hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 For plan:)

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Palmal Postet - 09/11/2004 : 21:27:05
Hallo. E har en varmblods (extraver) 7år, ca 160cm mkh. Lura litt på ka som e lurt å gje hn i for... E må ha nåkka førr at hn ik ska bi så tynn førr hn bi FORT førr tynn! Akkurat no gjer e hn bygg og havre.. mn nånn sa at man ik burde bruk bygg. å e vill ik bærre gje hn havre.. så e da nånn som har en ide om nåkka bra for? (ikke komplett førr da e nåkka a d dårligste fore som finnest!) ((syns e)). åsså om da e nåkka spesiælle tillægs teng e burde bruk (melasse, Solsikkeolje, kvitløk åsså vidre. å ka di e bra førr..) Træna hn ik så hart på grunn at da e så mørt!
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Palmal Postet - 12/11/2004 : 18:51:12
Ja, har hørt at havre e feitanes.. Mn e trudd ik bygg egentli sku gis t hæsta, at da va meir ku for.. hehe! Mn no e e litt meir smart på for en før.. Takk førr alle innlæggan! e e VÆLDI førrnøyd!! jiiipii Klæm ingrid
AnineogMr.Andrew Postet - 12/11/2004 : 09:06:34
Bygg gir 1FEh pr kg og havre 0,96FEh pr kg, fôrplaner settes opp slik at totalen FE ligger på et visst nivå samlet for dagsrasjonen til den enkelte hest. Jeg vet faktisk ikke hvorfor, men det er en kjennsgjerning at en del hester reagerer negativt på havre - også med tanke på enormt økt aktivitets nivå...I mitt tilfelle, har jeg prøvd det ut, og Gilja blir enormt Gira av havre men ikke av bygg - for henne er havre reine "speeden" Crispo derimot tåler det veldig godt....men ingen hester er helt like Jeg vet at hel bygg er tungt fordøyelig, mens i pelletert form blir det "anbefalt" av fôr eksperter i enkelte tilfeller...
jalla Postet - 11/11/2004 : 21:34:34
Bygg er mere "energi-fòr" enn "feite-fòr". Mange bruker bygg for å få hesten til å legg på seg, men det er visst feil. Men havre derimot er veldig feitende.
Har slitt med å få til en fungerende fòrplan til hesten min jeg også, leste da alt jeg kom over angående fòring av hest, og fikk noen ahaa opplevelser..
Norm Rigel Postet - 11/11/2004 : 20:45:06
Trodde bygg var tungt fordøyelig jeg???!!!
AnineogMr.Andrew Postet - 11/11/2004 : 18:44:46
Hvorfor ikke bygg????? Har hørt mye rart sagt om både bygg og andre fôrtyper, men bygg i pelletert form er lett fordøyelig, og veldig naturlig! . Hoppa mi får bygg, hvilket fungerer best på henne, hun er av typen som blir enda mer "turbo" av havre ( hvilket det også er i champion komplett). Sammen med bygg må du selvsagt bruke en vitamin/ mineral blanding... og eventuelt olje, hvitløk , biotin og gulerøtter etter hva man selv føler det er behov for!
LivogZara Postet - 11/11/2004 : 17:56:24
havre et faktisk noe av det beste fetning gforet vi har....er ikke noe å bruke det,så lenge hesten ikke er allergisk....
er veldig mange som tror at havre gjør hestene så fordømra spreke og heite og gale og alt det der...men der er pga det har for mye energi, og får ikke brukt.....men havre er et flott fetning for =)
Palmal Postet - 11/11/2004 : 15:35:08
Har prata me skoern minn å hn ci at komplett e a di dårligste fortypan å at e burde bbruk energi, mn e kn ikk ri så masse ennu førr at e har en skade i ryggen som ci at e må ri minst muli i ca en måne.. så e kn ik ri hn så hart da bi mæst skritting å traving.. Klæm
jalla Postet - 11/11/2004 : 09:36:08
Komplett og havre skal ikke gis sammen, da det blir for mye proteiner for hesten å fordøye. Komplett heter komplett nettopp fordi den er komplett, og skal derfor ikke gis sammen med bygg og/eller havre. Komplett er sammensatt slik at hesten får de vitaminene og mineralere den trenger, men dersom du gir mindre komplett enn det som er anbefalt (anbefalinga står på sekken eller i et hefte som du får på felleskjøpet) må du gi multitilskudd i tillegg.
Fröya Postet - 11/11/2004 : 08:31:26
Kan du ikke gi denne hesten Komplett da? Det er jo du vandt med, og hesten får i seg det den trenger av næringsstoffer
Norm Rigel Postet - 10/11/2004 : 22:42:50
Det er bedre å spørre, enn å la vær hvis en er usikker:) men som jeg nevnte tidligere så finnes det eksperter som gjerne hjelper. Bare ha klart hva du gir hesten nå, hvilken trening, humør/gemytt, høyde og vekt, alder. Så kan de sikkert hjelpe deg:)
Palmal Postet - 10/11/2004 : 21:15:07
Har ganske god vett på for. Mn e bærre vant t komplett, havre, vitmaintilskudd, sojaolja og energi. førr da e da eineste e ha behøvd å gje hæstn minn..
xxxx Postet - 10/11/2004 : 00:08:54
Det er helt tragisk...og så foring som er det viktigste av alt...
Silje-og-Tindra Postet - 10/11/2004 : 00:06:59
Jeg tror det er svært få folk som setter seg inn i akkurat det med fôring før de kjøper hest ;-)
Noe som forøvrig er veldig dumt, siden "uten mat og drikke duger helten ikke."
xxxx Postet - 09/11/2004 : 23:59:35
Ser på vipen at du har fått deg en hest på prøve og du er 13 år..

Burde du ikke ventet med det til du fikk litt mer kunnskap og erfaring med å fore hest eller evt. foreldre/noen andre til å hjelpe deg slik at du slapp å spørre her på forumet?

Ikke vondt ment, kun i beste mening med tanke på at hesten ikke skal bli noen "forsøks-kanin".. Og det kan vel være greit å vite litt selv også uten alltid å må forholde seg til hva andre sier.
Det trodde jeg var noe av "greia" når man først skal ha ansvaret for en hest alene.
Da bør man være klar for det, er du egentlig det??
Hege J Postet - 09/11/2004 : 22:40:04
Som vi har diskutert her på forumet før, er det veldig dumt å sette opp en fullstendig forplan over nettet! Ta heller kontakt med noen i nærmiljøet ditt som har mye erfaring om foring (feks dyrlege). Uansett er hester ulike, så hva som passer din hest, må du kanskje prøve deg fram til- er ingen fasit!

Å diskutere hva som er bra/ikke bra, er en annen sak. Og har hesten problemer med å legge på seg, kan jeg iallefall annbefale sojaolje (ca 1 dl om dagen). Min hest legger fort på seg, og hun klarer seg fint på havre og energi, og gir kun salt og hvitløk i tillegg. Vitamintilskudd er ikke nødvendig i de fleste tilfeller, iallefall hvis hesten fungerer fint og forplanen er godt sammensatt.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.