hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Jobb/utdanning
 Ridelærer

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
prinsesseronja Postet - 31/07/2006 : 19:51:48
Vurderer etterhvert å ta ridelærer på Starum for å kunne ha en litt alternativ deltidsjobb ved siden av studier..

Noen her som har tatt og har erfaringer å dele både om skolen og arbeidslivet..

5   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
sigyn,brauta og rubin:) Postet - 04/08/2006 : 04:20:42
SYNES DET ER GALSKAP AT STARUM UTDANNER FOLK I DET HELE TATT!!!!
er det ikke det eneste stedet de utdanner heste-norge?synes det er skikkelig trist i hvert fall.makan til trangsynt sted skal du lete lenge etter.skolehestene der har det ikke så bra akkurat heller.med herpa høver,å ødelagt rygg:man blir bare skikkelig trist av å være der )`:
LisaFi Postet - 04/08/2006 : 03:35:15
Men det kan føles veldig dyrt om en må ta pause fra andre studier, eller permisjon fra annen jobb, ikke tjene penger i perioden man er der etc.... Og like dårlig betalt etterpå...?

En god grunn til å ta utdanning, er vel å kunne regne med høyere lønn for arbeidet en utfører. Nå er jeg klar over at man får viktige godkjenningspapirer etc, men ellers virker det på meg som om det er konkurranseerfaring, rideerfaring og undervisningserfaring (kjendis eller pop-faktor om du vil...) norske rideinstruktør-priser styres av, og svært lite om en har vært på Starum eller ei.

Så om en tenker å ha det som "ekstrajobb" ved siden av studier, er det i mine øyne lite lønnsomt med Starum. (trinn 1)
Lunah Postet - 04/08/2006 : 00:26:04
Trinn 1 kurset koster ca 40 000. Etter min mening så er det ikke dyrt i det hele tatt. I denne prisen så får du kost og losji for deg selv, stallplass og foring til din egen hest + at du har 2 hester til som du låner av starum (mener jeg å huske, kanskje det bare var 1). Du får ridetimer med instruksjon vær dag for å utvikle deg selv og hestene du rir på. Utdanningen omfatter b.l.a: Ridning innen alle grener, kjøring, instruksjon, generell pedagogikk og rideskole økonomi, praktisk stallarbeid, foringslære, samt en rekke spesielle emner innen hestekunskap. Og husk at kurset varer i 26 uker. Bare alt du får for pengene gjør det billig. MEN ikke nok med det, utdanningen er også godkjent slik at du får stipender, altså det hele blir ikke kostende 40 000 i det heletatt. Vurderer å ta det selv når tiden passer seg. Prisen for trinn 2 og 3 er jeg ikke sikker på, men jeg tror de ligger omtrent på det samme.

Det er 3 forskjellige grader

Trinn 1 : En Ridelærer I har en yrkesutdannelse med 26 ukers heltids studie ved Norsk Hestefagskole. Utdannelsen er godkjent av Statens Lånekasse og berettiger til lån og stipend der. En Ridelærer I skal være i stand til å arbeide på et ridesenter / rideskole med blant annet undervisning av barn og voksne, på heltid.

Trinn 2 : Etter Trinn 1 må kandidaten ha 12 måneders praksis fra godkjent praksissted.
Deretter kan det søkes på opptak til trinn 2, som varer i 20 uker.

Trinn 3 : Etter Trinn 2 må kandidaten ha 12 måneders praksis fra godkjent praksissted.
Deretter kan det søkes på opptak til trinn 3, som varer i 16 uker

Så dette er en lang utdanning som tar mange år.

Det finnes også en korrtere utdannelse som noen velger å kalle Ridelærer trinn 0, men det hetter også Trener 1.
En Trener I har en betraktelig kortere utdannelse (4-5 weekend samlinger arrangert av Norges Rytterforbund), som skal gjøre hun/han i stand til å kunne hjelpe ryttere i sitt nærmiljø / klubb, med konkurransetrening og råd, på en mer hobbybetont basis. Dette er en utdannelse på lik linje med det som finnes innenfor andre idretter i Norges Idrettsforbund.

Men såklart, Norge har ikke den aller beste utdanningen av rideinstruktører, det må du nok til det store utland for å få. Men vi i norge må begynne et sted vi også. Og for oss som ikke har penger eller mulighet til å reise til utlandet for å ta ridelærer utdanning er starum muligheten. Og utdanningen fra starum gir intarnasjonal godkjennelse som rideinstruktør.

T. Boysen Postet - 31/07/2006 : 23:33:47
Det går sikkert an å finne ut mer om ridelærerutdanningen ved å gå inn på NHS' sider (Norsk hestesenter).
Det er forskjellige grader - 1, 2, 3, og det høyeste nivået er en minst 3-årig utdanning.
Eller man må utenlands.
De fleste seriøse rideskoler forlanger MINST trinn 1 ridelærer.

Men så er det med ridelærere som det er med lærere - noen er gode pedagoger, andre ikke fullt så gode....
LisaFi Postet - 31/07/2006 : 22:58:26
Dyrt kurs vet jeg. Innholdet vet jeg ikke noe om, siden jeg ikke har gått der.. Men ut i fra den erfaring jeg har med de jeg har ridd for, som har tatt kurs på starum, så tror jeg du klarer deg like godt uten, dessverre... Ikkedet at man blir dårligere, altså, og man får jo papirene sine i orden, men rent udervisningsmessig, har jeg ridd for folk uten denne utdanninga som er MINST like flinke...

Koster litt mye i forhold til hva det smaker, var det jeg mente.

Jeg har selv undervist ganske mye som uautorisert, og jeg håper og tror da at mine elever har hatt utbytte av det, og i alle fall ikke fått vranglære av meg... Tror ikke man kan forvente å få mer i timebetaling fordi om man har tatt ett kurs på Starum enn det jeg hadde sist jeg underviste på rideskole som uautorisert, i alle fall.


....Men til slutt må jeg jo innrømme at jeg vurderer det selv, en gang, om det skulle passe sånn med livet ellers, fordi jeg kunne tenkt meg å driv en liten rideskole om jeg skulle havne på et småbruk en gang. Og da hadde det vært greit med mer papirer enn bare noen gamle referanser... :)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,72 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.