hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Varmefotografering/termografi

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
susanne Postet - 03/07/2006 : 12:22:44
leste akkurat en annonse om dette og det høres jo helt utrolig ut, er det noen av dere som har prøvd det?

høres veldig spennende ut ihvertfall!


link til infoside!
http://www.sunn-hest.no/behandling.htm
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
hilsnin Postet - 01/08/2006 : 18:45:22


Jeg synes det viker interresant dette med varmefotografering, har fått tips om at en infrarød temperaturmåler kan gjøre samme nytten til hjemme bruk. Man må da gå over hesten ledd for ledd, bein for bein hvor man kan finne temperaturforskjeller som kan tyde på økt blodgjennomstrømmning pga inflamasjoner etc.

Jeg stoler ikke nok på meg selv til og finne små temperaturforskjeller ved bruk av hendene... Det må jo være et utmerket alternativ for hester som min egen som blir rabiat ved bøyeprøver e.l. Dessuten så ser man jo hele kroppen ved varmefotografering, og ikke bare beina som man ser på bøyeprøver. Har lyst til og prøve jeg, men bor for langt unna:(

Mvh Nina

Nina
Roxira Postet - 26/07/2006 : 14:07:22
Kopi av melding:
Roxira: var dette uansett hvor i landet man bor eller må man sende mail selv og spørre ettersom hvor man bor?

Opprinnelig postet av susanne



Tror nok det er lurt å spørre selv, det blir vel dyrere jo lenger unna du bor.

Men det blir billigere om det er flere som skal ha.
susanne Postet - 26/07/2006 : 13:11:46
Roxira: var dette uansett hvor i landet man bor eller må man sende mail selv og spørre ettersom hvor man bor?
Roxira Postet - 26/07/2006 : 12:16:55
Jeg har sendt mail og fått pris.

850,- per hest. Og På meg blir det ca 700,- i reiseutgifter i tillegg.
susanne Postet - 07/07/2006 : 14:23:09
xxxoooxxx: litt synd at det ikke sto noe pristilbud på den siden jeg linket til, men det sto vel at man kunne ringe og høre? evt sende mail?

jeg er også litt spent på om noen har prøvd dette og hvilket utfall det fikk!
xxxoooxxx Postet - 07/07/2006 : 11:38:30
Hvilke temperaturforandringer snakker vi om? Det er jo ulike farger har jeg sett som gjennspeiler temperaturen, men hvor store forandringer vil den måle? Jeg mener jeg kan og kjenne varme bein, men jeg kan neppe kjenne en tempforskjell som er veldig lav. Altså, hvor sensitiv er den?

Selv synes jeg at dette markedsføres litt pussig. Eller, jeg fikk bare følelsen av at dette var alfaomega og at med dette vil man finne alle skader og problemer. Så enkelt tror jeg ikke det er. Må vel ærlig innrømme at den siden har mistet noe respekt fra min side pga mytofixen (der i hvertfall jeg føler det er villedende markedsføring)

Nancy: men noen peil i det hele tatt? 1000 eller 10 000 liksom. Har du prøvd dette?
xxxx Postet - 07/07/2006 : 11:22:19

Termografi er en billedlig måte å måle overflatetemperatur på.
Pris avhenger av omfang og hvilket kamera som benyttes.
xxxoooxxx Postet - 07/07/2006 : 10:07:13
Med termografi er vel meningen at man kan se dette som ligger under huden også? En "varmeutvikling" i et ledd f.eks i begynnende stadie trenger vel ikke nødvendigvis å kjennes i huden?

Noen som vet hva noe slikt kan koste? Høres dyrt ut
T. Boysen Postet - 07/07/2006 : 02:50:09
Ja, stå på Susanne!
Sånne som deg kan vi trenge om noen år.

Livet kan ta mange vendinger, og jeg fikk min første "trøkk" i 1993, da jeg for første gang måtte opereres for svulst i ryggmargen. Ble dårlig til beins. Måtte så opereres enda en gang i 2003, og fikk rullestol som "medhjelper".

Har likevel hatt hest i nesten alle år siden, og har nå den skjønneste 22 år gamle nl-hest, som jeg tok imot da hun ble født. Hun er den eneste hesten jeg tør å ri på, for jeg MÅ ikke falle av, da min nakke ikke tåler en slik trøkk.

Synes det er trivelig å kunne gi råd og veiledning her på Hestemarked.no, da det er mange interessante innlegg og mange "røddige" folk.

I nl-hest-sammenheng er det mange som "kjenner" meg også. Gamle "Pennyklubb-medlemer" vil kanskje huske heftet om Nordlandshesten som jeg skrev i 1996.

Eh - til slutt vil jeg "vedde" på at jeg er den eldste som skriver inn her - hvis dere andre tør si hvor gamle dere er.... Hvis noen er eldre, skal jeg si fra.....
susanne Postet - 07/07/2006 : 01:06:06
T Boysen: takk for info ja=) ja det beste er vel å ta kontakt med noen som allerede har tatt utdannelsen=)
karakterene mine er litt over gjennomsnitt, men må ha ganske bra karakterer på alle de tingene jeg vil bli så jeg må stå på de neste årene av mitt liv=P hehe
tror man får mye igjen for det da hvis man jobber hardt på vgs så man kan få den jobben man trives med og ønsker seg=)
T. Boysen Postet - 06/07/2006 : 23:20:38
Det er, såvidt jeg vet, minst fire høyskoler i fysioterapi, hvorav den ene er Mensendieck-utdanningen i Oslo, som jeg har tatt (1978 - 80 + ett år turnutjeneste). Jeg tror nå at det er tre år + turnus. Dessverre er det stor søknad til disse studiene, så bare for å sagt fra: Karakterboka må være over gjennomsnittet.... (Selv måtte jeg samle en god del poeng før jeg kom inn....)

Jeg underviste i faget terapiridning på M-skolen i mange år (1986 - 2002). Det er en etterutdanning som krever at man tar Hestekunnskapseksamen, samt to krus (trinn 1 og 2) hver på 1 uke. Dette gjeler altså terapiriding.

Når det gjelder utdanning i hestefysioterapi, så vet jeg sannelig ikke om det finnes fast i Norge. Vet om flere som har tatt kurs i Tyskland og England. Har desverre ikke så mye greie på dette, og jeg har heller ikke "rett" til å kalle meg hestefysioterapeut, da jeg ikke har formell utdanning i dette. - Jeg bruker bare 35 års erfaring med hester, og foreslår hva man kan gjøre.

Kanskje du kan kontakte Hest & Helse på NHS (Norsk Hestesenter) og spørre deg frem om dette.

Hmmm - kanskje jeg skal spørre om det er noen av mine terapiridnings-kolleger om de vet mer om dette. Men nå er det sommer, så det kan ta litt tid før jeg får svar.

Enn så lenge kan jeg jo gi råd og tips.

susanne Postet - 06/07/2006 : 11:34:05
T.Boysen: jeg har tenkt mye på å bli fysioterapeut og spesialisere meg og ta utdannelse når det gjelder hest, vet du noe om denne utdannelsen? hvilke skoler man kan gå og hvor mange år det blir når man skal spesialisere seg på hest?
T. Boysen Postet - 06/07/2006 : 00:42:02
Skal ikke "skryte", men som fysioterapeut har jeg lært å bedømme temperaturendringer i hudoverflater. Det krever en del trening, men hvis man vet hva man skal kjenne etter, så er det ikke så vanskelig.

Ofte er jeg blitt "konsultert" av andre heste-eiere i stallen om å "se" på en halt hest f.eks.

Først ber jeg om at hesten blir mønstret i trav på et hardt underlag (30 m stallgang er nok). Da lukker jeg øynene og HØRER om hesten er halt. Hvis jeg hører uregelmesigheter, åpner jeg øynene, for å se om det er tydelig hvilket bein som er halt.
Hvis ikke, ber jeg om å få hesten stilt opp, så jeg kan kjenne på den. Tar da for meg to og to bein, forbeina først og så bakbeina. Lukker øynene og kjenner forsiktig opp og nedover beina. Det er lettere å kjenne temperaturforandringer med lukkete øyne, da syn og hørsel ikke spiller inn. Man kan trene seg opp til å kjenne temperaturforandringer ved å kjenne forskjeller på varme og kalde ting, og stadig minske forskjellen - f.eks på vann. Ikke ved å stikke hendene nedi vannet, men holde dem over.

Sånn kan jeg gå over hele hesten, og finne "forskjeller" i temperatur. Det er greit hvis det er lik temperatur på begge sider, men hvis det er forskjeller, sjekker jeg nøyere.
Samtidig må jeg vite hvor på kroppen hesten naturlig er varmere pga. større muskelmasse eller leddnært, hvor det er kaldere.

Jeg har ikke gått noen "kurs" i dette, men bruker den utdannelse jeg har som fysioterapeut, og har overført dette til hester - gjennom over 25 år. Jeg er derfor IKKE en ekspert, men erfaring gir jo endel i årenes løp.

Det jeg her gir "tips" om, er derfor "hjelp til selvhjelp" til dere som vil prøve å finne ut om hesten deres har en skade, er halt eller noe annet. Det vil hjelpe en vet. å få høre hva dere har "muligens funnet" og så kunne gå videre ut fra dette.

Dere kan selv bli deres egen "termograf"....
xxxx Postet - 04/07/2006 : 00:04:31
Varmefotografering (termografere),er fra før av bla. brukt i forbindelse med forebyggelse av brann i hus/bygninger,forsikringssaker osv. osv.

Nå er slikt utstyr blitt vesentlig rimeligere og da åpner det seg også et større bruksområde. *Klapp*
Her står det litt mer om å temografere hester:

http://www.mamut.com/homepages/Norway/1/18/srautomation/subdet10.htm


jameho Postet - 03/07/2006 : 13:23:06
Interessant link! :)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,3 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.