hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Dårlig appetitt

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
OzzyO Postet - 06/07/2004 : 22:03:39
den ene hesten jeg trener spiser svært lite av alt. værken kraftfòr\grovfòr eller gress. har aldri vært borti en hest som har så dårlig appetitt! vi har byttet både på grov-og kraftfòret for å se om det kanskje bedret seg.. men ikke gu.. han spiser like lite uansett hvilket fòrslag vi gir ham,ute på beitet er han mer int. i å slappav og beiter lite..
tennene er helt fine,ormerkurer har han fått og blodprøvene er helt iorden!
hesten har jo klart dårlig appetitt.. hva kan jeg gjøre for å få den opp?
-noen tips?
6   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
OzzyO Postet - 12/07/2004 : 10:04:13
grovfòret er blitt analysert,og de sier det er helt 100.
det er 8 hester som er oppstallet her,og det er bare han som er dårlig på maten.. de andre er noen riktige jule griser!


Cowgirlchris:
Tror jeg ville tatt en prat med Are Thoresen om denne hesten...

hvem er are thoresen?
Cowgirlchris Postet - 09/07/2004 : 11:23:57
Tror jeg ville tatt en prat med Are Thoresen om denne hesten...

Mvh Line.
Stinem Postet - 09/07/2004 : 00:44:31
Min varmblodshoppe fikk ikke igjen appetitt av gull, men det er jo verdt å prøve!
Det som hjalp meg var å sette i litt kli til kraftfôret, og lage en litt tykk grøt.
Hakket også gulerøtter å blandet i (eller evnt. noe annet sundt-godt) slik at det ble litt tyggemotstand og ikke bare suppe.. men allikevel ikke tørt, hvis du skjønner;)

Du eller dere på stallen kan jo ta en analyse av grovfôret, det kan jo hende at det rett og slett ikke er så bra...?
ToneKristin Postet - 07/07/2004 : 11:05:12
har dere prøvd Champion Gull? det er visst for litt kresne hester...

mvh tone kristin og lolita
OzzyO Postet - 07/07/2004 : 07:54:08
takk for svar lena! vi ga ham champion fòret tidligere.. å han spiste det ikke,var så vidt han åt havren og pelletsen lå somregel alltid igjen!
han er er en varmblods valkk på 9 år..
sPikE Postet - 06/07/2004 : 23:38:36
Hva slags rase er han? Har ikke felleskjøpet et middel man kan ha i fôret for å forbedre matlysten? D eneste jeg fant på www.fk.no var:

CHAMPION med urtekrydder består av forskjellige varianter tilpasset alle typer hester. Alle variantene er sammensatt slik at de ved riktig tilført mengde, sammen med grovfôr og eventuelt havre/bygg, vil dekke det totale næringsbehovet.



CHAMPION sortimentet består av CHAMPION Oppdrett, CHAMPION Komplett, CHAMPION Energi, CHAMPION Gull, CHAMPION Havre og Pluss CHAMPION Multitilskudd.

I sitt naturlige element beiter hesten selektiv og søker etter planter og urter som gir dekning av ulike vitaminer og mineraler. Moderne hestehold fratar ofte hestene denne muligheten. I tillegg er jordsmonnet i Norge fattig på flere viktige mineraler sammenlignet med andre land i Europa. Dette påvirker grovfôrets bidrag av mineraler i den samlede rasjonen. Det høye mineralinnholdet i CHAMPION oppveier mangelen på mineraler i norsk grovfôr. I CHAMPION er det dessuten valgt en bred sammensetning av kjente kornarter og vegetabilske proteinråvarer for å kompensere for grovfôrets stadig reduserte artsmangfold.

Appetitt
Hester som yter maksimalt i både daglig trening og konkurranser/løp kan i perioder få appetittsvikt og forstyrrelser i fordøyelsesprosessen. Dette påvirker direkte den intermediære omsetning av protein til muskelbygging og hindrer effektiv energiomsetning. I enda større grad gjelder dette opptak av vitaminer og mineraler. I en slik situasjon er det viktig at fôret som har høyest innhold av de viktige vitaminer og mineraler ikke blir vraket. CHAMPION produktene sikrer dette med sitt innhold av urtekrydder som gir en unik smak og dermed øker appetitten.

Urtekrydder
De eteriske (flyktige) oljer fra urter og krydderier har vært kjent for sin positive virkning på maten i humanernæringen i mange tusen år. Ikke nok med at urter/krydder gir maten bedre smak og dermed øker appetitten, de bedrer også evnen til å fordøye. Siden femtiårene har det vært forsket på urtenes virkningsmekanismer til husdyr. Spesielt gjelder dette hvilke kombinasjoner som er best egnet til å stimulere sekresjon av fordøyelsesenzymer for ulike husdyrslag, etter hvert også til hest. I framtidens fôring av hest kan urtekrydder bli en nøkkelfaktor.
Foreløpig er det den appetittstimulerende effekten av det spesialkomponerte urtekrydderproduktet vi tar i bruk i våre CHAMPION blandinger som er best dokumentert. Det er likevel all grunn til å tro at det også vil kunne registreres positive utslag på fordøyelsen.

Kanskje noe for deg? Sikkert andre som vet mere om dette en jeg Lykke til vaffal!

Mvh

L
e
n
a

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.