hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Avl/oppdrett
 Venter føll. usikker på når det kommer.....

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Early-Fighter Postet - 10/07/2007 : 10:18:15

Jeg venter føll på min varmblodshoppe, hun ble parret den 26 August i fjor. hun går på beite fremi bygda her, og har begynt og bli temmelig tung no ja, men da jeg kikket der bak så er hun blitt større der, men ikke noe jur av betydning enda, kun litt bakerst mot lårene.
Skal ta hjem henne når jeg ser at juret er kommet mere, eller bør jeg ta hjem henne tidligere, dyrlegen som sjekket henne med ultralyd i Oktober sa at hoppa kom til og gå i 10,5 mnd drektig. Går det fort at juret blir større?? Det finnes vel noen her som kan mere om følling enn meg, det er hoppas første føll, og jo da boksen er nesten nedvasket og har ordnet med alt som trengs ja..

Håper noen erfarne folk vil gi meg noen hint da...
13   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Early-Fighter Postet - 16/07/2007 : 17:53:12
Hei, ja hun har eget beite som jeg har satt opp bak fjøset til henne og er innom ofte og sjekker henne ja og passer på så hun får i seg vann..Koser og steller og klør på henne og det liker hun godt ja, om nettene er det seng i fjøset ja, synes det er vanskelig og sove og da, men går da greit likevel da, så det blir laaange netter på meg no ja, bra at jeg ikke har jobb som jeg skal opp på i 6 tiden, for da har jeg vel sovnet der tenker jeg. ja gleder meg veldig til føllet er kommet til og kommer til og ta mså masse bilder at, og filme og da
T. Boysen Postet - 16/07/2007 : 01:31:17
Ja, da har du noen spennede dager - og ikke minst netter - foran deg!

Har hoppa et lite "beite" hun kan på om dagen? Vår snille bonde stilte sin egen frukthage til disposisjon de gangene vi ventet føll - mot at vi kjøpte et lite strømgjerde og satte opp selv - så hoppene kunne gå i fred for resten av flokken på dagtid. Og jeg kan love at kona på gården sjekket "fødselesbeitet" hvert 5. minutt på dagtid (når jeg var på jobb).

Om nettene hadde jeg feltseng, plassert litt utenfor synshold av hoppa, men sånn at jeg kunne høre alt. Og det er utrolig hvor "vàr" man blir for lyder, selv om man dupper av litt. Det er omtrent som når man har eget lite barn, og hører hvert minste klynk om natta...

Hvis hoppa mumser høy, er det ingen grunn til å våkne, men hvis det ble lyder som at hun la seg ned, pustet litt tungt eller laget andre lyder - var jeg straks lys våken.

Og gjett om jeg ble "lurt" - gang på gang - natt etter natt. Det virket som damene hadde som "sport" å lure meg...

Lykke til med føllvake!

Early-Fighter Postet - 15/07/2007 : 19:51:18
Ja nå er hoppa hjemme og står i stallen og koser seg, så nå begynner nattevakta i natt, ikke noe tegn på følling nei, men hvem vet når hoppa kan følle da, må nok passe på ja, gleder meg masse nå
Early-Fighter Postet - 13/07/2007 : 17:29:07
Ja jeg skal være der ja, og skal få med meg alt i tilfelle det går ille, hvem vet??
Heldig med at jeg jobber som jeg vil og da:-)
T. Boysen Postet - 12/07/2007 : 06:46:40
Ja, du kan gjerne GÅ med mærra to km - men altså: Få henne HJEM - for føll i kjømda - DET er viktigst!!!

Du må være DER - selv om hu "lurer deg"

De fleste fødsler går greit - men du MÅ være "der" innen få timer - i "tilfelle"....

Lykke til!!
Early-Fighter Postet - 11/07/2007 : 13:18:27
Jeg glemte og fortelle at det kun er 2 km fra beitet til oss, så jeg har dobbelhenger og setter bommen litt til siden og gjør fast bommen, for nå kommer ikke hoppa mi mellom bommene når dem står sammen som vanlig nei, nei trur ikke hun går så lenge som 11 mndr og 11 dager nei, men den som venter får se da:-)
Jeg skal ligge i stallen og følge med henne ja, og ordne så jeg har kontakt med dyrlege i til felle det blir noe som går galt, en vet jo aldri..
Takk for alle svarene jeg har fått. jeg kommer tilbake med mere etterhvert jeg.

Viola Og Chici Lady..
Early-Fighter Postet - 11/07/2007 : 13:14:09
Kopi av melding:
Skal du transportere eller leie hesten? Dyrlegene anbefaler jo ikke å transportere hesten siste mnd av svangerskapet, og din har jo bare 2 1/2 uke igjen...

Kan hun ikke følle på beitet hvor hun er nå?

Opprinnelig postet av TORHILD



Jeg var og kiket om hoppa i går og no var det forandring ja, juret er begynt og komme og foran juret er det kommet De melkåene jeg kaller det
TORHILD Postet - 11/07/2007 : 11:04:15
Kopi av melding:
Jeg personlig ville ALDRI latt hoppa mi følle alene....ville tatt henne hjem når juret var så fylt at jurdelene var helt sammen. men det er nå meg da....lar ikke engang kuene kalve alene, følger alltid med. som regel går jo følling bra, men ting kan skje og da er det greit å ha henne hjemme. Spenene trenger ikke være fylte og noen setter ikke melk ned før etter følling, andre renner det av i flere dager før følling.

Opprinnelig postet av Blackie&Meg



Er vel ingen som snakket om at hun skulle følle alene selv om hun går på beite. Man kan da følge med likevel, og når ting starter, så kan man jo campe i et telt el.l om det er et stykke unna hus og hjem. Katie føllet 11. juni, på et beite en halv time fra jeg bor, men jeg var da med på fødselen likevel Men det gikk jo mye bensin da, fram og tilbake to ganger til dagen
TORHILD Postet - 11/07/2007 : 11:03:33
slettet pga to like svar, og maskinen min vil ikke slette det helt...
T. Boysen Postet - 11/07/2007 : 00:38:01
Ville nok fått denne hoppa hjem ganske så snart, ja.
En førstegangsfødende varmblodshest behøver altså (som tidligere sagt) ikke sette jur før under eller etter fødselen.

En tommelfingerregel for varighet av drektighet på hest er 11 mnd. og 11 dager - men med hopper er det noen dager mindre, med hingster litt mer - ifølge min gamle ungarske "hesteguru".

Og det er med hester som med folk: Noen føder for tidlig og noen går over tia - så altså: Få dama hjem og under kontroll. - Og lykke til!
VitaRosita Postet - 10/07/2007 : 20:51:18
mhm...Jeg er ganske enig. Hoppen skal som regel ikke transporteres siste måneden i svangerskapet, eller det er det dyrleger anbefaler. Men hvis hesten går bare en kort avstand fra boksen dens, kunne du jo kanskje leie den(som nevnt over)? Hvis ikke, er det ikke et sted der du har hesten på beitet, hvor det er "trygt" å følle, eller inne på beitet? Hadde hoppa vært min, ville nok jeg tatt den med hjem, og sett over den hver dag, sjekka jura o.s.v.

Håper det går bra med føllinga, lykke til:)
Blackie&Meg Postet - 10/07/2007 : 15:43:07
Jeg personlig ville ALDRI latt hoppa mi følle alene....ville tatt henne hjem når juret var så fylt at jurdelene var helt sammen. men det er nå meg da....lar ikke engang kuene kalve alene, følger alltid med. som regel går jo følling bra, men ting kan skje og da er det greit å ha henne hjemme. Spenene trenger ikke være fylte og noen setter ikke melk ned før etter følling, andre renner det av i flere dager før følling.
TORHILD Postet - 10/07/2007 : 11:16:36
Skal du transportere eller leie hesten? Dyrlegene anbefaler jo ikke å transportere hesten siste mnd av svangerskapet, og din har jo bare 2 1/2 uke igjen...

Kan hun ikke følle på beitet hvor hun er nå?

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.