hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Mugg igjen...

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Norm Rigel Postet - 26/06/2006 : 20:55:33
Nå har jeg prøvd meg fram...foret med pellets og uten pellets. Det er pelletsen han får mugg av. Erstatter pelletsen med betefor. Nå er jeg dritt lei av muggen:(
9   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
T. Boysen Postet - 28/06/2006 : 00:25:01
Se det! Man lærer så lenge man har elever - eller lever....

Det KAN altså ha noe med fòring å gjøre - interessant!

Kanskje det er DERFOR jeg har vært velsignet fri for mugg-hest, mens alt fra arabere til dølagamper har vært plaget med dette i vår (da det var som aller mest sølete ute i lufteområdet.

Min gamle, lille nl-hoppe får nemlig bare bitte litt kraftfòr - 1/2 l morgen og kveld - bare for at hun ikke skal bli potte sur for at hun ikke får, når liter på liter med de mest utspekulerte kraftfòr-blandinger gis til andre hester. Som "trøst" får hun derimot gulrøtter omtrent hver dag.

Eh - er det noen som kan spørre en veterinær - eller flere - om de har noen teorier om dette??
rohna Postet - 27/06/2006 : 14:40:41
Mugg kommer veldig ofte av ubalanser i magen ja! Mange hester som reagerer på feks. pellets.
Hadde ei sportsponni hoppe før som hos meg fikk bare litt havre og green power samt olje og vitaminer. Satte henne ut på for en sommer (til min søster) og de kjøpte en sekk champion komplett forde den andre hesten de hadde på for fikk dette. Jeg sa det var OK at ponnien fikk et par dl (hun trengte ikke så mye kraftfor, liten ponni i lett trening) sammen med vitamintilskuddet (som var med fra meg, så det var samme sort som hun brukte til vanlig) Og ponnien ble så dårlig! Masse verkende mugg på alle 4 bein. Dette var jo sommerstid, hun sto ikke på noe særlig med gress og fikk høy + halm (og gress slått med ljå + kvister og greiner)

Siden hun ikke ble bedre med vanlig 'muggpleie' ordnet jeg så de kuttet ut kraftforet hennes også kjørte jeg opp til de med litt havre til henne istedet.

Sårene måtte jo få tid på seg til å gro men hun ble merkbart bedre over natten og det tok bare få dager fra kraften var vekk til muggen var vekk! Vi gjorde ikke noe annet med muggen etter forskiftet heller enn føre.

Hadde også for endel år siden ei vbl hoppe som var mye plaget med rasp (hudbetennelser) og mugg. Jeg vet jo nå at hun fikk dette pga bygg men skjønnte det jo ikke den gangen for mange år siden. Hun tålte dog champion oppdrett (eneste kraftforslag jeg prøvde til henne) men ble veldig stygg oppover beina om hun fikk bygg og da særlig byggpellets.
Liten_Lista Postet - 27/06/2006 : 14:16:31
Mange hester som får mugg fordi de ikke tåler havre... Så det kan komme av for også..

Det bra tips er å kjøpe noe som heter animalintex, Så klipper man bare til en bit av dette så det dekker over muggen, følger bruksanvisning, og lar det stå med selvheftende bandasje over natta..

Animalintex er bare et helt UTROLIG genialt produkt!!! Anbefales på det meste av sår og mugg og sånt..
veronicaoxaas Postet - 27/06/2006 : 11:50:13
Nå tør jeg ikke si at det jeg har hørt er riktig, men det sies at hester som forer på en del havre lettere kan få mugg en folk som forer på evnt økologisk for.
Selv har dette ikke vært mitt store problem, men mange i stallen har det, og de forer på havre, men har nå blitt anbfallt å prøve et annet alternativ.

Er det noen av dere som har hørt noe sånnt, eller er det bare vas?
Norm Rigel Postet - 27/06/2006 : 10:31:55
Setter vel kanskje i gang en diskusjon nå, men mugg kommer innen fra. Det kroppen som kvitter seg med stoffer, som resulterer i mugg. Det finnes to typer mugg. Den som blir påført av mye fuktighet, og den som kommer innen fra!!
Liv-KleppanBest Postet - 27/06/2006 : 08:57:14
Det er vel mange som ikke mener at grønnsåpe hjelper, men på min hest hjalp det veldig! klippet vekk noe av hovskjegget, vasket med grønnsåpe og smurte med helosan jeg. det virket veldig bra på min hest!

men det er vel litt forskjellig fra hest til hest kanskje..
marilemen Postet - 27/06/2006 : 06:38:50
Hei!

Araberen min har hatt skikkelig muggproblemer. Prøvd alt.....Kan kun anberfale keratex "mug shield powder" som selges på happyhorse.no
Produketet tørker inn muggen og kan også forebygge når det er sølete/vått ute.

Håper dette var et nyttig tips

chk Postet - 27/06/2006 : 01:28:33
Ponnien jeg hadde på for før har lenge hatt store problemer med mugg som ikke har villet gå vekk. Eierne har prøvd mye rart men nå har de endelig funnet en krem som funker kjempebra. Den er litt dyr, men den er effektiv. Kan finne ut hva den heter neste gang jeg er i stallen (som dessverre kan bli noen uker til.. høhø..)

Men jeg tror nok ikke det har så mye å si hva du gir til hesten din av mat.. ;) Mugg kommer av gjørme og/eller fukt. Ikke av hva hesten spiser. Det som -vi- mener er viktig når hesten har mugg er å rengjøre (skylle) bena skikkelig, tørke og deretter smøre med muggkrem.
T. Boysen Postet - 27/06/2006 : 01:00:30
Mugg har vel ikke noe med fòr å gjøre - eller???

Det er bakterier fra fuktig utegang - eller som finnes i en fuktig boks - har jeg trodd.

Har selv hatt lite problemer med mugg. Bare et par ganger har det vært nødvendig med daglig spyling og Spenol eller lignende for å holde det mykt og beskyttet.

Bare en sommer hadde jeg to "mugne" føll. Hestene gikk ute, og føllene lå ofte og sov i det våte gresset. Etter noen uker med konstant regn, oppdaget vi at begge føllene var "mugne" under føllpelsen. Det resulterte i daglig kraftig børsting med grove gummiskraper og fintannete plastskraper. Heldigvis likte småtassene alt stellet, og sjelden har vel føll blitt kvitt babypelsen så fort som disse to.
Da det så kom solskinn og tørt vær resten av sommeren, så fikk de ikke hudskader. Jeg slapp derfor å sause føllene inn med Spenol.....

Men det er mye jeg IKKE vet om mugg....


 Image Forum 2001 This page was generated in 0,08 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.