hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Spørsmål med forplan

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Rebekka Postet - 10/01/2006 : 14:37:58
Vel tenkte jeg skulle prøve og ta litt mer kontroll over hva hestene mine spiser nå selv. Før har hun som driver stallen ordna med dette. Men jeg har litt lyst til å sette opp en egen slik at jeg vet hva de får og hvilken virking det har, slik at jeg også kan få frem den virkningen jeg vil ha.

Den ene hesten er en hollandsk varmblods. Han er ganske grei ikke tynn og ikke for tykk, litt mer tykk enn tynn men det gjør ikke noe. Han virker ganske så hyperaktiv, tror han ikke får noe havre i det hele tatt for tiden. Men nå føler jeg at han er hyperaktiv uten egentlig å ha energi til det. Han får pellets og bygg til vanlig. Vet ikke helt mengdene med det forskjellige men han får vel en liter pellets til hvert måltid (tre måltider om dagen) og 1/2 eller 3/4 liter med bygg. Er ikke helt sikker på dette her så ikke skyt meg hvis det er litt feil =P Men han får i vært fall ca. omtrentlig en liter med begge tingene til hvert måltid. Høymengden varierer veldig etter hvem som forer og om vi venter på høy eller har masse osv. Han får i vært fall så han kan drive og spise på det en god stund de fleste gangene. Høy mengden er det ikke så lett og si noe på, har bare sagt at han skal ha så han bruker en stund på og spise det opp.
Vil gi han litt mer energi, men er ikke så veldig ute etter å gi han havre siden den er så dårlig i år. Så jeg tenkte jo på olje, men hvor mye i så fall. Dessuten bør det helst være slik at jeg kan blande det i et måltid og ikke trenger og blande det i alle tre. Vil også gi han noe hvitløk men hva er best og hvor mye?
Dessuten har hørt at pellets kan være litt, ikke så bra for magen. Men jeg vet jo ikke så mye, så vet ikke om det er noe i det jeg har hørt.
11   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Lukas&Tora=D Postet - 18/01/2006 : 20:51:11
Vil gjøre det enkelt...: (ikke vondt ment)
Lær deg mer om fôr før du setter opp plan selv og stol på henne som har gitt fôr før! Men får ikke hestene tørrfor? Altså høy og lignende?
Lucinda: Postet - 17/01/2006 : 22:37:13
Kopi av melding:
litt OT men ser det er mange som er imot store porsjoner høy, f eks to ganger dagelig, de mener det er bedre med små porsjoner ofte. men på den annen side er de for fri tilgang på høy. hva er forskjell på om man gir to store porsjoner om dagen slik at hesten har høy hele tiden og fri tilgang? det har jeg ikke helt skjønt.


Opprinnelig postet av lucky june



Ser egentleg ikkje nokon med det poenget her eg da. Eg ser ikkje noko galt i å gi berre to måltid pr dag dersom hesten ikkje går tom for for.

Eg gir ofte berre ein gang for døgnet eg. Så lenge hestane har mat.

rapplilja Postet - 17/01/2006 : 21:24:19
Hvis det er nok til at hesten ikke går tom før neste foring blir det jo fri tilgang.

Det man er skeptisk til er vel å fore 2 ganger i døgnet, og hesten står med tom mage å venter på neste måltid.
lucky june Postet - 17/01/2006 : 21:17:45
litt OT men ser det er mange som er imot store porsjoner høy, f eks to ganger dagelig, de mener det er bedre med små porsjoner ofte. men på den annen side er de for fri tilgang på høy. hva er forskjell på om man gir to store porsjoner om dagen slik at hesten har høy hele tiden og fri tilgang? det har jeg ikke helt skjønt.
Lucinda: Postet - 15/01/2006 : 14:55:40
Kopi av melding:
Pånnis hjemme også får fri tilgang, men jeg vil ikke si at fri tilgang og ujevn tilgang er det samme, som her er tilfelle. Av og til får hesten mye høy, av og til lite. Å regulere høymengden til hesten etter tilgang synes jeg vitner om dårlig planlegging. Vi passer iallfall på at vi alltid har høy tilgjengelig slik at vi ikke trenger å spare fordi vi snart ikke har noe igjen..

Opprinnelig postet av Anniken B.



Nei, sant det. Enig der.
Anniken B. Postet - 15/01/2006 : 14:45:20
Pånnis hjemme også får fri tilgang, men jeg vil ikke si at fri tilgang og ujevn tilgang er det samme, som her er tilfelle. Av og til får hesten mye høy, av og til lite. Å regulere høymengden til hesten etter tilgang synes jeg vitner om dårlig planlegging. Vi passer iallfall på at vi alltid har høy tilgjengelig slik at vi ikke trenger å spare fordi vi snart ikke har noe igjen..
Lucinda: Postet - 15/01/2006 : 09:54:33
Kopi av melding:
Finnes det virkelig noen som gir hesten høy (mat i det hele tatt) uten å ha kontroll på hvor mye?
Ikke engang "fem flak" som jeg ser noen skriver innimellom? Trodde jeg virkelig ikke..

Opprinnelig postet av lino



Ja egentleg. Berre att eg gjer det med rundball da. Når kassen med rundball begynner å bli tom fyller eg på igjen. Fri tilgang. Så regulerer hesten det sjølv.
lucky june Postet - 15/01/2006 : 00:40:28
høy er vel kanskje ikke alltid like kontrollert. jeg gir ikke hestene mine et x antall kilo, de får det de vil ha (fri tilgang) men vet sånn ca hvor mye som går med i løpet av et døgn. derimot har jeg nøye kontroll over hva de får av kraftfor. og i dette tilfelle ville jeg nok fått rede på hva hestene får nå, samt lære meg mer om de forskjellige forslagene før jeg satte opp forplan selv.
lino Postet - 13/01/2006 : 15:56:14
Finnes det virkelig noen som gir hesten høy (mat i det hele tatt) uten å ha kontroll på hvor mye?
Ikke engang "fem flak" som jeg ser noen skriver innimellom? Trodde jeg virkelig ikke..
lucky june Postet - 13/01/2006 : 14:11:55
pellets er ikke farlig men siden det er altfor lite væske i det så bør det blandes med vann før hesten får maten.
Anniken B. Postet - 10/01/2006 : 14:45:41
Du bør nok lære mer om forskjellige fôrslag før du setter opp fôrplan selv. Hva mener du forresten med pellets? Er det vanlig komplett?

Når høymengden varierer så mye som det du sier, er det veldig vanskelig å sette opp en balansert fôrplan. Du bør også ha en analyse av høyet, så du vet hva det inneholder av næring og kan tilsette kraftfôr etter det.
Nå sier du heller ingenting om Hvor stor hesten er, hvor gammel den er, eller om hvor mye han brukes, evt hvor hardt han brukes, og hva du bruker han til.

Jeg vil anbefale deg å ta et kurs i fôring før du begynner, eller få hjelp av noen som kan det, som kan se på hesten din og hva dere har i stallen, og sette opp en plan ut i fra det. Helt balansert vil det uansett ikke bli så lenge høymengden varierer så mye som den gjør.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.