hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Snufs-Ikke igjen!

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Beauty Postet - 30/04/2003 : 12:54:32
Naa begynner jeg aa bli litt lei. Stakkars hesten... I loopet av 7maaneder er dette alle skadene han har vaert utsatt for:
Ooye infekson(maaned 1)
Kolikk(maaned 1)
Mugg(maaned 6)
Saar(dukker stadig opp, noen vaerre enn andre)
saar i hoven fra en stein-maaned 7(husker ikke hva det heter paa norsk, men paa engelsk heter det Bruised sole.)
Saar paa ooyet(maaned 7)
og problemer med bakbaina (kommer og gaar)

Er dette litt mye? Kanskje det virker mye for meg, fordi de kommer samtidig. Hesten min trener ganske hardt, og han faar i foolge dyrlegen og mine venner veldig godt stell(er en av de faa i stallen som er veldig nooye med ting...). Siden han skal trene slik som han gjoor, maa han vaere i toppform. Og det er han ikke alltid... Og naa i de siste 4-5maanedene har vi jobbet med aa faa han i god form. Men saa akkurat naar det naermer seg konkuranse sesongen, gaar ting galt, og han maa hvile... arg... Dessuten synes jeg synd paa den stakkars hesten som maa ha dyrlege besook hele tiden... Det vaerste er kanskje at han er ganske saa klumsete, han gaar ofte paa ting, og det var vist ikke paa grunn av ooynene hans som jeg trodde, ihvertfall ikke i foolge dyrlegen. Han laerer bare ikke av sine feil! Hvis han velger aa ta snarveien til maten paa beite, fyker han igjennom busker og kratt, med ujevnt terreng der han stadig snubler... og selv om han slaar seg, gjoor han det igjen. Naa har det blitt slik at jeg tar omveien til han med maten, noe som blir en del skader paa meg, men heller det enn hesten;) Han kloor seg akkurat paa den lille flekken i veggen som er ruglete, og i gaar da en liten jente tok han ut(som hun ikke hadde faatt lovtil om hun hadde spurt, fordi hun ikke er saerlig erfaren akkurat...) hadde hun ikke festet grimen ordentlig, og hesten min bestemte seg for aa loope opp en stein haug som vi har borte ved banen(skal bygge nytt underlag), bare fordi det var saa fint gress paa toppen. Det gjorde ikke han noe om han etter paa hadde saar oppover beina, og haltet litt. Det vaerste er at naar hun skulle ta han tilbake igjen, proovde han seg aa loope opp der igjen!! Herregud for en teit hest jeg har

HVA SKAL JEG GJOORE MED TULLINGEN MIN>>>

Redigert av mix1 den 14/05/2003 12:36:13
8   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Trine+Fabella Postet - 18/05/2003 : 13:26:59
Det høres ganske mye ut ja..
Men noen hester r "sårhester",som får sår hele tiden..
Ikke så mye man kan gjøre med d egentlig da..
Bare la den få bevege seg mye,slik at skaden/såret gror godt!
Ida KR Postet - 01/05/2003 : 13:36:41
Den beste måten han kan lege en skade på er å gå mest mulig ute slik at han får bevegd seg etter eget ønske og behov. Jeg ville brukt belegg på en slik hest, det er dumt å la være når man veit at hesten er keitete og skader seg støtt og stadig.
Ellers så har han jo vært ganske uheldig da! Får håpe han begynner å se seg litt for..(Kanskje han aldri har gått på ulendt terreng før, og trenger en tilvenningsperiode?)

Beauty Postet - 01/05/2003 : 04:41:34
Problemet med bakbeina er noe fra en gammel skade. Han har vist falt stygt paa travbanen, og lider nok fortsatt fra det. Han skadet seg hooyere opp paa beinet og naa lider ofte koden av det. Jeg har blitt fortalt at det skal gi seg med aarene, saa vi faar se. Han blir spesial skodd, og det skal vist hjelpe litt, men jeg ser ikke en stor forskjell... Han stryker seg en del, og gaar med stryksokker ute... Er det greit eller? Og naar han maa staa i ro, fyller han, og da blir det ett problem og.. Haaper det gir seg med aarene...
eligj Postet - 01/05/2003 : 03:14:47
Hester tåler litt ja, men hester som holder på sånn, tråkker seg før eller siden skikkelig. Jeg hadde ikke giddet å risikere halthet på grunn av det, men det er jo opp til hver enkelt. Som jeg har sagt i diverse beinbeleggdebatter, så er belegg enkelt og billig, og det plager heller ikke hesten. Derfor ser jeg ingen grunn til å la vær i slike tilfeller.

Men sjekk av skoing og beinstilling er absolutt et godt poeng.

En annen ting er at hvis hesten "har problemer med bakbeina(kommer og går)", så kanskje den rett og slett ikke tåler å gå i så hard trening?
Irriducibili Postet - 01/05/2003 : 00:54:25
Ikke verdens undergang

Du har vært litt uheldig ja, men jeg synes ikke de er noe forferdelig store. Småsår må du regne med, det pleier jo ikke være noe alvorlig. Litt blåspray så ordner det seg som regel. Unntaket er kanskje den hesten som fikk blodforgiftning. Stod en ehst der jeg var på kurs i helga som hadde fått forgiftning i et sår, bena så ikke ut. Og det var visst ingenting mot hvordna den hadde sett ut... Store åpne sår over hele bena, stakkars hest! Hehe, ikke for å skremme altså, kom bare på det.

Mugg er jo også ganske ufarlig, så lenge det blir behandlet. Mine forrige hester lst med det hele vinteren, samme hvor rene vi holdt dem. Masse søle ute er ikke ideelt...!

Men jeg ville nok også fått sjekket benstillinga. Om hesten til stadighet tråkker og sparker seg så kan det godt væren oe der. Mange hester blir helt kvitt lsik bare man skjærer litt annerledes.

Resten må duy nok bare leve med. Er hesten uredd så er den det. Noen lærer jo aldri, så vi får bare passe på. Belegg ute, jo kanskje, om det blir alvorlige skader. Men altså, litt småsår er ikke god nok grunn til å bruke belegg etter min mening. Hester tåler litt.
eligj Postet - 30/04/2003 : 19:26:07
Dette høres for meg ut som et glimrende eksempel på en hest som med fordel kan gå ute med beskyttere. I paddock eller på beite, når man rir, longerer, leier, hva som helst. Det beskytter dog bare beina, men det er jo bedre enn ingenting.

Når det gjelder øyne: Jeg har sett at det finnes fluehetter som man fester over øynene på hesten. Kanskje det kunne beskyttet øynene noe? Du risikerer nok å ryke et par stykker i løpet av et år, men de vil i alle fall beskytte noe mot skader, og i alle fall mot skitt. Bare en ide, har aldri brukt fluehette på hest selv.

Synd at sånne ting ødelegger for deg. Håper du klarer å få bukt med det.
xxxoooxxx Postet - 30/04/2003 : 16:27:37
Hei!
Du sier at du har sjekket øynene til hesten din, men jeg vil bare få si at det er de færreste veterinærer som har peiling på øyer i det hele tatt. Dette vet jeg da jeg kjenner en veterinær som har utdannet seg til øyespesialist noe som tok flere år. Hun anslår at det er ca 3 i norge som virkelig har peiling på dette.

Ang klumsete.... Om den er klumsete med bena så er den kanskje ikke skodd riktig?

Selv om problemet sikkert er sammensatt så kan du i hvertfall kanskje få en annen smed til å se på det?

anettex Postet - 30/04/2003 : 13:44:32
Huffda, det høres ut som min første hest...

Kan trygt si at jeg kjenner meg igjen ja.
Min første hest, en arabervallak jeg kjøpte for 14 år siden skadet seg ofte.
Så han en stein, fikk han sår omtrent, og fikk han sår ble de både langvarige og vonde å få til å gro.

Han hadde som din hest hovknusning, og vi fikk beskjed av hovslageren at han ikke hadde særlig bra såle og dårlig hovkvalitet.
Noe vi merka et par år etter da store deler av hoven sprakk opp og falt av...

Siden vi brukte han til distanse, var ikke dårlig hovkvalitet akkurat noe +, og hovknusninga gav kodeleddsbetennelse som følge av feilbelastning.
Selvfølgelig kom kodeleddbetennelsen etter at vi hadde reist til Sør-Finland ( maaange mil fra Nord-Norge hvor vi bor ), for å delta på Nordisk mesterskap i distanse.

Mugg var en fast følgesvenn etter stevner, fordi han sprakk i kodeleddene og var følsom for miljøforandringer noe det blir mye av når man reiser mye.
Men etter hvert fikk jeg en super salve hos en finsk veterinær, den hjalp over natta, så da var ikke det lengre noe problem.

Andre sommeren vi hadde hesten, før vi hadde begynt å konkurrere og kjøpt egen henger, leide vi en henger i litt tvilsom stand for å kjøre hesten fra beite.
Hesten ville ikke inn på hengeren, hoppa utenfor lemmen og hang seg fast i en skru som var på skjermen over hjulet.
Skruen gikk igjennom bandasjene, inn i hestens bein der den hekta fast ei blodåre som den dro ut og sleit av.
Gjett om panikken tok meg da hesten stod stiv av skrekk og blodet pumpet fra den avrevne åra...
Har vel aldri hatt sånn fart inn for å ringe veterinæren, og aldri har jeg vel fått så rask hjelp...
Dette ble en langvarig skade, først nærmere jul begynte vi å ri hesten igjen.
Veterinæren var daglig hos oss de første ukene, og 1000-lappene hagla.

Nei det var ikke mye morro, men jeg ser i ettertid at jeg lærte utrolig mye av alle disse tingene.
Jeg ble ekspert på å bandasjere og rense sår på de mest utrolige steder, og i motsetning til mange andre får jeg ikke hetta om hesten blør litt.
Mugg og slike ting er jo bare barnemat, når man vet hvordan man skal behandle det, og jeg vet sånn noen lunde hvordan jeg skal visitere fram ei hovknusning eller en hovbyll.

Men nå er vel ikke det noen trøst for deg, Beauty, at andre har vært oppe i noe lignende.
En annen ting jeg lærte var å alltid ha en god forsikring på hesten med utvidet veterinærdekkning.
Den kommer godt med når man eier slike hester.

Hesten din virker i hvertfall uredd, når han braser igjennom kratt og slikt, men hva kan man gjøre da?
LA den stå på polstra boks og i en helt flat paddock uten steiner og trær ville kanskje løst ting.
Men herregud for et kjedelig hesteliv da...
Nei ærlig talt kan jeg ikke gi deg noen råd.
Min hest ble roligere og skada seg mindre i løpet av de siste 3-4 årene jeg hadde den.
Men siden jeg hadde den i 7 år, var det noe skader før vi kom så langt...

Anette

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.