hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Problematferd
 hesten klarer ikke holde følge...

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Korumdalen_Frieserstall Postet - 26/02/2006 : 22:48:03
hei!

Da jeg rir haflingern min sammen med de to frieserene våres sliter hun med å holde følge med sjefs-hoppa vår Dirkje. Dirkje går utrolig fort, noe ikke Cayana klarer, så det ender med at hun traver konstant. har veldig prob. med å få henne til å gå uten å små trippe. noen som har noen forslag til hva jeg kan gjøre for å få henne tik å skritte, heller litt bak de andre?
9   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Korumdalen_Frieserstall Postet - 13/03/2006 : 23:10:46
hei!
takk for alle svar!enig med deg "frieserhesten", løsningen å la frieserene gå saktere er ikke ideelt. Hayke har alltid gått sakte, nå har vi endelig lært han å ta lange og gode skritt. blir bare krøll om vi da skal bremse dem ned, når vi samtidig øver på å la dem gå fort.
trener konstant på dette trippe problemet til Cayana. det er noe jeg ikke tollererer, tro meg!men hun blir utrolig stresset av at de andre går i fra henne.helt håpløst. hun tripper når hun kunne gått rolig, dette er bare stress fra hennes side.volter hjelper ikke, da blir hun dobelt så stressa..
har øvd mye på å få henne i langt og raskt skritt ,men mye som fortsatt gjennstår. blir avstanden litt lang, så gir JEG henne beskjed om å trave eller jeg ber frieserene forann om å vente. rir også turer alene nå, for å styrke selvtilliten hennes. kanskje de da blir mer greit at de andre går litt forann..
dette er vel en læringssak og går over med tid og trening. cayana er fortsatt en unghest, så jeg trøster meg med det.
lucky june Postet - 13/03/2006 : 16:53:25
Kopi av melding:
Hvem er det egentlig som bestemmer? du eller hesten?
det er jo ikke det samme som når hesten er ulydig og tar styringa da.
hvorfor er det mer riktig å sitte å holde igjen en hest som går rolig, men alikevel fortere enn en haflinger motfor å lære haflingeren å gå pent?
slik jeg ser det så er det faktisk haflingeren som trenger å læres et og annet.

jeg er enig med det frieserhesten skrev jeg.
og som jeg skrev før, jeg har hatt samme problemet med ponnien min. har en hest som naturlig nok går en del fortere enn ponni, og det er ponni som har blitt korrigert, ikke hesten.

Brum Postet - 13/03/2006 : 13:35:18
Hvis hesten er innridd bør den kunne gå i det tempoet som rytteren bestemmer, det betyr ikke at man må sitte å holde igjen med tøylene, men at hesten har lært at den skal gå saktere eller fortere ettersom hva den får beskjed om , hesten får hverken vondt eller blir ødelagt av det. Jeg har ikke noe problem med å lære hestene dette. Hvem er det egentlig som bestemmer? du eller hesten?
Soma_Friesergård Postet - 13/03/2006 : 12:22:19
Hei !
Jeg tror ikke løsningen er å få frieseren til å gå sakte. Det vil ikke være riktig overfor frieseren. Frieseren har sannsynligvis et godt langt skritt, og det vil man ikke ødelegge. I tillegg blir det feil dersom man skal holde henne igjen hele tiden. En hest som skritter skal få lov til å gå på lange tøyler og være avslappet i musklene, ikke hele tiden bli holdt igjen med tøylegrep. Det som da er MYE bedre er å lære haflingeren å skritte pent bak, og i tillegg lære frieseren å vente på haflingeren (stå stille å vente) innimellom slik at haflingeren kan ta den igjen. Man må imidlertid være veldig konsekvent med hensyn til småspringingen/trippingen til haflingeren, da dette nå sannynligvis er blitt en godt innarberidet "uvane" som dermed blir vanskeligere å gjøre noe med. Det er mye lettere å forebygge enn å reparere...
Å legge inn en volte slik en nevnte ovenfor her, er er jo en måte å gjøre det på. En må nesten prøve seg fram å finne hva som fungerer best på akkurat den hesten, men jeg er sikker på at forsterking av riktig atferd er å foretrekke i dette tilfellet uansett. Jeg hadde samme problem for noen år siden, og jeg løste problemet på denne måten: Begynn med veldig små treningsturer, tren på å skritte rolig bak den andre hesten (evt ha en person som går framme v/hestens hode dersom det fungerer), se til at hesten lykkes slik at den får belønning, avslutt treningsøkten med at haflingeren får skritte rolig opptil frieseren som står å venter, dvs avslutt med at hesten lykkes. Viktig å ikke gå for fort fram. Ta dette over flere uker, og krev gradvis mer og mer (lengre og lengre turer) av hesten. Belønn med stemmen (evt. klikker for å belønne presist) og godbit. I starten belønner du hyppig. Viktig med høy forsterkningsfrekvens og høy forsterkningskvalitet (en forsterker hesten liker veldig godt) v/innlæring av nye ting. Etterhvert krever du mer og mer av hesten før du forsterker.
**sofie** Postet - 03/03/2006 : 23:40:20
jeg har et lignende roblem, bare at det er hesten min som går ifra de andre vansklig å holde han i et roligt tempo, spesielt hvis det er mere enn en annen hest. men han er heldigvis blitt mye bedre nå

hvis jeg var deg, så ville jeg ha prøvd å høre med de med friserene om de kan prøve å roe ned tempoet litt. tror ikke hesten din vil trippe mindre av å gå langt bak de andre... Lykke til i hvert fall
VictoriaTh Postet - 03/03/2006 : 16:31:33
Jeg hadde det helt motsatte problemet med min hest. Hun gadd ikke gå like fort som de andre, så hun ble alltid hengende etter.
lucky june Postet - 27/02/2006 : 08:44:49
jeg har akkurat samme problemet. ponnien min klarer ikke holde følge med traverene, så hun løper bak hele tiden.
jeg gjorde masse øvelser med henne, enkle, men hun måtte tenke.
hvis hun begynte å løpe etter de andre la jeg bare inn en volte. volte hver gang hun løp.
må nevnes at ponnien min er lat av seg og gjør alt for å slippe å jobbe mer enn nødvendig.

Brum Postet - 27/02/2006 : 07:44:28
Det er lettere å få de andre til å gå saktere slik at haflingeren din kan holde følge. Det kan være ganske frustrerende for en hest å alltid bli hengende bak og ikke få lov til å løpe etter.. Selv om han absolutt burde kunne det også..
Synes selv det er slitsomt å ri sammen med folk som ikke kontrollerer tempoet på hestene sine den ene eller den andre veien.
Med litt trening så er det lett å kontrollere tempoet slik at de blir noenlunde like alle sammen. men man må jobbe med hesten hele tiden, nytter ikke å sitte å se på utsikten:)
Husk at det er rytteren som skal bestemme tempo ikke hesten(også på tur)
Torpedo Postet - 26/02/2006 : 23:03:56
Jeg har litt de samme problemene. Min hest går ikke sakte, veldig fort for ridehest å være. Men jeg rir mye med folk som har heite travere, og de går mye fortere enn han, så det ofte blir til som med din haflinger, at han småtripper etter, og jeg vet det ikke er lett å få han til å skritte. Min er jo traver av rase han også, men aldri gått løp. Om jeg rir med de heiteste, løser vi problemene med at jeg går først. Men som regel så er det ikke ett så stort problem, siden han egentlig alltid holder følge med andre hester, men den finnes jo de heite traverne da...

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,19 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.