hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Fòring av drektig hoppe

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Pila-Mor Postet - 07/01/2004 : 14:51:49
Lurte litt på om dette hører hjemme under avl men jeg prøver!!

Skal nå få ei 4 års drektig hoppe, og lurer derfor på hva jeg skal fòre henne med evt hvor mye.

Det er ei lita kaldblodsfrøken som er stor, både fordi hun er utrent og har blitt fet og fodi hun er drektig, hun skal etter planen følle i mai/juni. hun er uinnridd, og tenkte å vente med å ri henne til en tid etter fødsel så hun får ro osv.. sikkert nok stress å bli fraktet på henge, ny stall osv eller skal jeg begynne nå mens hun er drektig??
Lurte litt på å f\ore med følgende.

Champion Oppdrett (det det heter??)
Høy selvfølgelig, fordi høyet her er såpass dyrt tenker jeg også å supplere med Alfa.. Men hvor mye av hva?? Høyet er av H2 kvalitet. Tenkte på ca 6 kg pr dag pluss ca1 l alfa (når det er ferdig oppbløtt). Selvfølgelig vitamin og mineral tilskudd, saltstein osv.

Høres dette bra ut?? har lang hesteerfaring, men ikke med drektige hopper og føll.....





9   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
xxxx Postet - 09/02/2004 : 00:22:52
Hei igjen!

Håper det ordner seg for deg,slik at du får litt glede av dette å kanskje bli "Bestemor".Lykke til!
Pila-Mor Postet - 05/02/2004 : 16:27:17
Nå har jeg truet med å flytte!!! Så gjett hva som ordnet seg.. ;"9 kilo høy? nei det er ikke noe problem!" hehe.... Så da får hun 9 kg høy per døgn... Takk for svar alle sammen!!!
xxxx Postet - 04/02/2004 : 23:56:34
Heisan!

Finn deg en annen stall, om du ikke får lov til å fore det du er villig til å betale for...!!!

Når hesten er tatt inn og har høyet for seg selv,kan du øke høy mengden.Ute med andre havner det lett i en annens mage....

Her er et ca.forplan forslag,FØR følling; Minimum 8-9 kg.høy daglig. Gi ca.3 liter med kraftfor fodelt på 2 foringer i døgnet(feks.Champion oppdrett eller annet for med ekstra proteiner og E-vitaminer)
Ellers må du se an holdet på hoppa underveis før følling,fosteret tar en del mat på slutten av drektigheten.

Forplan-forslag,ETTER følling:UBEGRENSET mengde høy,det er meget viktig, også for føllet.Nok høy er stimulerende også,i forhold til stress,nervøsitet,danne uvaner osv.Hester er fra naturens side noen skikkelige "matvrak",de spiser når de ikke sover...

Du må nok øke kraftfor-mengden,for nå tar føllet det den trenger uansett,og den kraftigste veksten er det første året!
Jeg vil tro du må opp i ca.6 liter daglig,og nå er det viktig at du også bruker et oppdretts/unghest for.(Husk at føllet drikker av moren i flere mnd.,og da er det viktig at hoppa blir riktig foret.)

Uansett må du se an,( som sagt) hvordan hoppa beter seg og øke/redusere formengde etter hvordan hun blir.
Og husk E-vitamin!!!!!

Pila-Mor Postet - 04/02/2004 : 22:46:55
Tusen takk for svar alle sammen!!

Mulig jeg står på en håpløs stall, men stall eier liker ikke at vi bruker mye høy. Skjønner egentlig ikke hva han klager over da vi betaler for høyet vi bruker... Skjønner nå at hun bør ha mer grovfòr, men hva er erfaringene med å supplere dagens rasjon (6 kg pr dag) med alfa?

Hoppa er ca 140 høy, blir ikke brukt og står ute med andre hester om dagen, inne om natten. Hun føller i mai som sagt... Som sagt skjønner jeg at hesten må ha mer grovfòr, for ikke å lage noe krangling ol med vrang utleier prøver jeg derfor å se på alternativene til dette.
kinebreland Postet - 04/02/2004 : 09:49:50
6 kg er alt for lite høy. Jeg ville gitt fri tilgang hele døgnet enten med høy eller rundball/høy og så suplert med oppdrettsfor eller annet proteinrikt for. Kaldblodshoppa mi fikk 3 kg (6 l.) da ho var drektig og i ganske hard trening, men hvis ikke den ska trenes vil jeg tro det holder med ca 2 l. Jeg er enig i at det ikke ville være lurt og begynne og trene ho nå når ho er kommt såpass langt i drektigheten, men tror bare ho vil ha godt av noen rolige skritteturer og litt jogging. Da viøl nok både fødselen og drektigheten gå lettere for ho.
vixi Postet - 24/01/2004 : 03:22:29
Enig med siste her. Gi mer høy. Når kaldblodsen vår var drektig fikk den 9 kg høy pr døgn + 4 liter Oppdrett, 1 liter Bygg, 1/2 liter Betfor (1/2 liter bløtt) samt vitaminer og kalk. Den ble ikke brukt pga. skade.

Varmblodsen fikk enda mer når den var drektig. Men den gikk i normal bruk frem til noen få måneder før følling. Om jeg ikke husker feil fikk den 12 kg høy + 4 liter Oppdrett, 2 liter Bygg, 1 liter Alfalfa (1 liter tørr, blir en god del mer bløtt) samt vitaminer og kalk. I perioder fikk den også litt Betfor da den ble litt matlei.
rohna Postet - 24/01/2004 : 01:15:00
Gi mer høy sier jeg bare. Vet ikke hvor stor din hoppe er, men en normal kbl hoppe veier rundt 500-550 kg. MINIMUMS mengden på høy er 1,2 kg høy pr 100 kg hest- helst skal man gi mer. Synes ikke det hjelper at man skal gi alfaalfa eller slikt. Da bør du iallefall prøve å få taki halm så hesten har noe å spise. for 6 kg høy kommer hesten til å sette til livs på svært kort tid og da er det er fryktelig kjedelig for den de resterende timene av døgnet. Dessuten er det ikke bra fo rmagen å ikke ha grovfor å spise på hele tiden. De forspiser seg ikke på høy som så mange tror.

Min drektige vbl hoppe (normal vekt 600 kg) får nå 10 kg høy. 5 av de til natten, 2 til frokost og 3 til middag. Har halm ute mellom måltidene.
Får Norgesfor oppdrett, litt havre og gresspellets (noe ala alfaalfa, men laget i norge) + vitaminer (jermin), salt og hvitløk.
Hun blir trent lett (skritteturer + litt trav og galopp) Hun føller om 4 mnd.
ambra Postet - 08/01/2004 : 12:34:42
Det går også an å spørre etter brosjyre over Champion produktene på felleskjøpet. Jeg mener det var noen greie forslag til forplaner på de forskjellige typene.
Santanas Cheyenne Postet - 08/01/2004 : 08:41:52
Hei

I boka "Hesteboka" fra Ladbruksforlaget på side 109 står det du trenger å vite. Fikk boka i julegave og har lært masse allerede (bare halveis i boka enda...) Lån den på biblioteket eller kjøp den (er kjekk å ha i hylla i nødstilfeller tror jeg ).

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.