hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 Diverse råd og sånt:)

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Lizzie+Tassen Postet - 22/05/2007 : 15:49:12
Det har sikkert vert mange med slike spørsmål og svar, men jeg prøver meg likevel.. :)
1. Hesten min er ikke så snill og god mot andre som han er mot meg, og kan finne på å steile, bite og tulle skikkelig.. Jeg har sagt ifra til alle som er i stallen at de ikke skal tulle så mye med ham, men det blir vistnok ikke gjort. Noen av dem har fått prøvd å trnee ham litt sammen med meg slik at han skal bli vant med andre, men han er en engel når ''mamma'' er til stede:P
Om jeg går bort kan han finne på å tulle, og stalljentene kjefter på ham, men det blir ikke enset en gang! Han er en skikeklig ''mammagutt'' men det er jo ikke så bra i og med at jeg sikkert kommer til å ta ridetimer og la andre ri ham og sånt når den tid kommer...
Noen som har råd? Er det bare fordi han er ung og skal tøffe seg? Han er tre år...

2. Hvor gammel bør hesten vere når jeg kjøper en dyr og god sal? Han vokser jo en god del til så jeg kommer ikke til å kjøpe noe dyrt i første omgang. Er det cirka 5 år han skal vere? Han er fjording;)

3. Hvilket utstyr bruker dere når dere tømmekjører? Jeg har bare så vidt begynt, så jeg tar bare longelinen og fester den til bittet på hodelaget, og så går jeg bak og styrer..




Håper på svar;D
5   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
HelleG Postet - 25/05/2007 : 08:41:08
OBS glemte en ting. La tommene være i de nederste ringene når du tommekjører. Da har du bedre kontroll og tommene fungerer som drag.

Husk å lage lyder når du går bak så hesten blir vant med det og. Samt sprut på bena. Veldig greit at den vet at lyder bak fra "vogna" ikke er farlig.
HelleG Postet - 25/05/2007 : 08:39:15
Hei.

Har kjørt inn to hester og jeg har brukt slik longeringsele, slik med mange ringer på og vanlig hodelag med bitt samt webtommer. Disse har jeg klipt i to, fordi: skulle hesten dra avgårde, vil ikke tommene bli hengene fast i noe, men "løpe" løst ved bakken. Samt at du selv ikke står i fare for å få tommene i bena og bli rivd overende. Kjørepisk er greit, men til å begynne med kan du godt la være å bruke den, for mange blir redde pisken og ser mer på den enn å høre på hva du vil den skal gjøre. Dessuten har du nok med å holde i tommene og styre og gå.

Bruk heller tommene som hjelpemiddel. Skal du svinge til venstre, dra lett i venstre tom og bruk høyre som hjelper. Legg den ned mot låret på hesten og "dytt" til ventre, samtidig som venstre dras i bittet. La også tommene gå opp og ned langs bena på hesten, da blir det lettere å få hesten til å godta dragene når vogna kommer på, for den er vant med noe som kommer borti bena.

Når du kommer så langt som at vogna skal på, husk SLAGREIM!! Den bør sitte på så lenge du mener det er behov. Mange bruker den i 6 mnd for da er de fleste hester godt innkjørt og finner ikke på å bukke eller slå i vogna.

Lykke til.
T. Boysen Postet - 23/05/2007 : 03:23:48
Litt ang. spm. 3: På føll og unghester har jeg brukt godt tilpasset grime og en sånn rundgjort med ringer, som langtøylene blir tredd gjennom, så de ikke detter ned på sidene av hesten. Dette er på hester som er for unge til at det er vits i å anskaffe full sele.

Husk kjørepisk - OG lær hesten å lyde stemme.
Polaris79 Postet - 23/05/2007 : 01:24:41
Signerer Summer sitt svar når det gjelder første spørsmål.

Ang. sal, så kan du jo kjøpe en med utskiftbar bom.
Har du fjording så kan f. eks. en Wintec Wide passe, de er konstruert for hester med bred rygg. Da kan du skifte bomjern etter hvert som hesten forandrer fasong, i stedet for å kjøpe nye saler hele tiden. Dette forutsetter selvfølgelig at salen ligger godt ellers og da. Er hesten rett eller svai i ryggen, for eksempel? Du må nesten bare prøve deg fram.

Når det gjelder tømmekjøring, så bruker jeg en vanlig tømmekjøringsgjord og vanlige tømmer. Longeline kan selvfølgelig også brukes til å styre med, men jeg vil tro at det er mer praktisk og behagelig for deg å bruke tømmer:)

Merete
summer Postet - 22/05/2007 : 19:04:09
Dette ville jeg , som du jo gjør, absolutt ta tak i .... han må jo lære seg at han skal høre på alle mennesker. Kjenner du noen dyktige hestemennesker som du vet er tålmodige, men bestemte, som kan hjelpe deg ? som kan trene sammen deg først, og deretter alene ? en av gangen ? Det er jo ofte sånn at mn også bør håndtere hesten noen ganger for å bli kjent med den ?


Ang sal er det nesten umulig og si. Jeg endte opp med å kjøpe FIRE saler til 6 åringen jeg kjøåte, pga så mye forandret hun seg på et år. det er så stor forskjell på hvor mye disse hestene forandrer seg, både som unge og eldre .... de er jo ikke utvokste før rundt 7, men skal man vente så lenge med en skikkelig sal liksom ... sørg for å finne deg en sal som er lett å omsette vil jeg si. en som er lett å få solgt .

Jeg har en toåring, og når jeg tømkjører henne bruker jeg travselen (Fordi det er den hun skal kjøres inn med ) sidepull og kjøretøyler. Min forstår ikke signalene for styring helt ennå og jeg kommer ikke til å sette bitt på henne før styringen går på skinner, hender vi må draaaaaaaaa ordentlig ;). Usikker på om jeg kommer til å kjøre henne inn med sidepull eller bitt ... det er jo utover høsten og vinteren som detskjer mye fremst i munnen ... vi får se.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.