, men jeg synes bare at dette er en ting arrangøren og dommeren burde tenkt på på forhånd.
Hva hvis det hadde kommet ei lita jente på en ponni, som skulle ut å starte for første gang?? Ingen god erfaring og opplevelse...
Jeg selv er såpass gammel at jeg ikke bryr meg så veldig om resultatet. Er bare opptatt av at alle som er med på stevne skal få en god erfaring, uavhengig om resultatet blir dårlig eller ikke!

Håper jeg gjorde meg litt bedre forstått nå...
Destrier Postet - 18/02/2004 : 14:29:40
'Synes dere at dommeren taklet dette på riktig måte, ved å gjøre det likt for hele klassen? Eller burde hun stengt døra, og gitt førsteman en sjangse til??'

Dommeren gjorde helt rett i å la hele klassen ri under like forhold.

Uansett er det for sent å gjøre noe med dette nå. Dersom du var førstemann i klassen, burde du lagt inn protest (det må du gjøre skriftlig, og med en gang du er ferdig med å ri, sammen med å betale et gebyr på 100kr). Taes protesten til følge, får du igjen pengene. Som du har erfart nå, hjelper det ikke å 'si ifra' uten samtidig å legge inn en protest. Dette med protester står omtalt i reglementet. Alle lisensierte ryttere skal ha reglement, og det lønner seg å ta dette med når man skal på stevne.

Etter min tolkning, ligger 'feilen' hos deg selv, som ikke la inn protest. Selvsagt burde arrangøren lukket igjen døren, men når først en ekvipasje har ridd med åpen dør, må alle gjøre det - slik at forholdene blir like.

Forøvrig er jeg enig med Spoff, om at dette spørsmålet egentlig er litt feil stilt. Kravene som stilles for å ri en LC, er først og fremst at hesten kan gå på tøylen, ikke nødvendigvis 100% stabilt gjennom hele programmet (som i LB og høyere), men iallefall mesteparten av programmet. Går den stabilt, er det selvsagt et pluss. Videre legges det stor vekt på rytterens sits og bruk av hjelpere, samt korrekte veier.

Det er ingentig som sier at prosentsatsen skal være 'så og så' under et dressur-stevne. Går mer enn halvparten til under godkjent karakter, er dette som regel et tegn på at enten kvaliteten er dårlig eller at dommeren er streng. Begge deler er slikt man må regne med å møte på et lite stevne.

Bedre lykke neste gang!


Silje H Postet - 17/02/2004 : 08:31:55
Takk for laaangt og interessant innlegg!

Ang startende i klassene, var dette ca antall:
Klasse 1 = 10 ekvipasjer
Klasse 2 = 15 ekvipasjer
Klasse 3 = 7 ekvipasjer
Klasse 4 = INGEN

Så en evt omridning hadde vel ikke tatt lang tid, HVIS de hadde løst problemet etter den første rytteren. Men jeg forstår selvsagt at man ikke kan la en hel klasse gå om igjen når man ikke løser problemet før ETTER klassen!

Jeg for min del har ikke tatt hendelsen så fryktelig seriøst og innpå meg. Mener det var uprofesjonellt av dommeren og ikke gjøre noe med det, med tanke på at LC er ofte en klasse som unghester og unge ryttere melder seg på i, for å ri et enkelt program og kun få en positiv opplevelse.

Vi sa tydelig ifra hva vi mente om saken, og de skjønte tydeligvis at det var dumt av dem. De ble nemlig litt flaue, og som sagt, døren ble lukket før neste klasse.

Jeg håper bare at dette var en tabbe som jeg slipper og møte igjen! Det er unødvendig og utsette uerfarne hester og ryttere for denne utfordringen på såpass lavt nivå!

Håper det er fler som har en mening i denne saken!
spoff Postet - 16/02/2004 : 11:24:53
Angående forhold på konkurransebanen henviser jeg til §430-2 i dressurreglementet. Her står det:

Banen bør være slik plassert at trafikk eller andre forstyrrelser ikke virker uakseptabelt generende på de konkurrerende. Om mulig legges banen i retning nord-sør med C på søndre kortsiden.

Siden du ble blendet i det du vente opp ved A høres det ut til at banen iallfall har vært riktig plassert i forhold til sola (poenget er at dommeren ikke skal blendes). Hvordan en skal tolke første del av dette punktet er vel litt så som så.. Det står bør, og det er snakk om forstyrrelser som virker uakseptabelt generende på de konkurrerende. Hvordan din situasjon faller inn her er vanskelig å avgjøre, men i og med at problemet kunne løses enkelt ved å lukke igjen døra mener jeg at arrangørene i det minste har utøvet dårlig skjønn. Om det er direkte reglementsbrudd er mer en diskusjonssak, men etter min mening bør ikke slikt forekomme (iallfall ikke dersom situasjonen også er enkel å rette opp i). Her kunne du kanskje nådd langt om du hadde reglementet å banke i bordet med. Om situasjonen kanskje er litt på kanten til å kunne dømmes som reglementsbrudd, så hadde du sannsynligvis kommet langt med å henvise til dette punktet. Iallfall kanskje en omridning.

Desverre er det slik at baneforholdene ikke alltid er like bra. Feil kan gjøres under forberedelse (se f.eks. på lørdagens dressurklasse under OHS 2003, hvor hjørnet mellom A og K var et eneste stort gjørmebad p.g.a. en mislykket vanning av banen i pausen før. Noe som fikk de fleste hestene til å være våkne), eller grunnlaget er generelt dårlig for å skape en god bane. Eller eventuelle uforutsette faktorer spiller inn (i går var det typisk en super soldag i Oslo, og det har ikke vært mange av dem de siste ukene). Forhåpentligvis har arrangørene tatt dette til etterretning, og i og med at de lukket døra i LB har de nok lært av sine feil.

Apropo om dette bør skje i LC eller ikke så mener jeg det generelt ikke bør skje. Hverken i LC eller andre klasser. Uannsett er det viktig at alle ekvipasjer stiller med baneforhold som etter forholdene vil være mest rettferdig. Jeg mener kanskje døra burde lukkes, men om dommeren selv ikke anså dette som et "brudd" på §430-2 så var det kanskje hennes/hans avgjørelse. Et annet "problem" på dressurstevner er ofte trange tidsrammer som må overholdes. Å arrangere en omridning vil ta mye tid. Det kan også være en avgjørende faktor. Ser på terminlista at dette var et D-stevne med klasser opp til MB. Nå vet jeg lite om hvor mange startende det var i hver klasse, men det er mulig det også hadde skapt endel krøll i programmet om en arrangerte en omridning. Men uannsett bør baneforholdene være bra, og i utgangspunktet burde kanskje ikke dette skjedd i det hele tatt? Sannsynligvis kom ikke sola så brått på.. Men er som regel greit å sitte på gjerdet og kommentere, eller eventuelt være "etterpå-klok". Men høres jo ut til at de iallfall har lært av sine feil.. Forhåpentligvis skjer ikke dette neste gang.

Kanskje ikke helt i samsvar med selve innlegget, men som iallfall faller inn under tittelen på dette innlegget: "Hva bør man vente av dressurryttere på LC-nivå??" vil jeg anbefale alle å lese gjennom dressurreglementet og Veiledning for dressurdommere som begge deler er å finne på NRYFs hjemmesider. LC kan kort oppsummeres som et program hvor rideveier og rytters holdning teller mest. Selvfølgelig vil en motvillig og ulydig hest trekke ned, og en hest som går til tøylen trekke opp. Men ene og alene skal du klare å ri et LC-program godkjent så lenge rideveier og punktlighet er perfekt, hesten er villig, men ikke går til tøylen.

Angående sammenlikning av poengsummer fra stevne til stevne er det viktig å ta flere hensyn. Dommerne skal i utgangspunktet dømme likt, men som vi alle vet er det veldig ulikt hvilke faktorer vi ser når vi mener at en hest går bra eller ikke. I lette klasser hvor generelt det er mye "rart" ute og starter er kanskje dette ennå vanskeligere å dømme. Og det er faktisk slik at noen dommere dømmer strengere enn andre. Men min erfaring er likevel at som oftest er det den beste som vinner, og resultatlisten følger dertil. Så så lenge det er rettferdig trenger ikke poengsummen å være det avgjørende. Men selvfølgelig skal ulikheten mellom dommerne være minst mulig. En annen ting er at noen dommere dømmer "snillere" på f.eks. klubbstevner hvor uerfarne ryttere starter skolehester. Skolehestene har ofte dårlig gang, og har sine unoter. Egentlig er dette faktorer dommeren ikke skal ta hensyn til, men som likevel gjøres. Hva som er riktig å gjøre er det nok mange synspunkter på. Startet f.eks. en skolehest da jeg var mindre som konstant gikk med tunga ut av munnen. I følge dressurreglementet skal hver øvelse dette skjer i trekkes med 2 poeng. Jeg har startet stevner hvor dommeren "ikke har sett dette". Litt fordi dette var faktisk en ting jeg ikke kunne gjøre noe med som skolerytter. I LC er det dessuten mer rytteren som rytter skal bedømmes, og egentlig ikke så mye hesten. Men utifra reglementet skulle jeg ha blitt trukket for dette, selv om hesten var en skolehest. Så ikke alltid vil det være sammenliknbart å måle en poengsum opp mot en annen. Det er også viktig å huske på at det finnes flere LC programmer, og total poengsum i disse viker litt fra hverandre. Nå gir likevel prosentandel et mer likt mål, men siden øvelsene ikke utføres likt i disse programmene blir det likevel litt feil å sammenlikne dem.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.