hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 Slakte gromgutten.....???

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
*Skogli_Western_Riders* Postet - 01/12/2008 : 23:07:58
SLAKTE Heffalompen min......??????? :`(
I dag var Heffalompen hos dyrlegen for å røntge den knekte tanna si. I ettermiddag fikk jeg en telefon fra henne, og den var ikke særlig hyggelig......

Den knekte tanna til Heffalompen (Hakim) viser seg og være langt mer omfattende enn bare å være knekt. Bildene viste at han hadde to knekte tenner med rotbetennelse i begge, og en sprukken tann, også med betennelse ned i rota. Dyrlegen kunne fortelle at dette var noe han hadde gått med lenge, og så omfattende var det at bildene t.o.m. viste endringer i kjevestrukturen hans p.g.a. dette. Det er ikke tvil om at gutten har levd i et sant smertehelvete i lang tid, men som hester flest har han vært svært dyktig til å skjule vondten sin. Stakkars, stakkars, gogutten min.

Dyrlegen forklarte at man i nød kan trekke en knekt kinntann hos hesten, men når det er snakk om 3 stykker så vile det gitt hesten store problemer resten av livet dens. Hesten er avhengig av de store jekslene sine for å kunne tygge maten sin skikkelig. Rotfylling kan være en aktuell løsning, men om dette ville løse problemet og smertene hans kunne ikke garanteres, og desuten dekkes ikke rotfylling av forsikringen. Kun det å trekke knekte tenner gjør det. Gutten har store smerter og noe må gjøres snart eller så må han få slippe.

Etter å ha snakket med dyrlegen i dag følte jeg meg helt tom innvendig. Jeg som hadde gledet meg så innmari til å få gutten min hjem og begynne å jobbe med han igjen. Jeg visste jo at denne knekte tanna hans måtte fjernes, og ville at det skulle skje så raskt som mulig. Men når jeg fikk en slik beskjed mistet jeg helt fokuset.

Desverre så må vi tenke litt økonomi oppi alt dette her også, på tross av hvor ubeskrivelig glad jeg er i gullungen min. Om vi investerer masse tusen kroner i smertefulle behandlinger (ja det må flere behandlingsrunder til) som kanskje ikke vil hjelpe han i det hele tatt, eller la gutten få slippe fri fra smertene så snart som mulig. I en allredet mager økonomi hvor vi sliter, så er det ikke mye slingrings moment å ta av heller. Vi vil ikke få noe igjen på forsikringen ved slakt, men dyrlegen sa at slakt ville vært et natulig alternativet for flere her. Av dyrevernmessige hensyn, hva i himmelens navn skal jeg gjøre?????

Jeg har brukt opp alle tårer jeg eier i dag og sitter igjen med en fortvilelse som vanskelig kan beskrives. Helt tom, helt rådløs og gråten som presser på hele tiden.

Det har vært veldig mye å "fordøye" på en gang, men jeg håper jeg greier å tenke litt klarere i morgen. Skal forsøke å ringe tilbake til dyrlegen da og forhøre meg litt mer om evt.mulige løsninger. Men akkurat nå er jeg helt helt tom......




15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Ingerid-Exon Postet - 21/01/2009 : 10:09:45
Dette fortjente dere Gratulerer så mye! Godt å tenke på at han ikke har noen smerter eller noe
feliin Postet - 21/01/2009 : 09:17:33
Gratulerer masse-masse!! Så godt at det faktisk ER mulig!!!!

Selv hadde vi kolikk forrige uke på (heldigvis bare) ene hesten - så er nok litt sliten...Men det var tross alt bare et døgn! (selv om vi må passe ekstra på henne også i ettertid) - kan levende forestille meg hvordan all "Lure-på-tiden" har vært for dere!!!
_Amanda_ Postet - 17/01/2009 : 14:57:50
er så gladXD gi godgutten en klem... lykke til:)
*Skogli_Western_Riders* Postet - 15/01/2009 : 09:16:05
Kopi av melding:
Åååhhh - så DEILIG å lese om denne happy endingen!!!!
Fikk klump i halsen og fuktige øyekroker, selvfølgelig.

Ut fra det jeg har lært av "doktorspråk" (som fysioterapeut) har du fått med deg det meste, og det ser bra ut for Heffalompen din.

Ønsker dere all mulig lykke til videre - tenker masse på dere alle, både to- og fir-bente.

Opprinnelig postet av T. Boysen



Tusen tusen takk for all støtte du og de andre har gitt meg her inne (og ellers) Akkurat nå er jeg bare sååååååååååå inmari glad og skal nyte hvert sekund sammen med tælatutten min
Dette har virkelig vært en thriller uten like, og rett fra levra; thrillere er absolutt å foretrekke på TV og ikke live
*Skogli_Western_Riders* Postet - 15/01/2009 : 09:12:26
Kopi av melding:
GRATULERER, ER SÅ GLAD PÅ DINE OG NYDELIGHETENS VEGNE.

scintigrafi er en knall fin undersøkelses måte, vi lærte om det på kurs med dyrlegen, sikkelig spennende tema.

lykke til videre

Opprinnelig postet av Tigull the best 4 life



Tusen takk Ja det er utrolig hva man kan gjøre medisins nå for tiden altså. Kjempespennende men litt skummelt også, he he.
T. Boysen Postet - 15/01/2009 : 02:40:38
Åååhhh - så DEILIG å lese om denne happy endingen!!!!
Fikk klump i halsen og fuktige øyekroker, selvfølgelig.

Ut fra det jeg har lært av "doktorspråk" (som fysioterapeut) har du fått med deg det meste, og det ser bra ut for Heffalompen din.

Ønsker dere all mulig lykke til videre - tenker masse på dere alle, både to- og fir-bente.
Tigull the best 4 life Postet - 15/01/2009 : 00:24:30
GRATULERER, ER SÅ GLAD PÅ DINE OG NYDELIGHETENS VEGNE.

scintigrafi er en knall fin undersøkelses måte, vi lærte om det på kurs med dyrlegen, sikkelig spennende tema.

lykke til videre
*Skogli_Western_Riders* Postet - 14/01/2009 : 21:33:10
HAPPY ENDING
(iallfall i denne omgang)



Ja her kommer aller siste oppdatering om Heffalompen (Hakim) og nyhetene er veldig gode. Han har nå stått på Vetrinær Høyskolen i en uke, og i går formiddag kom den "HERLIGE" telefonen jeg har ventet på; At jeg kunne komme å hente gogutten min.

Heffalompen har blitt omhyggelig undersøkt i hele tanngarden og kjeven sin. De fant ut at han har en (antagligvis) medfødt svakhet i tennene sine, og dette gjelder ikke bare i de tennene som er skadet.

De fleste hester har litt svakheter i enkelte tenner, så det er ganske normalt, men Heffalompen har nok desverre mer svakheter her enn de fleste. Som dyrlegen har skrevet i journalen hans så vil ca. 40 % av hester som har denne type tannfrakturer ikke vise noen kliniske symptomer.

Gutten har vært igjennom flere røntgen seanser, med både vanlig røntgen og noe som heter scintigrafi røntgen. Dette er en type røntgen hvor man setter inn en radioaktiv kontrast i blodet til hesten før røntgenbildene tas, og da vil evt. betente områder lyse opp på bildene.

Det negative med en slik undersøkelse er at hesten må stå i et helt avskjermet isolat i ca.1 døgn etterpå, for å "kvitte" seg med det radioaktive stoffet som nyrene tilsutt skiller ut. Med slike radioaktive stoffer er det meget omfattende tiltak og forsiktighetsregler pga. faren for eksponering med stoffet. Heldigvis var gutten så kraftig sedert at han ikke merket noe til isolasjons perioden.

De gode nyhetene er at dette kan gå begge veier, men akkurat nå har han ingen smerter eller ubehag fra dette i det hele tatt. Det er ikke tvil om at gutten HAR hatt store smerter mens dette stod på som verst, men per dags dato har han ikke noe vondt i munnen sin. Er vi heldig kan gutten leve et langt og godt liv uten noe problemer, men det kan også gå den andre veien, men det vil jeg helst ikke tenke på nå. Bare tiden vil vise hvilken rettning dette tar, men akkurat nå anbefalte dyrlegen å ikke trekke noen av tennene, men bare se det hele ann. Derfor skal gutten inn på Vetrinær Høyskolen om ca. 6 måneder for å ta en ny slik scintigrafi undersøkelse, slik at vi kan se hvordan dette utvikler seg. Så så lenge gutten ikke viser noe tegn til ubehag eller smerter, så skal vi bare la det være slik det er nå. Og dermed kunne vi altså komme å hente han når vi ville.

JOURNALEN:
(Skjønner ikke hva alt dette betyr, men har fått det godt forklart av dyrlegen utenom)

I Heffalompens (Hakims) journal har dyrlegen skrevet dette:

EPIKRISE PÅ HESTEN HAKIM:
Amnese: Tannproblemer. Rekvirert fra tannspesialist. Fraktur M1 overkjeve med rotbetennelse. Det er også inngang til alle pulpaspor M1 høyre og venstre underkjeve, men det ser ikke ut til at det er aktiv betennelse i rota der. Det er også fraktur M! vuk med buccalt fragment borte. Ønsker ekstraksjon av M1 i høyre overkjeve.

UNDERSØKELSE PÅ VET.HØYSKOLEN:
Alment ua, spiser normalt, hesten er i godt hold. Tannfrakturene ble oppdaget på en rutine kontroll av munnhulen, og ble så sendt til tannspesialist for nærmere undersøkelse. Hesten viser ingen hevelser eller ømhet i mandibel/maxilla. Har ikke hatt neseutflod. Undersøkelse av munnhulen på NVH: Wave mouth mod.grad. Noe forrester ligger i munnhulen langs venstre tannrekke. Ingen pakking av for buccalt.

109 har en lateral slab fraktur, fragmentet er borte. Ingen diastema, slimhinner i omr ua- ingen lukt i området. 309 har fx rostrobuccalt fragment. Her finnes et lite diastema med pakking av noe for, noe sur lukt ved und. av hulrommet, ikke ille.

Røntgen viser sannsylig fraktur av rostral rot av 109 inn i max sinus, men ingen fortetning i sinus eller tegn til reaksjon i omkringliggende beinvev. Noe sklerose (fortettning i beinvev) og opphakinger i knokkel rundt roten av 309 og 409. Anbefalt scintigrafi for å undersøke aktive prosesser.

Hesten gjennomgikk en scintigrafi undersøkelse av tannrekkene den 12.1.09. Det var ikke tegn til økt aktivitet (som ved betennelse og infeksjon) i de omtalte tennene 109, 309, 409. Det var økt aktivitet i tann 408, som ved annen undersøkelse var uten anmerkning.

OPPFØLGING:
Fordi Hakim ikke viser noe kliniske teng på aktiv ifeksjon i noen av de affiserte tennene, og det heller ikke ved scintigrafi undersøkelse er teng til aktiv infeksjon av tannen (109) i overkjeven, anbefales det ikke å trekke noen tenner på det nåværende tidspunkt. Ca. 40% av hester som har denne typen frakturer vil ikke vise kliniske symptomer.

Tegn som du må følge med på hjemme, og som gir en sterk mistanke om at Hakim kan ha utviklet en rotinfeksjon er følgende:

- Nedsatt apetitt

- Feber

- Unormal tygging og svelging av foret, slik som at han spiser saktere, danner baller i munnen av grovforet som han så spytter ut, ol.

- Hevelser i overkjeven eller underkjeven, og/eller varme/ømhet når du klemmer på disse områdene.

- Neseflod at bare ett nesebor, oftest gulaktig og illeluktende.

- Vond lukt fra munnen.

Hvis du observerer flere av disse symptomene vil det sansynlig være nødvendig å fjerne den affiserte tannen. Hvis Hakim ikke viser noen slike teng, vil vi allikevel anbefale en kontrollundersøkelse om ca. 6 mnd. for å følge utviklingen av disse forandringene.

Ta kontakt med Vetrinær Høyskolen igjen hvis du har noen spørsmål vedrørende Hakim.

VI HENTER HJEM GROMGUTTEN :)
Beskjeden om at vi kunne hente Heffalompen kom på formiddagen og jeg fikk heldigvis ordnet med transport allredet samme dag. Vi fikk beskjed om at vi kunne komme klokken 21. for å hente han, for da var det folk som kunne ta imot oss der.

Da vi skulle laste han på for å kjøre han ned til vetrinærhøyskolen uka føre, hadde vi holdt på i 1 og 1/2 time i 18 kuldegrader, med å forsøke å laste han på. Han protesterte bastant og hadde ingen planer om å gå inn i det hele tatt. Men det var ikke før vi leide dama hans, Stjerna på, at gutten tilsutt gikk frivillig på hengeren. Så for å slippe mest mulig strabaser, tok vi derfor med oss Stjerna, da vi skulle hente han.

Stjerna er en engel å laste på, og jeg bandasjerte halen hennes for å beskytte den under transporten og hang inn høynettet hennes. Den 3 timer lange kjøreturen gikk veldig greit, og ca. kl.20.30 var vi fremme ved vetrinærhøyskolen og stod parkert foran hesteklinikken der. Vi lastet av Stjerna for å la henne strekke litt på beina før vi skulle starte på hjemveien igjen. Sjåføren vår leide henne derfor rundt der nede i 30-40 minutter, mens venninna mi Janne (blogg: Tigerlilje) og samboeren hennes Espen gikk inn å klargjorde Heffalompen (Hakim). Vi tittet litt på de andre hestene mens vi gikk innover mot boksen til Heffalompen, men gutten var visst blitt flyttet på siden sist, så vi ble vist frem til der han nå stod, av vakthavende vetrinær som var der den kvelden.

Det var sååååååå godt å se gutten min igjen, men han virket fortsatt litt sløva av all sedasjonen. Stakkars gutten hadde jo ikke vært ute av boksen sin på en hel uke, bortsett fra ved undersøkelser og røntgen. Han kjente oss helt klart igjen og virket veldig ivrig over å få være med oss. Venninna mi holdt han, imens jeg bandasjerte halen hans og la på han et transport dekken. Det luktet ordentlig stramt hest av han nå, og i tillegg røytet han noe så voldsomt. Men det var jo ikke så rart det da, for det var veldig varmt der inne på heste avdelingen. Det må det jo nesten være med tanke på alle hestene som både er syke eller som har vært sedert eller ligget i narkose der. De har ofte lett for å fryse.

Før vi leide ut Heffalompen, bar vi ut en bøtte med vann til Stjerna, men hun var ikke intressert i å drikke noe nå. Deretter hengte jeg opp et nytt fullt høynett i hengeren, før vi gikk inn å hentet en ventende Heffalomp, og begynte å leie han mot utgangen. Ute var det allredet blitt bekkmørt som i natten, men det var heldigvis ikke så kaldt. I det vi gikk ut gjennom utgansdøra stoppet Heffalompen litt opp og begynte å blåse i nesa si. Ja her ute var det MYE skummelt altså. Vi gikk noen meter til, før gutten plutserlig fikk øye på den blonde dama si Stjerna, som stod å ventet på han litt lenger bortenfor. Han var sååå rar, og det var nesten som om han ikke helt trodde det han så, og uttrykket hans så mer ut som: "Hva slags merkelig dop har dem gitt meg nå da mon tro???"

Jeg leide han enda litt nærmere Stjerna, og da plutserlig gikk det opp for han at det faktisk VAR dama hans som stod der. Gutten begynte å bruse med hele seg og brummet overlykkelig og hilsende der han trippet og stolt krummet nakken sin. Stjerna på sin side så både overraskende og glad ut og humret ivrig hilsende tilbake. De to bestevennene ble gjenforent på et tidspunkt da gutten virkelig trengte venninna si aller mest, og gjenforeningen var både rørenes og lykkelig å være vitne til. Synet av de to gullklumpene mine stå der sammen og gni mulene mot hverandre fikk hele meg til å få gåsehud.

Vi leide så Stjerna på hengeren, og tjoret fast henne, før turen nå var kommet til Heffalompen. Han stod først å snuste ivrig på rompa til dama si, og ville visst aller helst inn i samme "bås" som henne. Det var såklart ikke mulig, men det virket som om han ikke kunne få nok at lukta hennes, he he. Jeg ville ikke legge for mye press på han, for jeg vet av erfaring at da motsetter gutten seg bare pålastingen så mye mye mer. Så jeg lot han få bruke den tiden han trengte og passet på at lina hans hele tiden var slakk. Etter 5-6 minutters nøling, sa jeg til gutten i et ironisk tonefall: "Du kan jo godt bli igjen her da hvis du absolutt vil det, så kan vi reise hjem uten deg vi!" Og i samme øyeblikk som jeg hadde sagt det, så gikk gutten frivillig inn på hengeren. Det var jo nesten litt komisk at det skulle "klaffe" slik da, he he.

Dermed var det bare den 3 timer lange strake hjemoverveien igjen, og de to bestevennene stod fornøyde og rolige på hengeren under hele reisa.

Det var midnatt da vi endelig var fremme ved stallen igjen, og alle var ganske trøtte og slitne virket det som. Da vi kom kjørende inn på tunet, ble vi møtt av mannen min og hunden vår Lady, som stod å ventet på oss. Det var så godt å se han igjen, selv om det bare hadde gått noen timer. Lady var ellevill og stormet hilsende imot meg da jeg gikk ut av bilen. Herlig :)

Hestene hadde vært kjempeflinke, men nå trengte de virkelig å få røre litt på beina sine. Vi lastet dem av og lot dem få gå fritt en halvtimes tid ute i hestehagen, og det var ikke vanskelig å se hvor overlykkelig og eksplosiv min godeste Heffalomp var da etter en hel uke stående på boks. Han hoppet og spratt og løp rundt og rundt dama si i lang tid. Selv når hun skrittet rundt, travet han rundt henne i ring og kastet opprømt med hodet sitt. Til og med da Stjerna gikk bort til juletreet som de hadde fått overta nå, fortsatte han og trave rundt henne i ring. Og det endte jo såklart med at gutten til stadig måtte hoppe over juletreet for det lå jo i veien for han, hi hi. Det var bare så himla godt å ha dem hjemme igjen, og det så virkelig ut til at det syntes det samme.

Før jeg tok hestene inn i stallen for natta, ryddet vi av hengeren og jeg sa hade og takk til de som hadde vært med, hjulpet oss og kjørt dem hjem. Så snart alle var reist, var det plutserlig helt helt stille og mørkt over hele gården. Det var nesten litt rart. Goliat stod på stallen og koste seg med høyet sitt, og brydde seg ikke så mye om at jeg kom leiende inn med de to gampelurene. Maten var jo tross alt viktigere, he he. Hestene fikk stellet sitt og alt av trasnport utstyr ble tatt av. Mat ble servert og helt tilslutt ble det en skikkelig god hesteklem til hver at de 3 gampelurene, før lyset i stallen ble slukket for natta. FOR EN DAG dette hadde vært. Og gjett om jeg var sliten nå. Senga stod klar og ropte på meg da jeg endelig kunne tusle inn, og jeg tror nok jeg sovnet omtrent før hode traff puta. Glad, fornøyd og veldig, veldig, veldig lykkelig :))))
Gogutten min Heffalompen, var endelig hjemme igjen.


(PS: Beklager at innlegget ble såpass langt. Har kopiert fra dagboka mi, så det ble kanskje litt vel detaljert her


Northernlights Postet - 10/01/2009 : 12:25:30
Har fulgt med dere lenge, og ble sjokket da det nesten ble avgjort at en så flott og ung hest skulle ende sine dager, men virket som det i siste stund ble sett håp ! Da ble jeg glad

Ønsker dere lykke til videre, og gleder meg til neste positive oppdatering
T. Boysen Postet - 10/01/2009 : 02:27:55
Jo da, Pernille er mor til både Sunniva og Fjærill - + 15 føll til. Vi kjøpte henne som 18-åring, og drektig med Sunniva, som er føll nr. 14 og Fjærill er nr. 17, som Pernille fikk da hun var 25 år.

Kan fortelle massevis av historier om Pernille - men akkkrat nå passer hennes "bravder" på vet.h.skolen.

Håper du har fått hvilt deg noen dager - ihvertfall fysisk. Og vi er mange som gjerne skulle ha overtatt litt av alt det andre også.
Heffalompen er heldig som har en eier som deg.
_Amanda_ Postet - 10/01/2009 : 01:47:01
apropo flis, har dere andre problemer med å få tak i det verdiefulle strøslet for tiden???
*Skogli_Western_Riders* Postet - 09/01/2009 : 12:17:37
Kopi av melding:
lykke til videre, ble glad da jeg så det er lys i enden av tunnellen

Opprinnelig postet av Tigull the best 4 life



Tusen takk. All støtten dere har gitt meg her har vikrelig betydd mye. Så tusen tusen takk alle sammen
*Skogli_Western_Riders* Postet - 09/01/2009 : 12:14:28
Kopi av melding:
Heiser flagget mentalt på deres vegne!!! Så bra!!!!! at det går veien.

Samtidig får jeg en liten oppvekker når det gjelder ANSVAR som heste-eier - og føler det nesten litt tyngende...Forestiller meg egne hester i samme situasjon - og lurer på hvordan i allverdens navn tøtta mi skulle i det hele tatt turt å komme seg inn i det lokale..hun er jo en kjempe-kylling! Og skammer meg litt over å være så "utakknemlig" - mine bekymringer hittil har gått på hvorvidt flisa skal komme fra Felleskjøpet eller saga - og å få gubben til å kjøre fôr. Det blir jo ganske latterlig når man setter det i perspektiv med hendelser som med Heffalompen!

En stor, stor hyllest til deg Skogli - for å takle alle bekymringene som har vært, jobben med det hele - og ikke minst den følelses-messige belastningen - jeg bøyer meg i støvet!!!!!!!!! Måtte veien fremover for dere legge seg til rette på den aller, aller beste måte!!

Opprinnelig postet av feliin



Takk for "hyllest" og varmende ord Du skal nå ikke skamme deg over å være bekymret for de dagligdagse tingene som for, flis og en nervøs hest. Det viser bare at du er en pliktoppfylt hesteeier. Det er jo akkurat de bekymringene jeg også hele tiden har hatt, inntill jeg plutserlig stod midt oppi dette marerittet. Men sånt vet man aldri på forhånd. Er så glad for at det ser ut til å gå fint med gullgutten min. Men bare vent til "hverdagen" er her igjen. Da kommer nok de vanlig stalleier bekymringene tilbake igjen, men jeg tror nok jeg samtidig kommer til å ha en litt annet syn på hvor heldige jeg egentlig har vært. Jeg kan love dere at man virkelig finner ut hvor glad man er i hesten sin den dagen man plutserlig "mister" den. Ja jeg "mistet" jo faktisk Heffalompen på en måte, for det var jo bestemt at han skulle avlives og jeg var jo t.o.m. og tok farvell med han før det liksom skulle skje. Hele situasjonen føles rett og slett helt uvirkelig ut. Jeg har alltid vært kjempeglad i gogutten min, men etter dette vil han bety så mye mye mer. Det er jeg iallfall sikker på.

Jeg må nå ærlig innrømme at jeg har prøvd å ta en bekymring av gangen. Kvelden føre vi skulle ned til vetrinær høyskolen var den mest nervepirrende bekymringen min, om vi ville få han på hengeren utenfor stallen der ute midt i mørten. Kl.5-6 om morgene er det jo helt bekkmørt ute.
Og etter en strabasiøs pålasting fikk vi han jo på til slutt. Og hele veien over til Vetrinærhøyskolen lurte jeg på hvordan gutten ville takle å komme dit, for jeg vet jo at han absolutt kan være en heit skrue til tider. Var faktisk glad da de hadde fått i han dopet der, he he. Først da gutten stod dopet i tvangsboksen kom de virkelige nervene. Hva ville "dommen" bli. Ville han få leve eller ikke.....

Skal holde dere oppdatert om hva som skjer med Heffalompen, men foreløpig lover det svært bra.
*Skogli_Western_Riders* Postet - 09/01/2009 : 11:57:12
Kopi av melding:
Jepp - det er akkurat samme tvangsboksen som 29-årige Pernille ble plassert i (i 1993), for å bli undersøkt for en øyenlidelse. Hun gikk pent inn og stod rolig under hele undersøkelsen, men da veterinæren snudde ryggen til, så jeg at hun pønska på noe. Spurte vet'en om hun kunne få komme ut, for ellers kom hun til å hoppe ut. Fikk da til svar at "Neeeiii da - ingen hest har hoppet ut av den boksen." - "Men hun kommer til å hoppe" sa jeg, som kjente dama godt nok til å se hva hun pønska på. Vet'en hadde ikke engang fått snudd seg, før Pernille hadde reist seg på to, fikk forbeina over kanten og sklei ut, og stod så pent og pyntelig på utsiden. Vet'en fikk fullstendig hakaslepp, og da vi leide henne ut i hallen, ropte hun ut: "VET dere hva denne hesten gjorde??? - Hu HOPPA ut av undersøkelseboksen!" - Såvidt jeg vet, har ingen hest gjort det siden heller.

Det som var ekstra artig, var at nettopp denne dagen var en av de veterinærene som hadde reddet henne fra tarmslyngen 8 år tidligere der, og han sa "Ja, HU ja - Pernille klarer det utrolige - når hu vil!" (Hysj - ikke si det til Heffalompen...)

Nå håper jeg at han får noen rolige dager på "sykehuset" - jeg er sikker på at han innerst inne skjønner at han får hjelp, selv om mye er fremmed og kanskje skummelt. Men jeg kan også forsikre om at der han er nå, blir han tatt vel vare på, av folk som KAN hest. Og de skiller ikke mellom "Jørgen Hattemaker-hester eller "Kong Salomo-hester" - der er "graset grønt for ælle"!

Hehh - med det samme jeg mimrer om de dramatiske dagene etter at Pernille ble spretta opp i magen fra foran til bak og de kutta 3 meter tarm - så satt det fast nattevakt på henne, og etter noen dager, da hun hadde frisknet til, fikk hun faktisk gå fritt ute på hele området, som en hund. ALLE vetrinærene var stolte av at de hadde reddet henne, og hun ble bortskjemt så det holdt.

Selvfølgelig var alle bekymret og spente på om hun ville overleve - hun fikk 1% sjanse av veterinærene.... Derfor var jeg fullt klar over at dette muligens ikke ville gå bra, men istedet for å frykte det verste, så håpet jeg det beste. Ja, selv om det hadde gått galt, ville jeg for alltid siden VISST at alle gjorde ALT for henne.

Nå er vi mange som sender gode tanker til Heffalompen, og så får vi se hva som skjer.

Opprinnelig postet av T. Boysen



Pernille, blir det mammaen til Sunniva? Eller Fjørill? For da skjønner jeg virkelig hvor de to har arvet sin personlighet fra, he he. Ja de er utrolig flinke med dyra der så jeg, så jeg er helt trygg på at gullgutten min er i de beste hender nå.
Lover å ikke fortelle om den hendelsen til Heffalompen. Vil jo ikke gi han noen flere gode utspekulerte ideer, hi hi. Sitter parat ved siden av telefonen i dag og venter på nyheter fra dyrlegen. Hver gang det ringer så hopper jeg nesten i taket, he he. Kan nok bli en laaaaaaang dag
Tigull the best 4 life Postet - 09/01/2009 : 10:49:05
lykke til videre, ble glad da jeg så det er lys i enden av tunnellen

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,19 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.