hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 hva er best å ha? traver eller ridehest?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Genia Postet - 16/01/2004 : 11:51:52
hei! jeg har en varmblodsvallak. han er 5 år og halvt traver. han kan ikke såå allverden mye,men kan gå noen lunde bra dressur. en ride lærer sa at hivs hun hadde han i en uke ville han bli kjempe bra dressur hest. han har jo litt potensialer. hva mener dere? synes dere jeg burde få meg en ferdig drssur hest jeg kan lære av eller beholde denne hesten? han er jo litt vanskelig å ri og jeg trenger hjelp hele tiden for å få til det jeg vil... kommer jeg noe langt med han lissom?
14   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
xxxx Postet - 29/01/2004 : 12:14:29
Heisan!

Dette diskuteres innunder temaet; Hesteraser..så får du se om du blir noe klokere..he,he
Guro Postet - 20/01/2004 : 13:24:46
For de fleste av oss vil faktisk det å bli ferdig med skolen være eneste vei til den hesten vi ønsker oss, så jeg ville bare si at tanta/Kris egentlig sa det jeg har tenkt men ikke fått skrevet her...
Bli ferdig med skolen, å skaffe seg en utdannelse (om mulig uten å flytte så studielånet ikke blir enormt..) er på mange måter en sikrere vei mot en bra hest (slik jeg ser det) enn å ofre alt _nå_ og "bare" jobbe for å få det til. Om ridningen ikke skulle gå slik man håper på så er det jo veldig fint å ha noe annet å drive med .

Om treneren din er forholdsvis rettskaffen har hun/han ikke bare sagt at hesten har talent men også ment det. På den måten kan dere sikkert nå å utvikle dere en del sammen, og ikke minst kan du få all grunnridnig på plass ..
Hva med å prate med de på stallen, kanskje noen har bedre hest enn deg, og du kan få ri den/de innimellom, bare for å få følelsen med hvordan det "skal" være!!

Jeg er selv student, har ingen mulighet til å realisere hest selv, og er heller ikke på noe høyt nivå, men rir det jeg får tilbud om (pluss at jeg er fôrrytter en dag i uka), slik håper jeg at jeg kanskje kan være på et akseptabelt nivå, og i stand til å kjøpe min egen lærehest om noen år.
Det er litt viktig å fokusere på at man ikke må la drømmen om topphest gå tapt selvom man må vente noen år....
Og med tanke på det Arwen og alle andre sier...hvor mange av oss blir toppryttere som kan leve av det!?!? Da er det nok bedre å jobbe litt på skolen og slutte å hate den først som sist...

Guro
Genia Postet - 20/01/2004 : 11:56:48
tusen takk for alle rådene! det er utrolig mye til hjelp for meg! nå skal jeg prøve å bli ferdig med skolen(selv om jeg hater den) og så vil jeg veldi gjerne dra til utlandet eller hvor det måtte være for å lære å ri skikkelig! hvem vet kanskje dere ser på en dag
ElleM Postet - 19/01/2004 : 09:36:37
Enig med tanta. Iom at du er såpass ung, og har skolegang igjen, er det kanskje like greit å legge det du har av tid ned på å forbedre ridningen din på den hesten du har.
Snakk litt med treneren din, hun/han er den viktigste personen for deg som ikke har så mye foreldrestøtte. Og støtte er utrolig viktig, man bør ha et solid støtteapparat rundt seg.

Dra på det som finnes av stevner i nærområdet med hesten din, det koster ikke like mye som å dra på stevner langt avgårde hvor du må betale for overnatting.
Som tanta sier, så er det mange ryttere som innser at å "satse" på ridningen tar for mye tid og penger, og ikke er like forenlig med et "normalt" liv. (Det er derfor jeg titulerer meg selv som hobbyrytter...;)
Men man kan da likevel fortsette med ridning og ha masse moro med hesten sin på stevner o.l. likevel!

Å reise utenlands er nok da det beste tipset for å bli riktig god til å ri. Det er beintøft, men lærerikt. Jeg kjenner selv Anita Sande (sprangrytter) som nå har endt opp som berider i Tyskland. Det er jente med bein i nesa!
tanta Postet - 18/01/2004 : 19:58:08
Slapp nå itt av, ridning koster masse tid og penger, og etter hvert innser mange ryttere at Grand Prix klassene koster litt for mye. Har selv vært ute i intermed. 1 hesten min kan piaffe og passage, og i en heldig stund noen ettere. Men å sette dette sammen til en Grand Prix virker for meg nesten umulig, alle øvelsene kommer så tett at en ikkehar tid til å tenke engang. Men selvsagt er det ikke helt umulig, det er noen få som klarer det. (tatt i betrakning hvor mange som prøver) Man er veldig avhengig av å ha noen som støtter og står bak, for gud hjelpe meg hvor mange nedturer det er.
Om du ikke kan komme ut på stevner, så er det også et problem, for du trenger konkuranserutine, og den får du bare ved å starte og starte.
Mulig at det vil være bra for deg å bytte hest, vanskelig å si, men å kjøpe en ferdig hest er ikk noen enklere løsning, du vil trenge vel så mye hjelp med den som dne du har nå. Når du ikke har noen særlig rideerfaring hvordan skal du kunne vite om byttene er rene, rette nok eller store nok, denne erfaringen kommer kun gjennom masse ridning. Begynte selv å ri når jeg var 16, da satt jeg på hest for første gang. Konkuranser begynte jeg med først når jeg var 19, har hvert utrolig heldig med foreldre som støttet veldig opp, men måtte også selv bevise at det var dette jeg ville. Har aldri hatt en ferdig utdannet hest, og har således lært ting sammen med hesten. Men jeg har ridd alt av hester som har kommet i min vei, det lærer en også utrolig mye av.
Husk at du kan komme utrolig langt, bare du er sta og utholden nok. Se bare på Janne Berg som holder til i Finland nå, har ridd store klasser internasjonalt og klart seg godt. Hennes mor og far avskydde hester, hun arbeidet ved siden av skolen for å holde hest. Reiste siden til Finland for å jobbe med hest, og har blitt der siden. Men hun har jobbet utrolig hardt for nesten ingen lønn, sikkert levd på sulte grensen og frosset utrolig mye. Så det lar seg gjøre.
Mitt råd til deg er: fullfør skolen, om det lar seg gjøre kanskje kjøpe en hest med litt mer gang (men ridning blir ikke noe lettere med det) og reis ut og jobb med hest noen år etter vidregående for å se om dette er det du vil drive med. Allerførst se om det er noen mulighet til å komme seg ut for å starte.

Lykke til hilsen Kris
sPikE Postet - 18/01/2004 : 16:08:05
Ja men hvis du vet det så er det bare å øve og ikke gi opp
Genia Postet - 18/01/2004 : 14:09:45
sånn som noen av dere sier er penger veldi viktig og det koster faktisk noe å starte. bortsett fra stallleie, kjøring, henger, bil, heste utstyr, hotell opphold, startkontigent osv osv må man betale for noe annet .. hva da? og hvor mye penger trenger man egentlig? for ikke å snakke om tid. siden jeg går på vgs må jeg bruke masse tid på skole og lekser. har jeg da tid til å ha en bra hest jeg må trene mye og kjøre rundt med? kanskje jeg burde vente til jeg er ferdig på skolen.. jeg mener det er ikke så enkelt for meg å gjøre alt selv når foreldrene ikke vet hva forand og bak på en hest er. har snakka med ridelærer men det virker som om jeg aldri for noe ordentlig svar... og alle de som ligger på grand prix nivå, hvordan har de kommet opp helt dit? har de hatt foreldre som har kjørt dem opp dit? eller kan man faktisk oppnå noe ved å gjøre alt selv? jeg starter nesten aldri heller, siden jeg ikke har muligheten til å komme meg av sted og desuten er jeg ikke helt inn i de konkurranse oppleggene.er det virkelig sånn at man må begynen å starte når man er 9 år for å bli en flik rytter? ops da ser det ganske mørkt ut for meg gitt! Synd for jeg vet jeg kan utvikle meg til å bli en bra rytter.
eligj Postet - 17/01/2004 : 21:50:54
Tenkte bare å si at da jeg skrev "hobbyrytter" ovenfor, så mente jeg egentlig ryttere som ikke har noe særlig ambisjoner i konkurransesammenheng. Bortsett i fra det, enig med Arwen. En rytter med dine ambisjoner bør ha en hest som gjør det lettere å nå målet. Med den hesten du har i dag, vil du sannsynligvis aldri komme til GP, sannsynligvis ikke til middels en gang.

Det kan selvfølgelig bli trist om du må kvitte deg med den hesten du har nå for å komme dit du vil. Men du kan jo kanskje få solgt ham til noen i nærheten? Da blir det i alle fall litt lettere å følge med på ham i fremtiden. Eventuelt kan du jo ha ham i tillegg til en evt. ny hest, hvis du har tid og penger.

Sukk.. den som hadde hatt *masse* tid og penger..
ElleM Postet - 17/01/2004 : 14:37:20
Jøss, hvis du rir mer enn LA, burde du absolutt ha en annen hest. Jeg regner med at du er junior, og da har du jo sjansen til å få ridd NM. Det rekker du neppe med den hesten du har nå.

På den annen side, skal du ha en hest å satse med (JR/YR), koster det peng... Massa peng. Spesielt dersom du skal raskt opp og frem, noe som krever en ferdig utdannet hest.

For ordens skyld; hobbyrytter og turrytter er ikke nødvendigvis det samme. Hobbyrytter (også kalt amatørrytter) er det motsatte av proffrytter. En proffrytter lever av å ri, trene og starte hest. Derfor er de fleste av Norges ryttere (alle her inne, i hvert fall) hobbyrytter.
Jeg har også siktet innstilt på GP, men det tar TID! Jeg har bare rukket å starte Prix St.Georg ennå.

Selv om man er hobbyrytter, koster det mye å skulle satse utover distriktsnivå.
Genia Postet - 17/01/2004 : 13:52:09
noen av dere spurte om det var en kald eller varmblods.. det er en varmblodstraver blanding av dansk sportsponni har jeg hørt.... men vet ikke om det stemmer helt. har ikke noe bevis!
så til hobby rytter eller ei. mitt mål er å bli en flink konkurranse rytter, altså ikke hobby rytter. vil veldi gjerne en gang i fremtiden (veldi lenge til) ri gran prix..(høres sikkert veldi "stort ut og aldrig i verden")men men det er mitt mål og jeg skal klare det. jeg trives utrolig med hesten og vi forstrår hverandre veldi godt og hvis jeg solgte han ville jeg vært helt knust tror jeg.. men jeg må jo tenke på å utvikle meg! ligger ca på La nivå ++ nå (altså jeg men ikke hesten)
eligj Postet - 16/01/2004 : 20:44:32
Ntja.. Dersom du ønsker å lære å ri, vil jeg anbefale å kjøpe en hest du kan lære av. Ridekunnskap lærer man best ved å ri en hest som kan sakene du vil lære. Hvis du for eksempel vi llære å ri dressur, trenger du en hest som kan en del dressur. Hvis du vil lære å hoppe, trenger du en hest som kan og er villig til å hoppe baner og litt høyere hindere. Man kan lære en del av å ri hester som ikke kan så mye også, med de rent "ridetekniske" tingene (for eksempel grunnleggende dressurridning og sprangteknikk) lærer man absolutt best hvis man har en hest som svarer når man gir de riktige hjelperne.

Men hvis du rir mest for hyggens skyld, og du har en hest som du trives godt med i det du gjør (om det er turridning eller baneridning), så kan du sikkert ha det veldig koselig med den hesten du har nå. Det kommer helt an på hva du ønsker.

Men husk: Hvis du først kjøper en hest for å lære av den, koster det straks litt mer penger. Hvis du har lyst og økonomi til dette, er det fint. Hvis ikke, så kommer du helt sikkert til å ha mer glede av den hesten du har nå, selv om lærekurven ikke blir fullt så bratt, enn å kjøpe en hest som er flink men vanskelig å ri på bane eller på tur, utrivelig i stallen, dårlig i beina eller har dårlig helse på annen måte, eller som selges billig på grunn av ett eller annet håpløst problem. Det viktigste for oss hobbyryttere, er tross alt å ha en hest vi trives med, og som fungerer godt til det vi bruker den til.
ElleM Postet - 16/01/2004 : 13:36:24
Er han halvt kald eller varm? (Eller lunken, som vi pleide å si om en traverblanding på stallen...)
Etter min erfaring har en kaldblodstraver mye potensiale til å bli en riktig hyggeli hobbyhest. Det er mange tidligere kaldblodstravere som har gjort det særdeles bra på dressurbanen, rasen tatt i betraktning.
Varmblodstraver har jeg bare ridd én eller to ganger., men jeg vet at disse er det litt mer arbeid med grunnet galoppen, som er mer bortavlet hos varmblodsene. Men det gjelder jo de renrasete varmblodsene, og din har vel aldri blitt travtrent heller, siden den er "lett mix".

Uansett ville jeg personlig, om jeg var din trener, anbefalt deg å beholde hesten din til du ser hvor langt du vil satse. Du kommer garantert til å lære mye av denne hesten, selv om det ennå er vanskelig å ri alene. Dette bedrer seg etterhvert, det tar lang tid å trene opp en unghest, uansett rase. Du er jo fornuftig som tar ridetimer, og da er første steg på veien tilbakelagt.

Det viktigste med tanke på bytte av hest, er om du trives med ham. Hvis dere trives sammen, og du er glad i hesten, er det ingen grunn til å bytte ham ut. Sjansen er stor for at du kan komme til å angre på det. (Det gjorde min lillesøster da hun byttet sin fine lille ponni mot en stor, flink spranghest.)

Lykke til!
elx Postet - 16/01/2004 : 13:25:17
Som Vixi skriver så er det faktisk ditt ambisjonsnivå som er mest avgjørende her.
Hvis det du drømmer om er å konkurrere aktivt, og etterhvert i høyere klasser, i dressur så vil det nok lønne seg å investere i en hest med både evner og rutine.
Det blir minst like krevende av deg med tanke på trening etc, men det er klart at du nok kan utvikle deg raskere og mer som rytter hvis du finner den rette hesten.

MEN du kan jo også lære enormt mye, og ha masse glede av, å jobbe videre med hesten du har. Hvis den har et OK utgangspunkt så kan det jo være minst like tilfrestillende å feks få denne hesten opp på et stabilt nivå i feks LB og LA (eller høyere) dressur.
Så det er så absolutt ikke en nødvendighet å bytte ut hesten for å lære og utvikle deg som rytter over tid!
Jeg kan tenke meg at det er MANGE som kan fortelle om hvor gøy det har vært å bygge opp sin egen hest fra bunnen av, og hvor mye de har lært selvom den kanskje ikke går de store klassene
Hvis du har tilgang på god instruksjon så vil det nok bli lettere å lettere å ride hesten du har etterhvert som han lærer mer og får mer trygghet og rutine i dressurøvelser mm.
Det er jo en ung, og sannsyligvis lite ridd, hest du har så med riktig ridning og instruksjon kommer han nok til å gjøre store fremskritt etterhvert som han modnes både fysisk og psykisk.
Og selvom jeg tviler på at det bare ville tatt ridelæreren din en uke på å gjøre ham til en kjempebra dressurhest så tyder det jo på at hun mener at han har potensiale - og det er ingen annen måte å finne ut av hvor langt han kan nå enn å prøve...
vixi Postet - 16/01/2004 : 12:39:30
Kommer helt an på hvor langt du vil.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.