hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Allergisk mot honning/propolis?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
-Silver Postet - 12/10/2006 : 14:20:17
Propolis i honning er et antiseptisk stoff som brukes av biene til å holde kubene rene. Dette finnes i ubehandlet honning og i forskjellige produkter. Dette har vidundervirkning på de alle fleste hester, til alt mulig. Sår, mugg osv. MEN, på min hest har det ingen virkning. Det ser nesten ut til å gjøre ting værre. Noen som har liknende erfaring med dette stoffet? Jeg har brukt både rein honning til desinfisering og kremer/sprayer med propolis i...
1   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
xxxx Postet - 12/10/2006 : 16:24:58
Har ikke noe erfaring med dette selv.
Men i noen land registreres feks. fersken, pærer, epler kiwi, tomat og honning blant de 10 hyppigste matvarene som utløser allergi.
Noe av dette skyldes visstnok kryssreaksjoner ved allergi mot ulike pollensorter.
Honning inneholder bla. benzosyre og benzoater (E 210-219).
Både mennesker og dyr kan reagere allergisk på disse E-stoffene.


"Sakser" inn noe som kanskje kan være et tankekors...

Propolis - bivoks med bivirkninger!
Propolis eller bivoks er en blanding av voks, resiner, essensielle oljer og velluktende alkoholer, samt pollen.
Nær 200 enkeltstoffer er påvist, og sammensetningen varierer etter hvilke blomster biene høster.
Propolis er mye brukt i folkemedisinen og i den biokosmetiske industri pga antiseptiske, antimykotiske, antiinflammatoriske og anestetiske egenskaper.

Det synes å være en økende bruk av propolis i kroppspleieprodukter. Fordi dette sees på som et sikkert naturprodukt uten bivirkninger, markedsføres dette også i produkter for barn.
I en italiensk studie hvor man utredet barn med mistanke om allergisk kontakteksem, ble 20% propolis inkludert i en serie på 30 allergener. 1255 barn ble undersøkt over en åtte års periode.
74 av disse (5,9%) var allergiske mot propolis, hyppigst gutter. 7 hadde samtidig allergi mot perubalsam.

Eksemet var oftest lokalisert til ansikt og hender.
Forfatterne finner sterkt økende insidens av propolisallergi de siste årene og fraråder at propolis brukes i lokalmidler beregnet på barn.

Contact Dermatitis 2004; 51: 255-8


-Propolis frarådes å bruke på barn.Kanskje det blir for sterkt for enkelte hester også...




 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.