hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Var det kolikk, eller noe annet?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Maariel Postet - 05/09/2007 : 16:30:46
Hei

Dessverre mistet jeg den lille jenta mi, Mixi (tinker/islandshest), på bare 4 år på søndag. Dyrlegen konstanterte at det var kraftig kolikk/tarmvridning, men jeg er usikker..

Da jeg fikk beskjeden om at hun var syk, og kom frem til stallen var hun slik:
- Gjennomvåt av svette
- Hyperventilerte
- Skjelvene ben
- Sto hun i ro, falt hun sammen, måtte gå
- Dro bena opp, skjelvende
- Pulsen skulle vært 40, hun hadde 120
- Dyrlegen hørte ingen tarmaktivitet
- La seg ned mot slutten, og hadde da nesten ikke puls
- Dyrlegen ga henne smertestillende og plukket henne

Det jeg lurer på nå, høres dette ut som kolikk, eller kan det ha vært noe annet? Jeg sliter veldig med å ha sett veslejenta mi i så store smerter, og så ha mistet henne.. Å jeg klarer ikke helt å slå meg til ro med at det var kolikk, uten å ha hørt andres mening også.. HUn hadde ikke fått noe annet enn høy og vann dagen før, og vi fant henne på morgenen i den tilstanden jeg beskrev, så syns det å virker litt merkelig. Så nå sitter jeg her, alene med det lille hoppeføllet hennes på 6.5mnd og ser med sorg fremover at hun ikke er med oss lengre.

Håper noen har noe å dele med meg.
4   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
T. Boysen Postet - 06/09/2007 : 03:26:41
Ooooff - ja, dette høres ut som tarmslyng, og lite/ingenting å gjøre - bortsett fra øyeblikkelig operasjon, som kan gi hesten en øøøørliten sjanse til å overleve.

Har vel fortalt historien om min gamle nl-hoppe, som var hest nr. 2 i Norge som overlevde en slik operasjon - i 1985 - 21 år gammel og drektig. Hun fikk 1% sjanse for å overleve, og den tok hun - til alles store overraskelse. Men det skyldtes at vi fikk en meget dyktig heste-vet til stallen kl. 7 om morran, og han forstod øyeblikkelig alvoret, og det var bare 1/2 time inn til Veterinærhøgskolen, hvor operasjonsteamet stod klar.

Da de åpnet henne, fant de at en del av tarmen hadde smettet over en såkalt bukstreng, og blitt klemt av. De måtte faktisk kutte av noen meter med "død" tarm, og sydde så mærra sammen igjen, altså med ytterst lite håp om at hun skulle overleve - og det stor i journalen: "Normalt 6 mnrd. foster observert".

5 måneder senere ble et velskapt hingsteføll født - og historien om denne hesten husker de enda på Veterinærhøgskolen - 22 år etter....

Fryktelig synd med din lille dame - jeg føler så absolutt med deg, og sender varme tanker - for jeg VET hvor grusomt det er å se en hest med tarmslyng - selv om jeg altså var så heldig at "tid og sted" for den utrolige redningen var på vår side - den gangen.
*Skogli_Western_Riders* Postet - 05/09/2007 : 21:54:40
Uff. Føler med deg. Kjempetrist å lese om hva som skjedde med hesten din. Tårene presser på. Masse trøsteklemmer fra alle oss på Skogli Stallen, fra både folk og dyr. Masse kondolanser.


Jeg har opplevd flere forskjellige kolikk tilfeller og de har variert veldig i symptombilde og utfall. Kjente selv en hest som endte sine dager i tarmslyng. Forferdelig opplevelse. Den falt sammen og døde i boksen sin akkurat som din. Symptomene du beskriver kan minne veldig mye på kolikk, så jeg tror nok dyrlegen hadde rett. Ikke alle blir gående rundt og vandre eller legge seg ned og reise seg opp gjenntatte ganger. Noen blir bare stående passive og skjule smerten sin mens svetten siler og pulsen går amokk. Andre igjen tramper med beina og skjelver mens de hiver etter pusten. At dyrlegen ikke hørte noen tarmlyder er jo en ganske riktig indikasjon på kolikk sammen med de symptomene du beskriver. Slike vonde episoder kan desverre skje brått og brutalt, noen ganger kan de vare i mange dager med gjenntatte kolikkbehandlinger, og alikevel ende tragisk. Andre ganger har de heldigere utfall. Den eneste måten du med sikkerhet kan vite om det var tarmslyng er via obduksjon, men jeg tror nok at dyrlegen din hadde rett i sin diagnose.

Trøste, trøste......
Snøros Postet - 05/09/2007 : 21:15:59
uff og uff! Kan ikke noe annet enn å kondolere så mye! Begynte nesten å gråte da jeg leste innlegget ditt!

Men, det jeg kan si, at var dette noe med kolikk/tarmslyng, MÅ det ha vert en skikkeli ille tarmslyng.. Hesten min har kolikk mange ganger, noen ganger ille, andre ganger bare litt luft, men noe såå ille har jeg aldri vert borti.. Håper du finner ut av det..Ønsker deg og den lille lykke til!
mariakaogcindy Postet - 05/09/2007 : 20:09:48
Hallo

Trillet noen tårer ned over kinnet mitt nå da jeg har vært med på akkurat det samme... Dette høres veldig ut som tarmslyng/Kolikk.

Masse Masse Varmeklemmer fra meg og masse lykke til

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.