hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Kolikk gang på gang..

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Inwe Postet - 03/04/2007 : 18:29:03
Gamlehesten min, ei kaldblodshoppe på da 5 år, slet mye med kolikk.. Da jeg kjøpte henne, hadde hun hatt det ca rundt 6-7 ganger..
Når hun var i mitt eie, hadde hun 2 ganske små kolikker, som egentlig var ganske alvorlig i seg selv, og 1 skikkelig kolikk! Dyrlegen hadde aldri sett et så alvorlig kolikkanfall, så de måtte sende masse prøver ned til Tyskland..

Hun ble frisk av dette, men var ikke helt seg selv etterpå.. Men tenkte bare at det kom til å gå over, hun var jo nettopp veldig syk.. Og jeg hadde rett.. Uken etterpå var hun seg selv, og samme trollete dyret.. :)

Og etter noen mnd, tillot ikke min livssituasjon å ha hest, så prøvde først å sette henne ut på helfôr, men uten resultat.. Så måtte prøve å selge henne da..

Så etter nyttår -06 ble hun solgt til ei kjempehyggelig jente på Tolga, og stortrivdes.. Fortalte henne dette med at hun slet endel med kolikk, og at hun måtte være obs.. Og i nesten ett år, hadde hun det kjempegodt, og var en helt annen hest :D

Helt til i februar -07, da fikk hun kolikk igjen.. Fikk dyrlegen til å komme, og uansett hva de gjorde, så hjalp det ikke.. :(
Så bestemte de seg, etter 3 dger med en hest med store smerter, å avlive henne..

De obduserte henne etterpå, og fant ut at alt av innvoller hadde sluttet og fungere, og holdt på å få nyresvikt..

Hesten som strax skulle fylle 7 år, var død...


Så jeg ber alle hesteeiere der ute: Sliter hesten deres mye med kolikk, så sjekke tarmene osv! Det kan være at de sliter med samme problemene.. :(
5   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
T. Boysen Postet - 06/04/2007 : 00:55:41
Det er jo ikkeurat noen "trøst", men også mennesker kan få forskjellige sykdommer, eller kan ha "anlegg" for å få sykdommer, som gjør at noen dør unge, mens andre blir gamle og grå.
Det finnes vel ikke noe mer "urettferdig" enn at et lite barn dør av feks. lymfekreft.

Ja, det er faktisk bare flaks - og meget dyktige nevrokirurger - som gjør at jeg kan sitte her i dag og kose meg med å skrive om hest... I 1993 og 2002 møtte jeg opereres for svulst i ryggmargen - begge ganger gikk det heldigvis bra.

Har også opplevd hester som døde unge - bla. en som det viste seg at hadde hjertefeil - ble også bare 7 år - ja, kanskje hesten din hadde en uoppdaget hjertefeil? Da er nemlig organsvikt en følge av dette.

At jeg nå har en gammel dame på 23 år som er sprek som ei loppe, kan jeg bare være glad for - og mora hennes ble 29...
Inwe Postet - 05/04/2007 : 19:34:20
Ja, det er sant det.. Som Rands Lill hadde , var det visst bare 1 eller to ganger som var ufarlig.. Ellers måtte hun få skikkelig behandlig, men hu har aldri hatt tarmslyng.. Som skrevet over, sluttet bare alt å fungere.. Så.. :(
T. Boysen Postet - 05/04/2007 : 03:03:31
Kolikk er 10 - ja, 100 - forskjellige diagnoser - det betyr bare "vondt i magen".
En stakkars vetrinær har da et utall av årsaker å ta hensyn til.
For EN hest kan bare en enkelt "promp" løse problemet, mens en annen hest kan ha tarmslyng eller noe annet MEGET alvorlig iveien når den viser tegn på "vondt i magen".

Jeg vil tro at en veterinærer - hvor h_n blir spurt- kan svare at i 99,99% av tilfellene av heste-eieres "alarm" om "kolikk", så er det HØYST ufarlig, og dyret lar seg behandle med enkle midler.

MEN så er det den 000,1% sjansen for at det ER noe alvorlig, så bør en veterinær kunne skille ut dette.

JEG hadde råflaks da den veterinæren som kom til MIN tarmslyng-hest raskt oppfattet hvor syk hun var, og hun lå på operasjionsbordet i løpet av en halvtime. INGEN trodde at hun vilje overleve, men veterinæstudenten Martin voktet over henne - natt etter natt, OG hun overlevde.

NÅ er han en meget erfaren veterinær, og da jeg tilfeldigvis traff ham igjen etter 21 år, så husket han meget vel "nettene med Pernille" - hans "ildprøve" som veterinærstudent!

En GOD veterinær er "gull verdt"!
Inwe Postet - 04/04/2007 : 21:17:24
Vel, jeg hadde vannbøtte hos hesten min, når jeg eide hun.. Hun fikk ogs ådrikke så mye hun ville av drikkekaret, men hun valgte bøtta mest.. Dette var visst også mer naturlig for henne, ettersom vannet ute var "langt nede".. Og, det er jo sjelden hester i det fri har vannet i boghøyde.. :P

Vasket drikkekaret hennes hver dag, og fikk mye grovfor.. Kun høy, da hun ikke tålte verken høyensilage eller sufôr.. Så hun fikk det hun ville av høy, og litt komplett 3 ganger daglig..

Det var spesielt etter kolikkanfallet jeg ble obs på bøtta.. Da måtte de i stallen fylle opp om morgenen, og når jeg kom og tok henne inn, drakk hun en god del der og.. Så om kvelden før jeg dro fylte jeg bøtta igjen, og når de sa godnatt fylte de visst opp bøtta.. Dette var da en 20l bøtte, kjøpt fra hooks.. :P

Gikk gradvis opp i fôrmengde, for hun kunne ikke gå på bare høy, når hun hadde den treningsplanen hun hadde.. Var mye tur på henne, og endel bane i sprang og dressur..

Hun kom seg over IVERTFALL 120 enkelthinder, og ridde henne igjennom 1m bane.. I dressuren ville hun ikke så mye, men versader, frampartsvendinger og sjenkelvikninger gikk greit.. Voltene var vel det hun kunne best.. Elers var det ikke noe mer hun kunne, og nekta også å lære seg.. :P

Savner den hoppa så utrolig mye.. :( Har så mange minner.. Som f.eks da hun løp opp en bakke på 3 km i full galopp, og jeg i westernsal uten stigbøyler.. :D Det var så utrolig gøy.. Og når jeg hoppa kombinasjon på 70cm, og 120cm.. :D

Og første gangen jeg slapp henne, og hn følge etter meg uansett.. Og det var dagen etter jeg hadde hentet henne.. :D Det er slike minner man må ta vare på.. :)
Royal-X Postet - 03/04/2007 : 21:06:23
Huff, fikk helt vondt når jeg leste dette! stakkars deg... Hesten min har hatt kolikk èn gang og da er det visstnok veldig lett å få det igjen! Jeg tar veldig hensyn til dette ved valg av forplan og er kjempenøye på at han må drikke mye. Nå i helgen drakk hesten min dårlig (pga høysilage som vi har begynt å fore med... OBS OBS alle sammen), og da ble jeg helt fra meg. Kjøpte spann med sånn tørka epler og gulrøtter og la oppi vannet hans i paddocken. Nå drikker han! i dag 40 liter!!! Det er mange jeg kjenner som har hatt kolikkhester i år, og det gjør det bare veldig levende for meg. Dette er en kjempealvorlig sykdom, som kan skje HVEM SOM HELST. Var ei på AGR som er ridelærer som hadde en hest som døde i vinter. Men det er forferdelig viktig å være observant i forhold til dette. Forebygging forebygging og forebygging! Til alle dere med vannkar i boksen: Dette er ikke nok, dere må ha minst en bøtte vann i tillegg til dette. Hester gidder rett og slett ikke å stå der å suge vann, og dere har ingen kontroll på mengdene vann hesten drikker. Det er så utrolig skummelt! og det er ureinslig også, for det er veldig få som vasker vannkaret hver dag. En bøtte som henger der, er mye lettere og vaske. Det koster noen kallorier å bytte og fylle vann, men det er verdt det!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.