hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Jern?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Ponnien+Theo Postet - 05/09/2007 : 23:25:13
Hesten jeg har kjøpt nå hadde jernmangel i vår. Han er en fjording, og jeg har hørt at denne rasen er mer utsatt for "problemet" enn andre raser. Han har ikke noe som tilsier at det "er for lite jern" nå, men hva bør jeg være obs på, finnes det noe man kan gi slik at det ikke oppstår. Han gikk på normal foring med høy, komplett osv da det inntraff sist.
Vil gjerne ha tips- slik at jeg unngår en "ny runde" med jernmangel..
2   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Ponnien+Theo Postet - 06/09/2007 : 21:37:41
jeg bare leste det et sted- der det sto at fjordhesten var "mer utsatt" for dette...vet av flere fjordinger som har hatt jernmangel. Har aldri opplevd det med andre hester- aner egentlig ikke jeg heller, men har som sagt lest det et eller annet sted, men tør ike påstå noe. Vet egentlig ikke så mye om hverken symtomer på eller om jernmangel..
*Skogli_Western_Riders* Postet - 06/09/2007 : 17:24:40
Fjording hoppa vår hadde det samme i fjor vår. Hun var slapp og blek i tannkjøttet sitt, og fikk gjentatte ganger "leamus" i musklene sine. Vi kontaktet dyrlegen som tok blodprøver av henne og diagnosen var jernmangel.

Vi fikk beskjed om at friskt, grønt gress er en god jernkilde så vi skulle la henne beite på det friske gresset så snart det kom på våren og så lenge som mulig frem til snøen kom. Vi ga også jerntilskudd en periode for å få opp blodprosenten hennes når den var så lav. Til vinteren er det mye mulig at hesten din kanskje trenger litt tilskudd av jern i tillegg til foret sitt.

Jeg vet ikke om fjordingen er mer utsatt enn andre hester, men det er godt mulig det

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,09 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.