hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Sikkerhet hestehenger.

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Opal Postet - 18/04/2005 : 12:41:18
Skulle kjøre hengeren til en jente som jeg regner som veldig oppegående på hestefronten. Hengeren hadde imidlertid ikke wieren som går fra brekket på hengeren og festes i karosseriet på bilen. Er ikke denne påbudt???? Kan jo ende i den absolutte forferdelse dersom hengeren løsner fra "kula" og begynner å "seile sin egen sjø"????

Var en hendelse hvor dette hendte så jeg i Aftenposten (ingen hest i hengeren heldigvis, men dog...)
5   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Winnie_1 Postet - 11/06/2005 : 21:25:56
Det er påbudt med wire fra _alle_ hengere, ikke bare hestehengere, festet i bil, i sikkert sted (altså ikke bare i plast-støtfangeren)

om dette blir fulgt av alle, er vel heller usansynlig. folk flest har visst ikke så mye fornuft innabords. det er jo for egen, andres (og dyrets) sikkerhet at det er påbudt
anettex Postet - 10/06/2005 : 23:10:27
hei.

Problemet med ordninga med godkjenning av hengere er at det ikke føres noen oversikt over registrerte dyretransporter her til lands.
Så man får altså ingen innkalling, som vi gjør fekst til Eu-kontroll på bilen.
Dermed kan man kjøre med henger som ikke er godkjent, og det tror jeg faktisk mange gambler på å gjøre.

Vi har reist mye med hest, vært 3 turer i sør + masse turer her nord.
Vi har aldri blitt stoppet i kontroll, og heller aldri hatt noen ulykker.
Så faktisk kunne vi godt kjørt med ikke godkjent henger...

En annen ting vi har reagert på er mangel på kompetanse hos kontrollørene på biltilsynet...
Vi henta ny henger fra Sverige i 2002, og måtte ha den inn for godkjenning da vi kom hjem.
Da fikk vi beskjed om at kroken som sitter på vaieren til påløpsbremsen var alt for svak.
Hvordan kunne vi tro at den ville holde en hel henger...
HALLO!!
Snakk om å være blond da!
For kroken skal ryke den, etter at bremsen har blitt rykket på.
Noe annet ville da vært livsfarlig!

Synes også kontrollen jevnt over er rimelig overfladisk, kanskje spesielt når man kommer med en helt ny henger...
Så man må sjekke hengern selv i tillegg.

Mvh Anette
helene2 Postet - 10/06/2005 : 14:00:19
hengeren må godkjennes ja, og om den ikke blir godkjent må det repareres innen en viss tid, ellers blir den avskiltet. Desverre er det ikek slik at det finnes en egen patrulje som drar rundt og avskilter hestehengere, så det er nok mange som kjører rundt uten egentlig lov.. Å sjekke hengeren er veldig viktig, spesielt gulv. Hørte en forferdelig historie om en hest som tråkket gjennom gulvet mens den ble kjørt, eierne oppdaget ingenting før de så en spor av blod etter der de kjørte. Hva som hadde skjedd kan dere nok tenke dere til selv. Sikkerhet når det gjelder transport av dyr er veldig viktig!
Opal Postet - 10/06/2005 : 11:01:04
Hm...Kravet om at hengere skal inn til kontroll er jo der, men blir dette fulgt opp på noe vis...

Det ruller ufattelig mye rart rundt som kalles hestetransport.....
Roxira Postet - 10/06/2005 : 10:56:15
Heldigvis er det blitt slik nå at alle hestehengere må in til godkjenning hvert 3 år!! Det har jo hjulpet litt! Egentlig burde det vært en gang i året spør du meg!!

Har også hørt om flere tilfeller der hengeren har hoppet av kula... Både med(*grøss*) og uten hest inni!!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.