hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Kjøp og salg
 Hestekjøp
 Er hesten for gammel ?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
beno Postet - 12/01/2004 : 22:13:48
HEi
Jeg har endelig funnet en hest jeg liker veldig godt og som passer min lommebok. En god og frisk allround-ponny kat. 1 som er en blanding mellom shagya araber og new forest. Det er i hovedsak en dressurponny - LA, men liker også godt å hoppe. Den står i Sverige og der får jeg nok mer for pengene enn her hjemme selv om jeg tar med toll og mva.
"Problemet" er at hesten er nesten 16 år. Er den for gammel ??
Jeg trenger en lærehest, og ser av annonser at yngre hester som kan mye er så veldig mye dyrere enn det jeg har råd til.
Hesten er frisk, har hatt en kodeleddbetennelse i et framben for nesten 2 år siden.
Hva synes dere - er denne hesten for gammel ?

Mvh. Beno
7   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
bosse Postet - 10/04/2004 : 14:52:12
Husk på at det er kr. 5000 i avgift i tillegg til toll og moms for å få hesten inn i Norge, da. Dette er fordi vi ikke skal ta inn hester til slakt i Norge, hvor slakteprisen er ganske høy i forhold til i utlandet.
Og husk at det "tusser" av ponnier til salgs i Sverige, så se deg godt om før du bestemmer deg. Lykke til.
Mari^_^ Postet - 14/03/2004 : 10:51:13
Vel, han begynner jo å bli oppi åra, men 16 år er jo egentlig ikke så veldig gammelt. Som det er sagt her før, så kan du ikke regne med å få solgt han igjen. Ponnier kan da leve til de blir godt over 30 år (hester også) så alderen er det ikke så farlig med. Min hest er 26 år, og vi har det fortsatt gøy med sprang og dressur. Vis du føler at han er den rette for deg, så kjøp ham. Men ikke regn med å få solgt ham igjen. Så var det denne skaden hans. Det kan jo hende at den går opp igjen. Stell godt med han.

Lykke til!

Og husk: finner du din drømmehest, ikke vær redd for å slå til!
Stall-Vinga Postet - 16/02/2004 : 13:35:19
Molly er nå 16, men hun har ikke forandret personlighet eller helse siden hun var 10 år. Skal du ha en lærehest er ikke 16 for gammelt. Holder helsen kan du bruke den langt opp i tyveårene, en connemara her omking er 28 år og er fremdeles i bruk.

Det viktigste her er ikke om den er for gammel, men hva du skal gjøre når den ikke kan arbeide lenger, eller du vil ha ny hest. Kan du beholde den som kosehest? Gi den et verdig liv hos andre? Det er lov å selge hester over 20. Den gammle loven mot dette er ganske nylig opphevet. Men du kan ikke regne med å få noe særlig for en hest over 20 år.

Ser mange snille, friske men gammle hester rundt omkring som ingen vil ha for at de er gammle...dette er synd syns jeg, ofte havner de hos en liten jente som ikke kan noe som helst om hest, eller så står de med knærene i søle i en billig løsdriftstall til de dør. Da er det bedre å avlive selv om dette ikke er riktig heller om hesten er frisk. Skal du ha hest må du planlegge alderdommen til hesten selv om den er ung.

Jeg havnet vist litt ut av tråden nå, men fikk sagt det jeg ville
ToneKristin Postet - 07/02/2004 : 19:07:38
16 år er ikke så veldig gammelt, egentlig. den er en krysning mellom to relativt sterke raser, som kan bli langt over 20. men du er nødt til å følge din egen magefølelse for dette. når jeg var på leting etter hest så hadde jeg satt en "aldersgrense", hesten skulle ikke være over 15. og med den grensen så takket jeg nei til en hest som går lA dressur og over meteren sprang. bare fordi den var 16. noen ganger angrer jeg litt, men så ser jeg på den drømmehesten som jeg fant meg, og var glad jeg holdt meg. Lolita er nemlig det jeg har sett etter siden min kjære mor sa ja til at jeg kunne få meg hest: ung, rolig gemytt, lærevillig, men samtidig litt sta. passer perfekt hehe, klarer ikke la være å skryte

følg magefølelsen din du, og la oss vite hva avgjørelsen din blir.


mvh lille meg
s-h-n-u-p-p-a Postet - 07/02/2004 : 18:35:18
synes du skal tenke litt over hva du skal bruke den til.. en 16 år gammel ponni er egentlig ikke veeeldig gammelt, for ponnier holder lenge... hvis du er en aktiv konkurranse rytter, som ønsker å satse, ville jeg nok for min del valgt en litt yngre ponni... men er du en av de som liker å ri på tur, kose deg med hesten og har ikke en spesiell drøm om å komme til spektrum, synes jeg dette høres fint ut, jeg.. det er viktig hva du selv føler... kjenn på magefølelsen... husk veterinærsjekk!!!!! lykke til!
elx Postet - 12/01/2004 : 23:33:14
En 16 år gammel hest eller ponni er ganske gammel. Men mange hester, og særlig ponnier, holder jo koken i enda mange år, og sannsynligvis får du ihvertfall noen gode og lærerike år med den.
Som Bananå sier kan du ikke regne med å evt selge igjen. Og du kan være uheldig slik at feks skaden går opp, eller den skader seg på nytt. (Men det kan selvsagt skje med en ung hest også...)
Og husk at en såpass gammel hest ofte kan kreve litt ekstra ettersyn og stell for at den skal holde formen som best som mulig. Ansvaret for en hest er stort uansett, og å gi hesten en verdig alderdom etterhvert kan være vanskeligere å gjennomføre enn man tror.
Men når hesten, og ikke minst prisen, passer deg kan det være en sjanse verdt å ta. Bare husk at du "avskriver" disse pengene... Så hvis noe går galt iløpet av kort tid har du kastet penger "ut av vinduet", men hvis du har en herlig læremester i mange år... ja da har du gjort et kupp
AnnaogTommy Postet - 12/01/2004 : 22:35:52
jeg suns ikke den er for gammel akuratt.. men du må nok reine med å selge den om ikke så alt for lenge..... har hørt att du ikke kan SELGE hetser etter de er 20 år, men er ikke sikker..... håper du finner den rette hesten.. suns ikke denne er for gammel.. kan jo ha dne en stund..:D
kkooooz

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,16 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.