hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 "DU ER LITT FOR UNG"

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Charoline Postet - 15/01/2005 : 23:13:14
Er det bare jeg som opplever folk som sier ting som "Du er litt for ung" eller "tenkte meg en mer voksen kjøper" når man melder sin interesse for og kjøpe en hest?
Det verste syns jeg er når folk skriver: "Selges kun til voksne".
Jeg mener, en voksen person trenger ikke være flinkere enn en ungdom... Er det liksom bedre å være voksen og ha ridd i et halvt år, enn å være tenåring og ha ridd i f.eks 5 år? Selvfølgelig kan en voksen være bedre, men ikke nødvendigvis. Kan jo også være en verre, redd rytter som ikke kan takle en hest i det hele tatt! Kjenner mange tenåringer som er minst like tøffe og tøffere enn mange voksne!
Dette er i alle fall noe som gjør meg frustrert Noen som er enige?
Fra "frustrert 14 åring"
9   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Lucinda: Postet - 23/01/2005 : 20:45:00
Solgte ein hest for to og eitt halvt år siden. Eg endte opp med å selge den til ei jente på 14 år. Det var i utgangspunktet ikkje planen min. Ville helst ha ein meir voksen person. Men så fant eg då ei 14 år gamal jente som var flink og bra erfaren. Som hadde den rette innstillinga osv. Men like viktig for meg var det att ho hadde ei eldre søster på 18 som var svært erfaren og att ho hadde foreldre som stod bak 100%. Derfor gjekk eg med på å selge hesten til henne.

Har hatt kontakt med dei siden og har kontakt med dei i dag. Fekk også sjå hesten "min" starte konkurranser med svært gode resultater i sommer som var. Det var kjempegøy og heilt klart att eg gjorde det rette.

Men samtidig avviste eg ein heil del 12-14 år gamle jenter som ringte på hesten. Det fordi det var heilt tydeleg nokon som ikkje var klar for å få seg hest heilt endå.
Hege J Postet - 23/01/2005 : 18:59:17
Selvfølgelig er det mange flinke tenåringer, men ser man generelt på det, har de litt mer eldre mer erfaring på flere områder, mer ansvarsbevisste osv. I stallen er det som oftes de yngste som må spørre de eldre om hjelp til forskjellige ting osv. Dette er ikke noe mer hokkuspokkus enn common sense:)
Real Storm Postet - 23/01/2005 : 18:48:37
Kopi av melding:
Jeg startet dette innlegget av egen erfaring. Vet ikke hva andre har erfart. Men jeg kjenner utrolig mange drevne tenåringer som takler en hest mye bedre enn hvilken som helst eldre person.


Alle hestejenter (nesten) er verdensmestre i fjortenårsalderen. Jeg hadde IKKE solgt til noen yngre en 16, da jeg isåfall hadde solgt på ganske så spesielle vilkår. Men fòrrytter kunne jeg ghodt hatt helt ned i tolvårsalderen.
Charoline Postet - 23/01/2005 : 16:47:54
Jeg startet dette innlegget av egen erfaring. Vet ikke hva andre har erfart. Men jeg kjenner utrolig mange drevne tenåringer som takler en hest mye bedre enn hvilken som helst eldre person.
Men det finnes jo selvfølgelig noen som ikke sterke nok. Ikke konsekvente nok. Ikke har nok selvtillit, kunnskap om hestehold og takler en hest. Men det er mange som gjør det. Utrykket "You can't jugde a book by it's cover" passer godt i denne sammenhengen. Ja, det er den mest beskrivende setningen jeg har hørt i denne sammenhengen!
Monroe Postet - 23/01/2005 : 00:20:09
Heisann!

Grunnen til at vi skriver at hun selges kun til folk over 16 år, er at vi vil ikke har 12 åringer som kontakter oss, for de har ofte ikke den bestemte holdningen som trengs til dominerende hester!
Selvfølgelig kan det finnes noen som har, men selvtilliten tror jeg har mye å si!
En med god selvtillit, kan gå bort til en hest med en holdning som sier at; Hey, her er det jeg som er sjefen! Gjør som jeg sier!
Mens en med dårlig selvtillit kan ofte ha en holdning som sier;
Vil du være så snill å gjøre det jeg ber om?
Da gir hesten F***!
Der har du en forskjell!
Av egen erfaring, tror jeg ikke det er så veldig mange 12-åringer som har den holdningen der, som ville vært nødvendig i dette tilfellet!

Den hoppa vi skal selge, går rett på deg. Står du i døra, og hesten vil inn, så tar den fart, og løper deg ned!
Det er ei på 14 år som eiger henne, og hun er ikke konsekvent nok!
Hun vet det selv, men interessen hennes er ikke så stor som den burde vært, og derfor får hun ikke hesten til!

Med mange hormoner i kroppen, er det ofte lettere for oss ungdommer å skrike og brøle til hesten, istedenfor å prøve på en ordentlig måte å få respekt!

Alt jeg sier er av egne erfaringer!
Dessuten, det finnes nok av hesten som det ikke står "aldersgrense" på, hvorfor ikke bare sjekke ut dem. Sannsynligvis er det en god grunn for at hesten selges til voksne.
Hvis du er interessert i å kjøpe en hest som kun selges til voksne, så ta kontakt. Hvis du da spør om å få prøve hesten, så vil du, og eigeren, se om denne hesten passer for deg!
Hvis eigeren ser at; WOW, de to passet jo perfekt sammen!!
Da får du sannsynligvis kjøpe den!
Charoline Postet - 22/01/2005 : 11:00:55
Jeg er jo selvfølgelig enig med dere, men det er jo forskjell på ryttere. Noen er håpløst uansvarlige og dårlige ryttere, og noen er kjempeflinke med "ståpå" vilje!

SÅ; Det jeg vil frem til er, som i mitt andre innlegg her, at man heller ikke skal dømme sersoner etter alder. But give them a shot!
Det kan bli match!
Selv om jeg helst ville ha solgt til eldre tenåringer og yngre voksne selv, så ville jeg ikke skrevet: Selges IKKE til folk under 16 år!!!
Det blir for dumt! Sorry ass....
Monroe Postet - 22/01/2005 : 00:55:30
Heisann!

Jeg vet hvor fustrerende dette er. Men vi ungdommer har veldig ofte en følelse av å være verdensmestre. Noe som i mitt tilfelle har ført til at jeg har kjøpt meg en hest som jeg må jobbe veldig mye med, mer en hvis jeg hadde kjøpt meg en læremester, til samme pris, som kunne mye mer, og var dobbelt så rolig!

Vi skal selge en fjording nå. En 10 år gammel hoppe. Hun er kjempe snill, temmelig sprek, barnevennlig og traffiksikker!
Hun selges kun til voksne folk (over 16 år).
Dette på grunn av varig hjem, og fordi mange ungdommer kjøper hest for å konkurrere, eller trene på bane med hesten.
Det denne hesten trenger er en voksen konsekvent eiger (noe som ikke alltid ungdommer er så flinke til å være). Så det er ikke nødvendigvis på grunn av erfaring, men på grunn av holdning!!
Guro Postet - 16/01/2005 : 14:27:25
Det er mange som må selge sin "lille gullklump" når de kvitter seg med hesten, og jeg tror at man da føler at voksne mennesker kanskje gjør et mer gjennomtenkt valg når de ønsker seg hest. Og at de er lettere å bedømme i forhold til hva de kan. Samtidig er det nok også et ønske om å selge til "varige hjem" altså at hesten ikke skal bli solgt videre. Om man selger den til en ungdom er jo sjansen for at denne ungdommen enten av størrelse eller ambisjoner vokser fra hesten.

Nå vil jeg bare legge til at jeg ikke alltid syns dette er riktige tanker, men jeg sier at jeg er villig til å forstå dem
Om du nå finner deg en hest som du ønsker deg, hvor dette med voksne kjøpere osv. er en sak så er det fryktelig greit å ha foreldrene på din side, og en eventuell ridelærer/trener, som kan gå god for deg, og som kan hjelpe deg, slik at de kan være ditt "voksne alibi" om du forstår:-)
Da vil de se at du mener alvor, og at du har tingene klart for deg (at du har råd til å ha hest, at du vet hvilket ansvar du påtar deg osv.)

Guro
lille fleskklump Postet - 15/01/2005 : 23:18:25
Det er vel at mange unge vokser fra interessen... Og selvsagt det rent økonomiske, få ungdommer har egen inntekt som dekker både utgifter til kjøp og hold av en hest.
Tror ikke du skal ta det som noen kritikk av dine evner eller ansvarsfølelse...

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.