hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Klippe hovskjegget....

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
~Stine~ Postet - 17/03/2003 : 15:21:35
Hei!
Hesten min har fått mugg, og da sa veterinæren at jeg måtte klippe hovskjegget....
Hesten trenger vel ikke å stå med bandasjer da?
Det er en døl, så den skal jo egentlig ha hovskjegg....
Håper på et raskt svar

-------------
Heste_jenta



Redigert av mix1 den 14/05/2003 14:32:05
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Adventure2 Postet - 20/03/2003 : 10:54:34
hovskjegg er like urenslig som menneskenes hår på bena, fjern det.... Shettiser og shire skal jo ha det då og sånne hester men ikke de edle raser
troultey Postet - 20/03/2003 : 09:32:39
Jeg må bare si noe her, som ikke har noe med saken og gjøre! Og det er at her har vi to særiøse og voksne debattinnleggere! Nemlig Spoff og Frik! Det er skikkelig godt å se at noen her er særiøse!

Det ble litt feil, for det er jo maange her inne som er særiøse! Det er noen få som er skikkelige usærøse! Og det er så teit!

Men jeg synes de særiøse her inne skal ha ros! :)

TrOuLtEy
spoff Postet - 18/03/2003 : 23:46:10
Til frik
*hehe* Ingen sure miner eller fornærmelser. Blir bare litt lett engasjert

--
spoff
Ida KR Postet - 18/03/2003 : 23:26:57
Var ikke meningen å fornærme deg! Jeg må bare si unnskyld hvis det kunne oppfattes sånn!
Jeg bare lurte på eksakt hva du mente med, og hvordan, at vann som var basisk tar i bruk syre-egenskaper når det tilsettes en annen base. Jeg har aldri fått med meg noe sånt i kjemi-timene, men jeg fornekter jo selvfølgelig ikke at det kan være tilfelle fordi om jeg ikke har lært det sånn, så jeg var rett og slett bare litt nysgjerrig



spoff Postet - 18/03/2003 : 23:14:45
Til frik
Du kan ikke "vanne" ut en base til å bli sur. Men du kan få vann med til å reagere som en syre (selv om pH > 7.0 pga andre mineraler i vannet som er lite reaktive), og derfor få en base til å bli mindre basisk. At vi mennesker og dyr kun har godt av at alt er nøytralt med tanke på pH er ikke tilfelle. Basiske løsninger med pH 7-8 er iallfall ikke skadelige. Men i dette tilfelle hvor det snakkes om grønnsåpe og kodeledd, så er vel trikset det å ikke bruke ren grønnsåpe rett på hesten (for mennesker kan dette være etsende, og jeg vil anta at det er tilsvarende for hesten). Man blander såpa ut med vann først. Da får du en lavere pH-verdi, og løsningen er ikke etsende. Etterpå skylder du uannsett rikelig med vann, slik at ingen grønnsåperester er igjen. Og tørker!

Min teori er som sagt basert på gammel kjemikunnskap. Er vel på ingen måte kjemiker, men har iallfall fullfordypning fra videregående (2KJ og 3KJ), og 7 vekttall kjemi på Universitetsnivå får en del år tilbake. Altså ingen proff, men muligens litt erfaring iallfall. Syrer og baser var iallfall en ting jeg kunne bra.. Men godt mulig det jeg sier ikke stemmer, men i forhold til mitt "forsøk" med mitt springvann så stemmer det. Dessuten har jo veterinærer en del kjemi i sin utdannelse. Når veterinæren sier til meg at grønnsåpe er bra å bruke når en vasker kodeledd med mugg så tror jeg rett og slett på det. Hadde veterinæren lært at denne basen var livsfarlig hadde vel ikke veterinærene anbefalt det heller..

--
spoff
Ida KR Postet - 18/03/2003 : 22:50:01
Spoff; Det er vanlig praksis å vanne ut både syrer og baser med vann for å få de mindre sure/basiske, hvordan kan du forklare det med din teori?

Til Heste_jenta; Hvis du har fått instrukser av dyrlegen din om å vaske hesten med grønnsåpe, så gjør du selvfølgelig det.. :) Det er den dyrlegen som har konsultert din hest som vet best hvordan den bør behandles, og de instrukser han gir deg bør du følge. (Men husk, som flere også har sagt her, å skylde godt etterpå + tørke godt)

Det er litt uenighet også mellom dyrlegene sånn generelt om hvilken behandling mot mugg som er den beste. Mange holder fast ved det gamle, å vaske med grønnsåpe.
Etter at jeg begynte å tørrbehandle (jobbet på en avlstasjon et år med en del tilfeller av mugg, fikk prøvd en god del da..)
ble i alle fall jeg overbevist om at det er den beste løsningen! Men selvfølgelig må de som stiller seg skeptiske til det, gjøre det de selv synes fungerer best, det viktigste er å ikke ignorere problemet! Klippe hovskjegget er vel alle enige om at er det viktigste, det å klippe hovskjegget kan jo også virke forebyggende mot mugg..





Redigert av frik den 20/03/2003 01:21:59
Tøft Postet - 18/03/2003 : 16:35:07
hei....... jeg har en Islandshest som har hatt mugg 2 år på rad, hun har fått det pga foktighet i bakken, jeg har ikke klippet av henne hovskjegget men bare vasket det med grønnsåpe..... det virket, muggen forsvant. det er og noen som sier at en skal bruke øredråper til hund og stryke forsiktig et tynt lag.
torden Postet - 18/03/2003 : 13:44:56
He He No fikk jeg friska opp litt av den gamle naturfagen. Hadde helt glemt det med ph papir. Yupp det e bra,keep up the good work!!

spoff Postet - 18/03/2003 : 07:12:35
Nå skal det sies at det er noen år siden jeg tok mitt siste kjemikurs, men jeg mener likevel å huske at rent vann (H20) er en amfolytt. Dvs at vann både kan reagere som en syre og som en base. At springvannet har annen pH-verdi enn rent vann er fordi det inneholder naturlige mineraler, eller er tilsatt f.eks. klor for å drepe bakterier. I Oslo har vannet derfor en pH-verdi på 5.5.

Surfet rundt på nettet, og fant kun tall på at vannet i Norge vanligvis holder en pH-verdi mellom 6 og 8. Men uannsett.. Vannet er en amfolytt, og uannsett om det er en lav konsentrasjon av andre mineraler så består væsken stortsett bare av H20-molekyler (eller mer riktig sagt, av H30pluss(argghh.. Kan ikke skrive tegnet pluss. Og oppheving, og nedfelling går ikke så bra. Håper dere skjønner likevel) og OH- ioner). Ved tilsetning av en base vil jeg derfor tro at vannet "tar i bruk" sine syreegenskaper, selv om pH-verdien tilsier at vannet er en base.

Kunne igrunn vært morsomt å sjekke, men som sagt har vannet her i Oslo en pH-verdi på 5.5, og den har vel ligget rundt der de siste årene (iallfall i 1995. Husker det i forbindelse med et prosjekt på vgs). Så at springvannet her noen gang blir basisk er vel utenkelig. Vil forøvrig tro at drikkevann i storbyene iallfall stortsett ligger rundt en pH på 6.0, nettopp pga tilsetning av klor. På landet er neppe det så vanlig, men i storbyene i Norge er det iallfall det. Mange storbyer i utlandet har så mye klor i vannet at det rett og slett ikke er bra å drikke. Slik er det heldigvis ikke her.

Men uannsett, man skylder jo vekk såpa. Og holder hodeleddet tørt. Det er først når det er fuktig at muggen "formerer" seg, og basiskeegenskaper har liten innvirkning så lenge kodeleddet holdes tørt.

Selv har jeg bare hørt at grønnsåpe er bra. Mange veterinærer anbefaler dette. Det jeg har hørt som ikke er bra for hesten, er å bruke grønnsåpe som hesteshampo. Men grunnen til det er fordi grønnsåpa ødelegger pelsglansen, og at det derfor er penere om en bruker en mildere såpe akuratt her. Men skadelig på noen annen måte har jeg ikke hørt.. Men uannsett bør en jo blande ut grønnsåpa litt før en bruker den (det vil jo være mildere for hesten, og dessuten vil grønnsåpeflaska vare litt lengre. Skal man vaske gulvet anbefales det også å blande ut grønnsåpa en del, nettopp fordi det er bedre for hendene våre). Og en må også huske å skylde ut såpa skikkelig. Uannsett som det er grønnsåpe, hesteshampo, eller en annen såpe ("sur" eller basisk).

--
spoff
Ida KR Postet - 18/03/2003 : 00:22:29
Artig test Spoff!
Men vi må huske at PH-verdien på vann er veldig varierende fra sted til sted! Vanlig PH-verdi på vann ligger på mellom 6,5 - 9,5. Vannet hos deg er altså ganske surt i forhold til gjennomsnittet. For de som har vann med en pH-verdi på f.eks. 8,5 vil grønnsåpevannet unektelig bli basisk! Og det er som sagt ikke bra.





Pling Postet - 17/03/2003 : 23:13:29
Jeg har alltid brukt grønnsåpe på hester med mugg. Det som er viktig er å skylle godt med vann som flere nevner:)BTW artig "eksperiment" du gjorde, Spoff! Jeg har alltid hørt fra veterinærer at det er lurt å bruke grønnsåpe,+ en form for mykgjørende salve som blir påført når kodene er tørre. Jeg bruker ikke bandasjer etterpå, det er ikke nødvendig:) Lykke til:)
spoff Postet - 17/03/2003 : 22:38:10
For å unngå mugg må en holde kodene rene og tørre. Særlig på våren og høsten hvor det er vått i luftegårdene er det vanskelig å unngå mugg.

Min erfaring med mugg er at man vasker godt med grønnsåpe, og skylder ut grønnsåpa etterpå. Tørk gjerne kodene med et håndkle. Smør så på transalve.

Noen her sier at grønnsåpe er basisk og derfor er uegnet til bruk for mugg som også trives best i basisk miljø. Ok.. Nå er jeg kanskje litt nerdete, men som helt vanlig inventar på jenterommet har jeg selvsagt pH-papir tilgjengelig Testet derfor kjapt på badet hva slags pH-verdier egentlig grønnsåpe, grønnsåpevann og rent springvann har. Ren grønnsåpe har pH 9.0. Rent springvann har pH 5.5. Grønnsåpevann i den konsentrasjonen jeg ville brukt på hestens hovsjegg ved mugg har pH 7.5 (ganske mye grønnsåpe). I tillegg skal det sies at grønnsåpevannet brukes først til skrubbing, og så skyldes hovskjegget godt etterpå (så grønnsåpa vil ikke sitte i å lage "basisk miljø", selv om pH 7.5 ikke akuratt er å regne for så veldig basisk..). Så det med at grønnsåpe ikke kan brukes fordi den er basisk er enten feil, eller så brukes grønnsåpa feil. Men at mugg og sopp trives i basiskmiljø stemmer. Grønnsåpa har dessuten bakteriedrependeeffekt. Derfor er grønnsåpe egnet til å vaske lukkede sår, hovskjegg etc. med. Men for all del.. Uannsett pH-verdi på såpe, så husk å skylde godt ut!

Å klippe hovskjegget vil være bra for å lettere kunne holde kodene tørre. Det vil være dumt å legge på bandasjer på en hest med mugg. Det er viktig at det kommer mye luft til.

--
spoff

Redigert av spoff den 17/03/2003 22:39:45
Magette Postet - 17/03/2003 : 21:08:32
Jeg "måtte" myke det opp for å kunne "klore det av". Hesten syntest at det var vondt når jeg bare klorte i det da det var hardt og tørt. Også var jeg redd for å lage sår, slik at det kommer bakterier der og lager mer muggel.
Jeg brukte grønnsåpa til å myke det opp og da kunne jeg klore det av uten å lage sår og uten at hesten fikk vondt. Jeg brukte også virkon etter å ha vasket det. (eller så "vasket" jeg muggelet med virkon uten å klore i muggelet for så å ta på krem etterpå).
Faktisk så merket jeg bedre og mer avslappet oppførsel etter at mugget var borte. Det må jo ha vært gruelig ekkelt!

Men det kan jo være at det var kremen som gjorde det, jeg både vasket og brukte krem, så jeg vet ikke hva som gjorde underverket.(kanskje en blanding av alt?) Muggelet er hvertfall borte, og godt er det!

Ida KR Postet - 17/03/2003 : 19:41:50
Det er som sagt mange som vasker med grønnsåpe, men det kan bare gjøre vondt verre. Hvis du skal vaske med noe er det best å bruke noe som har sur ph.
Det beste er å holde det tørt, pelle av ruene og smøre med muggsalve eller silulen/sink.

Brynja: Det var bra at du spylte såpa godt ut etterpå, men det som gjorde at hesten din fort ble kvitt muggen var nok muggsalven..

Magette Postet - 17/03/2003 : 19:08:40
Når hesten min hadde mugg, vasket jeg med grønnsåpe for å myke det opp. Men jeg spylte godt av etterpå. Jeg så ikke noe annet enn at det ble bedre. Kremen (den som jeg hadde) tok jeg ikke på før føttene var tørre. Jeg har ihvertfall gjort det slik. Det at en ikke skal bruke grønnsåpe, er nytt for meg.

Det verste med det, er jo at en må fjerne hovskjegget. (hvis du ser på bildene jeg har lagt ut, kan du se hvor fælt hesten min ser ut med korthåra føtter)


 Image Forum 2001 This page was generated in 0,09 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.