hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Kjøp og salg
 Hestekjøp
 Kaldblods

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
MartineDagny Postet - 03/12/2003 : 11:21:12
Jeg skal dra å se på en kaldblodsvallak på 6 år, som jeg tenker på å kjøpe. Siden jeg ikke er sikker på alt jeg bør se etter håper jeg det er noen her inne som kan gi meg noen gode tips om hva jeg bør se etter.

Det jeg vet om hesten er at den ikke har vært brukt i trav og at den er blitt hoppet med ca 40-60 cm bane. Ellers er den blitt brukt til tur, dressur på bane og litt kjøring. Den er innkjørt og går foran alle slags vogner.

Jeg håper å kunne bruke hesten til litt sprang for morro, tur, baneridning og muligens litt kjøring med vogn(ikke trav).

(hesten har forresten et helt nydelig utseende)

Håper på tips fra dere....
9   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Asbjørg Postet - 08/12/2003 : 23:51:59
Hei!
Det viktigste er at du liker hesten Prøveri den, gjerne en litt lengre tur på egen hånd og på bane, så får du enn viss peiling på om det er en hest du vil trives med. Prøv å trave og galoppere litt og se om hun er myk og fin å bremse igjen. Du vil også kanskje finne ut om hesten er veldig skvetten, lat, stressa, frekk, overfølsom, ufølsom osv. Avhenger selvsagt av dagsformen, men en viss pekepinn vil du få.
Sjekk hovene om de ser fine ut og er fri for sprekker.
Se over og ta på hele hesten og se om du finner noen kuler, ømheter, sår eller utslett.
Det kan være greit å få en dyrlege til å ta bøyeprøve for å oppdage evt leddplager.
Hvis du ikke finner noen svakheter med hesten, så se inn i de brune, store hesteøynene og stol på magefølelsen
MartineDagny Postet - 08/12/2003 : 23:16:10
Jeg er glad for alle disse tipsa,men er det noen som kan si litt om de "vanlige" tinga man ser etter?
For disse tingene må jo være i ekstreme tilfeller.
Hun jeg skal kjøpe hos virker veldig grei, har tatt blodprøver av hesten, han er ny skodd, nettopp fått markkur og påbegynt nh trening til tross for at hun vet at hun skal selge den snart!!
sPikE Postet - 05/12/2003 : 17:20:41
Kopi av melding:



Til sPike; DOPA?-er det noen som gjør det?



Opprinnelig postet av MartineDagny



Ja har hørt at det forekommer. Hvis hesten er vil kan man dope den eller feks longere den ned. derfor kan det være lurt å komme uanmeldt noen dager senere for å se en gang til på hesten. Ville ha tatt med din egen vetrenær for å sjekke hesten, stol ikke på dyrlegeattest fra eieren! Lykke til

-sPikE-
Guro Postet - 05/12/2003 : 10:42:56
Nå vet jo ikke jeg hva som er vanlig i travmiljø, men tror det er mer vanlig at man har gjort en av to ting etter som hesten er :
1. lat --> prøvd kanskje å fore litt mer etc for å få den mer "kvikk"
2. kvikk --> er blitt ridd på forhånd eller lignende for å roe den ned.
(Men nå vet jo ikke jeg hvor mye sånt som bare er historie og hvor mye som er sant!!)

Tror ikke det er noen dum ide å få en veterinær du stoler på til å sjekke hesten, og sikkert heller ikke dumt å være der selv om du har anledning.

Guro
MartineDagny Postet - 04/12/2003 : 23:19:02
Hvordan gjør man det praktisk?
Bør jeg ha med / ha avtale med en "egen" vetrinær som går igjennom hesten mens jeg er til stede, eller? -for å sjekke bein og helse til hesten mener jeg..

Til sPike; DOPA?-er det noen som gjør det?

sPikE Postet - 03/12/2003 : 17:22:14
pss på at hesten er kald i hodet! selv om han ikke er travtrena har de det i blodet...

kjøpte selv en 5 års traverhoppe... gikk ikke så veldig bra må ri henne inn på nytt Men hun var jo ikke så mye håndtert som din

se etter det man vanligvis ser etter når man kjøper hest, om den er sløv (kan vøre dopa da), halt, rolig, uvaner osv. Lykke til!

-sPikE-
spoff Postet - 03/12/2003 : 15:28:01
Kopi av melding:
Takk for svar!
Men hesten har jo IKKE gått som traver noen gang!

Opprinnelig postet av MartineDagny


Det kan være en fordel. Men husk at galoppen ikke trenger å være bra likevel. Selv om du ikke skal aktivt starte dressur, så bør hesten gå minimum LC/LB dressur hvis det skal være noe gøy å ri den på bane og hoppe den. Da må den nesten ha en galopp, så ved kjøp av kaldblodshest er det min aller høyeste prioritet.

Snakket med en jeg kjenner som har en kaldblodshest som gikk veldig bra dressur (startet NM ind. senior i 1997 eller 1998 tror jeg det var. På Skauen iallfall. Hesten er pensjonert nå, men startet på et stevne FDAT hadde for ikke så lenge siden). Det var hennes råd også.. God i hode, og skikkelig galopp. Hun brukte hesten sin endel til kjøring, sprang og feltritt, i tillegg til dressur. Han var iallfall en super hobbyhest, men dog kanskje litt utenom det vanlige. Men kaldblodser som går opp til LB sprang og dressur finnes det mange av, men de må ha en ordentlig galopp. Kaldblodser er gjerne veldig gode LB-hester i dressur. Fordi de er ofte stabile, og så er det ikke så høye krav til gang og swung i LB. Med en gang du skal klatre videre er kaldblodshesten desverre ikke en hest som sanker masse poeng. Men en fin hobbyhest er den så absolutt!
MartineDagny Postet - 03/12/2003 : 15:12:28
Takk for svar!
Skal huske det med galoppen..
Men hesten har jo IKKE gått som traver noen gang!
spoff Postet - 03/12/2003 : 12:03:38
Det jeg mener er viktigst ved kjøp av kaldblodshest er å kjøpe en hest som har en god galopp.

Ellers vet jeg lite om hva du kan om hest fra før, og i hvilken grad hesten er omskolert. Men vær klar over at det kan være mye jobb med å omskolere en traver 100%. Men er du dyktig, og hesten har evner til å være en fin ridehest, så er kaldblodser veldig flotte hobbyhester som helt sikkert kan gi deg mye glede.

En annen ulempe med kaldblodshester som har gått travløp kan være at de har lett for å gire seg opp. Nå er det veldig ulikt i hvilken grad de gjør dette, og det kan godt være at det er greit for din del. Men er hesten av denne sorten bør du finne ut i hvilken grad den er det. En for gira hest kan faktisk være farlig å ha med og gjøre i mange situasjoner.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.