hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 Rundballer og innriding

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Ylvah Postet - 27/07/2004 : 13:45:30
Hei!
Jeg har hørt at en nordlandshest spiser ca. 1 tonn høy på en vinter. Stemmer det? Har noen andre spørsmål også:
- Hvor lenge varer en rundball?
- Hvor mye koster det for en?

Og noen andre spørsmål:
- Hvor lenge kan en nordlandshest leve?
- Hvor gammel er en nordalndshest sånn ca. når den blir pensjonert?
- Er 20 000,- for en nordlandshest på 14 år (med utstyr) mye eller lite? Anbefaler dere å kjøpe en yngre hest?
- Når kan man begynne å ri inn en hest?
- En hest på to år, hvor mange år tar det før den er innridd/innkjørt?
- Kan dere fortelle meg litt om hvordan man rir inn en hest?

Håper på svar

Kazimo
3   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Inga&Sleipner Postet - 30/07/2004 : 15:58:51
Anngående "varighet på hest"!!=)
Jeg har en 22 år gammel hest som er i tipp-topp form. Jeg rir den såpass rolig at den ikke blir utslitt, men allikevel slik at den blir trent.
Så lenge ikke gamle hester blir feite slik at det går utover beina, er det større sannsynlighet for at den blir gammel. Hvor gamle de blir varierer jo fra hest til hest og fra rase til rase.
Har du en gammel hest, er det lurt å få dyrelegen til å komme å ta bøyeprøve og sjekke en hel det andre ting!=)

Ylvah Postet - 30/07/2004 : 12:09:01
Tusen takk for svar
Asbjørg Postet - 30/07/2004 : 03:56:06
Hei!Skal prøve å besvare noen av spørsmålene dine

- En nordlandshest spiser normalt minst et tonn høy i løpet av året. Det kommer an på hvor stor del av året den går på beite og hvor mye kraftfôr den får i tillegg. Mye trening og utegang gjør at den trenger mer mat.

- En rundball holder seg maks 2 uker omtrent hvis det er ganske kjølig der den oppevares. En nordlandshest trenger sannsynligvis lenger enn dette for å greie å spise den opp, så hvis man skal fôre bare en hest er det ikke særlig praktisk med rundball. Det finnes små rundballer, disse er kjekke til en hest.

-Hvis forholdene ligger til rette kan de sikkert bli 40 år. De fleste blir rundt 20, men mange lever til de er over 30.

-Mange er i god form til de er langt over tjue år.

- Om 20000,- er dyrt for en nordlandshest kommer litt an på. Er den veldressert og snill, og har god helse, pluss at det følger med bra med utstyr, så vil jeg tro det er en grei pris.

- Normalt blir hester ridd inn når de er tre år. Nordlandshesten er sent utviklet, og bør helst ikke ris noe særlig før de er hvretfall fire år gamle. Mange blir likevel ridd inn når de er tre. Stort sett går det jo bra, men det er best å vente til hesten er mer utvikla, så holder den lenger.

- Det er mange definisjoner på å ri inn en hest. Noen sier hesten er innridd så snart det går an å sitte på den uten at hesten bukker deg av igjen, mens andre mener at hesten er innridd først når de er kommet et godt stykke i dressuren. Så selve innridningen kan ta alt fra 15 minutter til flere år. Men man bør regne med et par år hvertfall før man har en ridehest som kan brukes normalt, når man starter med en to-åring.


 Image Forum 2001 This page was generated in 0,09 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.