hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 Knopper og fletting i dressur.

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
FreeDi Postet - 06/03/2007 : 23:29:38
Heisann :)
Skriver en melding her p.ga at jeg ble litt usikker på flettinga til andre. Har hørt flere si at knoppene skal stå rett til vers i dressur , mens andre at de skal ligge på ene siden av nakken. Hvor mange knopper bruker du ? .. Og hvordan fletter du halen ? Dette er mest mens for hester med ridehest man , men alle kan svare ang. halen :)


7   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
FreeDi Postet - 13/03/2007 : 15:32:39
Okej , Takk skal dere ha ^.^ Bruker 11 knopper med
strikk på ridehesten jeg har på delfôr. Siste fletta og den
tynne panneluggen er no' heerk ;p
Badeball Postet - 09/03/2007 : 22:08:25
Her i England er det faktisk en uskreven regel som sier at manen SKAL ligge på høyre side. Og man skal ha oddetall på flettene. Personlig synes jeg det er penest med fletter som ikke står rett opp. Husk også å nappe manen fra undersiden så den blir passe tynn og småhår ikke stikker opp på oversiden. Klipping er fyfy. Som Spoff sier, flett manen ettersom hvordan nakken er.
Ang. hale. I feltritt så napper alle haleroten. Det ser veldig pent og ryddig ut, synes jeg. SYnes fletting er litt ponni. Skal man flette den må det bli PENT.
Forresten, bilde av hesten min med nappet hale (den er for lang, men..)
spoff Postet - 07/03/2007 : 23:36:34
Mange eller få fletter er litt smaksak. Og om de skal stå opp eller ned..

Et tips er dersom du har en hest med lang hals, velg få fletter, så virker den kortere. Velg igjen mange fletter om hesten har kort hals, så virker den lengre. Om hesten har veldig smal hals, kan du gjerne få flettene til å stå litt mer opp, eller være litt mer "fluffy" (personlig synes jeg de aldri skal stå rett opp da). Har hesten kraftig hals, bør de ligge ned og tilsiden.

Jeg pleier å flette med 7 fletter. Jeg leste nemlig i en bok om at 7 fletter var det "obligatoriske". Evnt kunne 9 også godkjennes. Dette er noe som er hentet fra gammelt av. I dag er man ikke så fiksert på antall, og selv om mange sier at oddetall er et must, er dette også en litt sånn "av gammelt av"-greie. Flett det du synes passer best..

Antallet fletter synes jeg også avhenger mye i om du fester de med strikk eller om du syr. Jeg syr med 7 fletter, men om jeg bruker strikk får samme hest 11-13 fletter. Jeg pleier forløvrig ikke å flette panneluggen. Også fordi jeg leste i en bok om at dersom hesten har en fin pannelugg, så ikke flett den Om du velger å flette panneluggen bør hesten bli betydelig penere med flette..

Her er forresten et bilde av hesten jeg har på fôr. Her har jeg sydd flettene:

Og siste fletta er som vanlig alltid vanskelig..
Hanna & Lukas Postet - 07/03/2007 : 23:24:04
OT: "unaturlige ting som (...) blomster"..

jeg synes det er kjempekult med maange bittesmå fletter som står rett til værs, men hadde aldri giddet å gjøre det selv (har hest med lang man, så har ikke "knopper".)
Eva V Postet - 07/03/2007 : 14:27:57
Det er lov til å flette halerota, altså sånn vanlig hesteflette. Fra KR IV:
"8. Pynting av hesten med unaturlige ting, som bånd, blomster o.l., er forbudt. Børsting av mønstre i pelsen og fletting av man og halerot er tillatt. Tape i manflettene er tillatt. En diskret, rød sløyfe i halen som varsel om at hesten sparker, er tillatt.
Falsk hale er tillatt kun etter godkjenning fra NRYF. Falsk hale må ikke inneholde metalldeler, med unntak av haker og maljer."
FreeDi Postet - 07/03/2007 : 13:56:49
Huh ? Ikke lov å flette halen ? Gjelder det bare i høye klasser ? Vi har til alle tider flettet halen i lette klasser. Noen som kan forklare litt her :p
Olithyon Postet - 06/03/2007 : 23:40:46
Kan ikke så mye om fletting, men har hørt at det alltid skal være oddetall på flettene (for god lykke).
Jeg starter bare dressur, legger alltid flettene litt på siden, da jeg syntes det er penere enn om de står rett til værs. Tror det der er veldig individuelt, og er vel ikke noen klare regler for det.

Halen er det ikke lov å flette i dressur, med unntak av rød sløyfe i halen om den kan sparke. Så det vet jeg ikke så mye om.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.