hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Bandasjer

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
meg_selv2 Postet - 20/10/2004 : 07:39:46
Kan man bruke fleecebandasjer når man rir?

Hvordan andre bandsjer kan man bruke når man rir?
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Horton & Renate Postet - 31/10/2004 : 18:32:07
Vet ikke om jeg er enig i det med nedkjøling og forebygging av skader hvis hesten i utgangspunktet har "friske" ben. Er det noen andre som har en mening om det?
Irriducibili Postet - 31/10/2004 : 18:26:00
Å kjøle beina etter en hard økt er forebyggende. Like så greit å kjøle før man får skader. Jeg kjøler som regel alltid etter harde økter.
Horton & Renate Postet - 31/10/2004 : 16:28:43
Når det gjelder bruk av bandasjer og belegg på hest så er belegg/ stryksokker noe en først og fremst bruker for å unngå slag og stryksår hos hesten under sprangridning eller longering, det er ikke i stor grad beregnet for å støtte sener osv.
Anbefales til unghester som løshoppes, longeres osv da de har en tendens til å være uforsiktig med bena sine.
Stallbandasjer/varmebandasjer blir hovedsakelig brukt for å holde hestebena varme da dette forhindrer videreutvikling av galle i bena, og som erstatning for pels på helbarberte hester. Treningsbandasjer blir brukt som støtte for senene på hester som enten har skade eller har tendens til fylling i bena etter trening.
Tror det er endel hesteeiere som bruker unødvendig mye bandasjer på hestene sine, og man skal være klar over at bandasjer som ikke blir lagt på riktig kan gjøre mer skade enn de hjelper
Og det med å kjøle ned bena på hesten er vel strengt tatt ikke nødvendig så lenge det ikke er snakk om skader?
De hvite fleecebandasjene en ser på dressurkonkurranser er som oftest delt i to hvor den innerste delen er laget av stretchmateriale
Er jo som Gr8ride nevnte også at man må ikke tro at en kan skippe oppvarmingen fordi man har på bandasjer, da ber man jo om skader....




eligj Postet - 30/10/2004 : 22:53:56
Trine: Er det vanlig å kun bruke dem under oppvarming også på trening? De fleste jeg ser som trener med bandasjer, har dem på hele tiden under trening. På stevner må de naturligvis av når man skal starte.
Nickeline Postet - 24/10/2004 : 18:44:09
Eligj.
Det er riktig som du sier,det er derfor bandasjene brukes under oppvarming :)
Winnie_1 Postet - 24/10/2004 : 18:36:14
Det eligj skrev får det ti lå ringe en liten bjelle inni mitt topplokk vaffal. Det sto også noe om at om man brute bandasjer så var det viktig å kjøle ned beina RETT etterpå med vann.

Jeg er også enig i at belegg funker bedre mot slag ol. Men de støtter ikke sørlig mye. Nå kan man jo spørre seg om hvor mye støtte friske hestebein trenger egentlig. Men jeg syns det er greit å bruke strekkbandasjer når jeg trener dressur. Men jeg kjøler også ned beina etterpå (vasker vekk sand). Fleecebandasjer har sikkert begrenset støtteeffekt, men 90% av dressurmenneskene sverger til fleece under trening har jeg en følelse av. Man viser seg ikke på et stevne uten hvite fleecebandasjer, liksom. Jeg vil påstå at strekkbandasjer gir støtteeffekt, til tross for mange web-siders påstander om at de ikke gjør det. Jeg leste dog en medisinsk undersøkelse om at bandasjer faktisk støtter. Og man kan jo sammenlikne det med taping av ledd for å forebygge skade (feks ved gåing/løping i ulendt terreng), med tanke på mennesker.

Om der er fare for overoppheting skulle jeg tor det var like stor fare med begge typer bandasjer. Fleece varmer, men det gjør jo b.platene man har under strekkbandasjene og..

Jeg har ikke en eneste referanse å komme med, så dere får ta dette med en klype salt...
xxxx Postet - 21/10/2004 : 09:53:46
Ja, det var vel det jeg også skrev.. Og hvorfor da ikke fleecebandasjer var egnet til ridning, men heller på boks.
eligj Postet - 21/10/2004 : 06:54:08
Poenget var altså at med bandasjer kan temperaturen bli *for* høy, fordi varmen ikke slipper ut. Det er forskjell på arbeidsvarme og overvarme.

Som du sier, mange toppidrettsutøvere har brukt dette i mange år. Men det hender vel også at hester i topptrening får vridninger. Spørsmålet er om bandasjene kan bidra til økt fare for vridning. Det gikk heller ikke klart frem av teksten om hun mente når bandasjene er på, eller om det gir en generell økt fare, slik at hesten feks. har større sjans for å vri seg i paddocken.

Jeg vet ikke, jeg bare spør hva dere tror :)

Det var altså snakk om bandasjer under trening, ikke stallbandasjer. Når hesten står stille, eller beveger seg moderat, produseres det ikke så mye varme.
xxxx Postet - 20/10/2004 : 23:06:03
Det har jeg aldri hørt noe om tidligere, og stiller meg også veldig kritisk til det.
For meg er det totalt ulogisk, jo mer fleksibel leddkapasitet og musklaturen er, jo mindre risiko for strekk,skader osv.
Det er jo derfor vi varmer opp også...

Og når så mange toppidretts-utøvere,(også i hestesporten selvsagt) bruker dette og har gjort det i årevis, er det rart at det ikke har kommet frem negative reaksjoner/tilfeller...

Det finnes mange beinbelegg som da i så fall blir ubukelige da de er laget av et materiale for å fremkalle nettopp varme og gi støtte.
Ta feks. Proffessional Choice Medicine Boots...
(De er jo også lab-testet med leger tilstede)

Til det motsatte er bevist fortsetter ihvertfall jeg å bruke det jeg har.
Eva V Postet - 20/10/2004 : 22:37:47
Bruker verken stall eller ridebandasjer, men syntes ofte det er unødvendig at folk bruker ridebandasjer bare for å beskytte beina under ridning. Nå finnes det så mange beinbeskyttere som er spesial-laget for dette og mye enklere å bruke rett. Med mindre det finnes en spesiell grunn til å bruke akkurat ridebandasjer, vill jeg heller brukt noen gode beinbeskyttere.

Har ikke lest det du nevner jeg heller eligj, men som de andre sier høres det helt logisk ut og det er også en av grunnene til at jeg ikke har brukt bandasjer når jeg rir med, mindre hesten har en skade som krever bandasjer på hele tiden. En annen grunn er at jeg er redd for at jeg ikke strammer stramt/slakt nok og for at bandasjen skal falle av mens jeg rir.
Hege J Postet - 20/10/2004 : 22:00:34
Jeg har heller ikke lest/hørt om det før, men det ble en tankevekker! Nå har jeg aldri brukt ridebandasjer annet ved speielle tilfeller, men gjelder dette gjelder vel ikke stallbandasjer?
jalla Postet - 20/10/2004 : 21:27:03

Jeg har verken hørt eller lest om det, men den påstanden virker jo ganske logisk dersom man tenker seg om...
eligj Postet - 20/10/2004 : 21:05:29
Jeg har lest at bandasjering under ridning faktisk kan øke sjansen for vridninger, fordi bandasjering gjør at temperaturen under bandasjen blir for høy, og at vridning da lettere oppstår (kanskje fordi musklatur og sener blir for myke?). Er det noen av dere som har hørt om dette?

Sånn apropos: Eneste stedet jeg har dette fra, er en bok om skader skrevet av Amanda Sutton. Noen som kjenner hennes bøker? (Hun har visst skrevet minst en til.)
Hege J Postet - 20/10/2004 : 14:39:33
Husk at under de fleste bandasje typer må man ha underlag!
xxxx Postet - 20/10/2004 : 14:39:33
Fleecebandasjer med tykk filt-plate er ment for å tilføre varme når hesten står på boks for å redusere dårlig blodsirkulasjon og fyllninger,(stallfyllninger).

Elastiske bandasjer med noe tynnere mellomlegg brukes under trening av hesten for å gi ekstra avlastende støtte for bla. kodeleddet.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.