hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Hjelp meg!

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
* Eirin & Blidur * Postet - 29/08/2004 : 14:27:16
Hei!
Tror hesten min er forkjølet..
Etter å ha blitt hentet fra elverum Lørdag ettermiddag for en uke siden , har det rent av øynene og nesa hennes.
Noen ganger gjennomsiktig fra nesa, men andre ganger også hvit/gult og litt tykkere en det andre.
Har noen noe tips om hva jeg kan gjøre?
Bør jeg oppsøke veterinær, eller gi henne noe som kanskje kunne hjelpe?
Værsåsnill å svar meg! Jeg begynner å bli litt bekymret.
4   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
xxxx Postet - 30/08/2004 : 07:23:02
Mål tempen snarest, hvis feber, kontakt dyrlegen slik at hesten kan få en Antibiotikakur. Som regel går da dette fort over, om det ikke er en form av herpesvirus, (men det ser vet. fort på blodprøve)

Ikke la hesten stå våt ute i fuktig vær, hold den varm og tørr, og ha den heller inne om været er bare kliss-klass, og den har feber og snørrer.Vind og nedbør, er det hesten tåler minst.Om en hest er forkjølet, er det derimot IKKE skadelig å stå ute så lenge det er tørt og kaldt...

Vi er inne i en typisk forkjølelsesperiode når det gjelder hest.Temperaturene har fallt drastisk, og hestene står ute i regn og vind.(Fortsatt uten dekken kanskje også, enda tempen kanskje har fallt opptil 15 grader, og enda mer om natten..)

Vet det er mye ulike meninger om dekkenbruk..men det er bedre og ta seg 2 min. til å legge på et tynt regndekken, enn å få regning fra veterinæren på antibiotika, og risikere å smitte de andre i stallen også...Hestene har ikke satt ferdig fettlag enda,(som beskytter mot vær og vind utover vinteren) og da er de ekstra følsomme i slikt dårlig vær.

Lykke til!
akj Postet - 29/08/2004 : 22:31:00
Hvis hesten har kverke vil den normalt ha feber og dårlig matlyst i tillegg til snørring.

Mål temperaturen til hesten. Hvis den har feber (over ca. 38,5 grader), ringer du veterinær.

Hvis hesten ikke har feber, spiser normalt og ellers virker pigg, ville jeg målt temperaturen hver dag og sett an fra dag til dag. Det kan være at hesten din bare har fått en lett forkjølelse i forbindelse med transporten...?

Går du rundt og er redd, så tar du uansett en telefon til veterinæren. Det koster ikke noe å ringe. Og veterinærer har også "åpent" på søndager. Det er alltid en veterinær på vakt.
spoff Postet - 29/08/2004 : 20:56:30
Vanskelig å si hva det er, men noe du absolutt bør sjekke opp. Dette med gulaktig og noe tykkere neseutflod er et symptom på kverke. Det betyr ikke at dette er kverke, men det kan være det.

Ring veterinæren i morgen. Det er ikke alltid en hest med kverke viser alle de vanlige symptomene.

Les mer om kverke her.
* Eirin & Blidur * Postet - 29/08/2004 : 14:32:49
Glemte å si at hun pruster en del og da står snørra til alle kanter. hun virker frisk ellers og både spiser og drikker, men jeg er alikevel litt redd. Hva skal jeg gjøre? Veterinæren er jo ikke åpen på søndager.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.