hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Kjøp og salg
 Hestekjøp
 4 år gammel fjordvallak...

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Mezzy Postet - 16/05/2003 : 20:02:30
Jeg har fått tilbud om å kjøpe en fjording, en 4 år gammel vallak.
Eieren sier han har blitt brukt mest til turridning i skog og fjell, og også kjørt en del med (bl.a. brukt til å kjøre tømmer)
Hesten er 1,47 i mankehøyde, men vokser vel litt til går jeg ut ifra...
Som 2 åring ble han stilt på unghestskue og fikk sløyfe. Som 3 åring ble han stilt på hingsteutstillingen i Nordfjordeid, men ikke kåret, og ble beskrevet som "en stor prektig hingst med dårlige bein"...
Har ikke fått svar fra eier ang. hva som mentes med dårlige bein, men kan jo skrive ett nytt inlegg når jeg får svar på spm. mitt
Han ble kastrert høsten 2002.
Ifølge eier går han godt sammen med andre hester, er snill å sko, rolig på stallen og har ingen uvaner.

Burde jeg satse på denne hesten, eller ville det vært dumt med tanke på beskrivelsen han fikk på hingste-utstillingen som 3-åring?

- Mezzy -
6   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Trine+Fabella Postet - 29/05/2003 : 12:52:40
Tror ikke jeg ville satset på den hesten!
Ihvertfall ikke hviss eieren skal ha 25.ooo for den!!!
(tror jeg aldri han kommer til å få for den heller!)
Med tanke på fyllingene å skjevt bakbein osv.
Mezzy Postet - 21/05/2003 : 01:39:29
Eieren sa han fyller i begge hasene bak, pluss at han har et skjevt frambein...
Men jeg har ikke tenkt å dra å se på den hesten engang...
Eieren skulle ha 25,000 for ham og det synes jeg er alt for mye, særlig i forhold til hvor mye (eller, i dette tilfellet, lite) hesten kan.
Men takk for svar ihvertfall

- Mezzy -
libban Postet - 20/05/2003 : 15:00:23
Hei!

Som du sier er det lurt å kikke på forskjellige hester før du kjøper, og ikke kjøpe den første og beste. Særlig ikke hvis du er skeptisk. Men synes ikke du skal avskrive denne vallaken bare fordi han har fått dårlig bedømming av ben på utstilling. For å bli kåret må de ha svært gode ben, og en hest som blir avslått pga dårlige ben, har ikke nødvendigvis "ubrukelige" ben. Fjordingen jeg rir har steile og dårlige bakben, likevel har han bevegelser til tusen, og har aldri hatt noen problemer med halthet etc. Han er nå 11, og like frisk, derfor virker det heller ikke mye inn på holdbarheten.

I tillegg har jeg flere ganger vært borti hester som har fått dårlig på ben, men som andre erfarne hestefolk mener har helt OK ben... Synes ikke dette skal være en avgjørende faktor, med mindre dyrlegen sier de er elendige. Det virker jo som om han har masse andre goder, gode bruksegenskaper, godt lynne, snill og høyreist.

Lykke til med hestekjøpet!

Mvh
Lisbeth/libban
spoff Postet - 16/05/2003 : 22:16:25
Først synes jeg du skal se litt på andre hester.

Etter at du eventuelt har funnet ut det dette er hesten du vil ha bør du si det som det er. Du er rett og slett litt skeptisk siden den er litt ung. På den måten kan du få luftet forslaget om å ha den en måned på prøve før eventuelt kjøp. Uannsett bør du få en veterinær til å se på hesten før du kjøper den. Og da kan jo han/hun vurdere hestens bein (gjør det uannsett om du ender opp med denne hesten, eller en annen. Å sitte med syk hest er liten glede og stor utgift, så derfor bør du forsikre deg om at den er frisk).

Lykke til!

--
spoff, (prøv min dressurquiz)
Mezzy Postet - 16/05/2003 : 22:09:30
Hmm... jeg er nå ikke helt sikker på om jeg vil ha denne hesten. Synes kanskje den er litt vel ung, så jeg kikker fortsatt på andre hester, men denne er den som har hørtes mest interessant ut så langt.
Dessuten lurer jeg på om kanskje jeg er for tung til å ri en så ung hest. Men men... finner vel ut av det

- Mezzy -
lille_troll Postet - 16/05/2003 : 21:43:11
Hei! det var ikke noen som hadde svart så jeg tenkte at jeg kunne svare...
Dette høres ut som en veldig flott hest. Selv er jeg veldig glad i unghester. Alt virker jo veldig positivt med denne hesten, men dette med bena. Dette bør du forhøre deg nærmere om!! Hvis dette ikke er noe stort problem og du og hesten passer sammen ser ikke jeg noen grunn til å ikke kjøpe hesten.
Få en vetrinær til å se på hesten før du kjøpen han!
Lykke til med kjøpet!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.