hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Bomfri,stocksaddle eller spansk sal?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Skogstroll Postet - 27/07/2004 : 22:25:35
Jeg vurderer å kjøpe en bomfri sal men er ikke helt sikker ettersom ikke alle sier at de er gode å ri i... Har også vurdert australsk stocksaddle og den spanske doma vaquera salen..begge disse skal være gode å ri i, men de spanske salen er veldig vanskelig å få tak i her i Norge.... Jeg skal ri mest på tur, men kommer nok til å hoppe litt innimellom samt trene gangarts ridning (skal kjøpe islandshest)
Vil ha en sal som legger tyngdepunktet så langt bak på hestens rygg som mulig og som itillegg er god å ri i på langturer..

Hvilken av disse tre saltypene bør jeg velge?

Hvis noen har erfaringer med noen av disse salene så er jeg glad for å høre om det! :)

PS:Noen som vet hvor jeg kan få kjøpt en spansk sal?
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Skogstroll Postet - 31/08/2004 : 10:48:14
Oxhorsestore har forresten spanske saler til ca 3500kr.. Noen som har noen erfaring med de?
Skogstroll Postet - 30/08/2004 : 09:51:25
Hei.. hehe .. ja ho har en sånn sal til salgs, det vet jeg :) Men etter hva jeg kan huske så har ho sagt at slike saler er ganske smale? Hvis jeg får kjøpe den hesten jeg har lyst til å kjøpe så tror jeg neppe en smal sal vil passe til henne.. (har hørt hun er ganske korpulent :P )
Silje-og-Tindra Postet - 29/08/2004 : 14:59:07
Vet ikke hva de heter, men en kopi av Astunsadlene, som ikke er så dyr - er veldig god. (Koster rundt 6000 tror jeg) VIPen Vignir har en tilsalgs nå ;-)
Skogstroll Postet - 29/08/2004 : 13:06:44
ingen som har noen islandshestsal merker å anbefalle?
Skogstroll Postet - 26/08/2004 : 10:27:04
Hm... kanskje det blir en islandssal after all... Hvilke islandssal-merker anbefaller dere? har hørt at draupnir . astun og aliunn er dårlige...
Silje-og-Tindra Postet - 25/08/2004 : 23:12:34
Det funker fint å ri både tølt og pass i dem, men det blir kanskje ikke de beste gangartene ut av det :-)
Skogstroll Postet - 25/08/2004 : 15:44:40
De spanske salene er arbeidssaler, laget for å være komfortabel til rytteren når han/hun arbeider med de spanske kuene/oksene...så de er ihvertfall ment til å bli ridd i.. mye :)
Når det gjelder stock saler; har hørt at man ikke kan ri gangarter med dem..vet ikke om dette stemmer jeg ? Har veldig lyst på en slik, men hvis jeg først kjøper sal så skal jeg ha en jeg kan bruke til det meste...
Heidi P Postet - 25/08/2004 : 12:08:31
vil anbefale stocksal MED horn, men de fåes både med og uten , bare for å ha nevnt det også:)

Kan ikek noe for det, stocksal er min absolutte favoritt:)
Silje-og-Tindra Postet - 24/08/2004 : 22:17:21
Stocksadler funker fint på islandshester, men pass på at du får en som ikke er for lang i salkappene! Husk at ikke alle islandshester har kort rygg. ;-) Det funker også å hoppe små hindre i stocksadel, men noe høyere enn 80 cm. vil du ikke prøve deg på, pga. hornet. (Kommer egentlig helt an på hvordan hesten hopper).
Heidi P Postet - 24/08/2004 : 20:06:06
oki:) fnt ingen spnske saler på den siden, men er det showsalene, så har side eieren tidligere advart om at det er SHOW saler, og ikke ment til å ris mye i :) men det kan jo være andre saler :)

Lykke til iallfall:)



Skogstroll Postet - 24/08/2004 : 19:32:58
Spanske saler selger de på oxhorsestore til ca 4000kr... vet ikke om de passer islender da...
Har ikke fått hest ennå nei så jeg drøyer nok til jeg får hesten på plass :)
Heidi P Postet - 24/08/2004 : 11:36:48
hvor i landet bor du foresten?
Heidi P Postet - 24/08/2004 : 11:32:42
Jeg har ikke hoppet med stocksalen, så det vet jeg ikke:) det er jo en tursal for å si det sånn. jeg vet om en som har stock til islendingen sin. om den bir for lang kommer i grunn an på hvilken type du velger og hvilken setestr du trenger

jeg vet ikke om noe sted du får kjøpt spanske saler, men jeg tror du også må regne med at disse er ganske dyre. du må sannsynligvis importere også. hvis disse salene er så billige at det er for godt til å være sant, så tror jeg de er nettopp det...for godt til å være sant.

TOFS hesteutstyr selger ut endel demosaler billig nå, i påvente av nytt utstyr. men du har kanskje ikke fått hesten enda?

av de tre alternativene dine, om du ikke har så mye penger ville jeg sett nærmere på stock og bomfri, tror som sagt spnsk kan bli dyrt. du kjenner ikke/vet om noen som har slike saler som du kan få prøvesitte? nå er det jo mange forskjellige typer innen begge to, og de er jo forskjellige og sitte i, men bare som en start?
Skogstroll Postet - 20/08/2004 : 15:45:10
Islandshester har jo veldig kort rygg... kan ikke stocksalen fort bli for lang?
Noen som vet andre steder jeg kan få kjøpt spansk sal? Ox horsestore har ingen spanske saler på nettsiden sin...

Hvordan er det å hoppe med stocksal forresten ??
Heidi P Postet - 16/08/2004 : 12:42:00
Det er vel to importører av stocksaler her i landet som jeg vet om iallfall. De billigste salene hos begge to ligger vel på en rundt 6-7000. Det er det billigste alternativet, men er igrunn helt kurant, grei kvalitet. Jeg har sett noen andre saler i vanlige hestebutikker, husker ikke merkenavnet i farta, disse kostet 3-4000 og var elendige. Papplær og i det hele tatt dårlig håndverk . Je har hatt sal til 8000,- ny og 14000 ny, og det sier seg selv at det er en vesentlig forskjell.

MEN!!!!

Jeg er av den oppfatningen av at det er bedre å kjøpe en pent brukt merkesal av god kvalitet, en å kjøpe billig brukt sal. (snakker nå om lærsaler) Det skulle ikek være så veldig vanskelig og få tak i en brukt stocksal langt under ny pris. Jeg vet at TOFS hesteutstyr (Er reklame på hestemarked et sted tror jeg, hvis ikke så er det iallfall reklame på hest.no) alltid har et lite utvalg av brukte saler i forskjellige prisklasser inne, og han vet også om endel av kundene sine som skal ha ny sal, og har en til salgs. Der kan du nok klare å få en god sal til rundt 5000 kr skulle jeg tro, hvis du er heldig.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,17 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.