hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 behandling av slitt sal.. Skal jeg kjøpe?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 27/07/2005 : 22:48:24
Har fått tilbud om å kjøpe en god, men slitt allround sal til den nye hesten min.

Har lenge stresset med å finne sal, skulle i grunn ha en ny, men så kom jeg over denne, som passet helt perfekt til hesten.

Den har ikke særlig med riper/skraper, men er helt inntørket pga. den ikke har blitt smurt og brukt på over et år. På sidene er den ganske slitt, ser ut som semsket lyst skinn der nå! Tenkte jeg skulle smøre den inn med litt lærolje.

Men det jeg egentlig lurte på, var om hvordan det hadde fungert, om jeg hadde smurt et tynt lag med svart skokrem godt inn i salen, der hvor den er bltit slitt helt lys.

Kommer nok til å kjøpe meg ny sal senere, men siden at den skal være til en hest som ikke er innridd enda, vil den komme til å forandre på muskulaturen etterhvert som den blir innridd, så da må en kanskje ha ny sal alikevel! Så tenkte dette var en grei førstegangssal. Den ligger utrolig fint på hesten, verken vipper opp bak, ligger ikke nedpå ved bommen, og har rett fasong for hesten.

Skal gi 600,- kr for den hvis jeg vil ha den.

Grei pris for salen? Og hva med skokrem spørsmålet mitt?
10   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 29/07/2005 : 01:05:27
den er foresten ikke så flat i stoppen som det ser ut til, tok bildet fra siden av, så da ser den flat ut!
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 29/07/2005 : 01:04:49
Jeg har ikke kjøpt den enda. Men jeg kommer ikke til å gå over 400,-, etter at jeg gikk over den i dag serru! Må ha nye stigbøyleremmer, så det koster jo litt!

Og ikke fornærmet nei ;) en stygg sal viser nesten ikke igjen på en NYDELIG hest vettu! hehe.. Og den sitter såpass bra på hesten min, han har en rygg som er litt vanskelig å finne sal til!
Real Storm Postet - 29/07/2005 : 00:31:59
I fare for å fornærme, men betalte du 600 for den der? Jeg hadde gitt maks 300. Det er en sal som koster 1400,- flett ny, og stoppen er paddeflat...
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 28/07/2005 : 23:08:16
nå kan det hende at jeg har gjort noe dumt her, men jeg tok meg nå ut, smurte den godt inn i lærolje, og tok et smurte inn skokrem godt inni læret etter på! Det virker ikke som om det smitter særlig av! Neppe mye i såfall! Fikk ikke tak i narvesverte!

Dere kan se resultatet selv:

Før:



Og..

Etter:



Den ser mye finere ut i virkeligheten.. ;)
anettex Postet - 28/07/2005 : 10:43:05
Hei.

Tidligere hadde jeg en sal ev litt rimelig kvalitet som ble slitt på salkappene.
Jeg fikk ikke tak i narvesverte, men brukte en slags lakk for lær kjøpt på skobutikk.
Salen ble som ny, og lakken var ganske holdbar.
Et billig og bra alternativ!

Mvh Anette
hannev Postet - 27/07/2005 : 23:50:00
Jeg har nettopp brukt narvesverte på min gamle sal, den ble som ny og utrolig pen! Bruk hansker og en god svamp eller malerpensel når du farger salen så det blir jevnt. Søler du er det nesten umulig å få av igjen så hold annet utstyr unna når du påfører sverten. Husk at du bør ri i mørk (svart) ridebukse de 10- 15 første turene fordi den overflødige fargen sverter av! Etter å ha hatt på sverten vil jeg anbefale å bruke lærsåpe, deretter annen impregnering for den kan bli sprø pga. spriten i narvesverten. Lykke til
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 27/07/2005 : 23:13:10
Akkurat det jeg lette etter! Mange takk! Da kan jeg jo prøve det! Godt at Spoff advarte meg mot skokremen, ellers hadde jeg vel endt opp svart mellom beina og i rompa i ettertid ;)
GML Postet - 27/07/2005 : 23:11:11
Du kan kjøpe Narve Sverte,det er det de bruker for å farge lær hos salmakereFåes kjøpt hos en del hesteutstyrsbutikker og hobbybutikker. Smør på med svamp og la det trekke godt inn.Deretter kan du pusse salen på vanlig måteBlir nesten som ny
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 27/07/2005 : 23:04:15
Hmm.. Jeg tenkte jeg ville prute ned prisen til 500,-, det er vertfall vært et forsøk. Skal kjøpe den av en venninne, så regner med at hun kan gå litt ned i pris da.

Tenkte også på å "dynke" de mest utsatte stedene i olje, men den blir ikke så mye mørkere på de slitte stedene. Er det noen som vet om det finnes noe slags middel som en kan bruke på slitt lær, for å få det mørkere, nesten som det var i begynnelsen?
Har lett litt rundt på nett, men har ikke funnet noe enda.
spoff Postet - 27/07/2005 : 22:58:20
Jeg har ikke erfaring med behandling av en slik sal. Men dersom salen passer perfekt nå høres det ut som et godt kjøp. Du må nok regne med at hesten får mer muskler over ryggen når du rir den mer, og at den raskt legger seg ut. Derfor er det litt synd å bruke mye penger på sal nå, når du likevel må bytte den ut om ikke alt for lenge. Som du sier selv..

Kjøp iallfall ikke en dyr og ny sal nå, dersom du kan finne en brukt som også passer.

Jeg ville aldri smurt skokrem inn i salen. Både fordi det ikke i seg selv er fuktighetsgivende, og fordi det sverter av. Jeg ville heller forsøkt olje. Du kan "dynke" litt olje på undersiden av salkappene. Men for mye olje i setet og på salkappene bør du være forsiktig med. Også fordi det sverter av.. Kanskje brøve fett istedet? Eller rett og slett bare bruke en fet salsåpe når du vasker den?

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.