hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Debatter fra nyhetene
 Landets eneste rytterlinje legges ned!

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
MIX Postet - 17/12/2003 : 09:32:16
I Adresseavisen i dag kan vi artikkelen http://www.adressa.no/sortrondelag/article.jhtml?articleID=462381 lese om at Sør-Trøndelag fylkeskommune må kutte kostnader og derfor legge ned landets eneste rytterlinje...

Hva mener du om dette? - Vi vil høre din mening!

---
MIX
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Luthien Postet - 05/01/2004 : 00:16:48
Halloen!! Nå hadde jg DEN planen om å komme med gladnyheten om at rytterlinja ikke blir lagt ned, men her kom jo noen en god stund før meg i forkjøpet såeh... jojo, flott er det!! for her oppe hvor jeg bor kjenner jeg mange som skal søke seg enten dit eller til NTG, så er jo da NTG en STOR SMULE dyrere å gå på da....da ei venninna av meg som går på melhus gk nå sa til meg at d IKKE sku legges ned likevel, ble jeg bare kjempeglad for det erSÅ mange talentfulle ryttere i Norge som fortjener en sjanse (man har jo alltids utlandet da, men alle har jo ikke råd...) såh, BRA at de som satt med makta tok til vettet;);)

Godt nyttår alle sammen!!
nemo Postet - 03/01/2004 : 12:49:37
Nå kan du vel ikke helt sammenligne Melhus og Steinkjer da; litt bedre organisert og tilrettelagt på Melhus enda, men det blir sikkert bedre på Steinkjer etterhvert... En stor gladnyhet er immidlertid at politikerne tok til vettet og har bestemt seg for å IKKE LEGGE NED RYTTERLINJA ALLIKEVEL!!! Det ble mye skriverier og man var og demontrerte og for en gangs skyld hadde de vett til å snu! Så nå er det bare å søke til neste år:-)
RedHoodogMerete Postet - 21/12/2003 : 09:46:53
Det er ikke riktig at tilbudet ved Melhus videregående skole er den eneste rytterlinja i landet. Det er også rytterlinje ved Steinkjer videregående samt et par til uten at jeg husker hvor.

Tilbudet på Steinkjer er bygd opp omtrent som det på Melhus ved at skolen samarbeider med lokal rideskole om rideopplæringen og det gis tilbud om leie av hest og/eller leie av stallplass for egen hest.

Bare som en liten oppklaring.
Ida KR Postet - 21/12/2003 : 00:15:33
Kopi av melding:
er det slik dere vil ha det?? norge er et rikt land, har vi virkelig ikke råd til slike tilbud?! jo rikere norge blir, jo gjerrigere blir vi også. dette er helt bakvendt!
det er også helt bakvendt at alle mine planer faller i grus. alt jeg har jobbet for og drømt om raser sammen bare fordi norge må *spare,spare,spare*. synes dere dette høres riktig ut?!? nei ærlig talt! tenk dere litt ekstra om neste gang dere tar fra skoleelever SÅ viktige tilbud!!

*SINT IDRETTSUTØVER INNEN HESTESPORT!*

Opprinnelig postet av hansa_lena



Er neppe noen her på forumet som vil ha det slik.. Ei heller noen herfra som er ansvarlige for denne nedleggingen (såvidt meg bekjent)
hansa_lena Postet - 20/12/2003 : 21:56:44
vi er et av verdens rikeste land, og derfor synes jeg at dette er litt vanskelig å forstå!! og hvorfor går dette ut over en nedprioritert idrett som hestesport!!? hvorfor er det slik at vi som vil drive med hest og bli god innen konkuransseridning må dra til utlandet? jeg kjenner at det begynner å koke bare jeg tenker på det!

vi er jo faktisk idrettsutøvere på lik linje med alle andre!men vi har ikke noen tilbud igjen... NTG tar inn max 5 ryttere i året. 5 RYTTERE!! i tillegg er det dyrt å gå der og man må være god, veldig god for å komme inn.
etter min mening burde man sette nettopp hestesporten i fokus, det er jo mange som har planer om å gå nettopp denne veien, nemlig. det er helt urimelig at 16 år gamle gutter og jenter må satse på utlandet (danmark,tyskland, england osv.) for å få oppfylt drømmen sin!er det slik dere vil ha det?? norge er et rikt land, har vi virkelig ikke råd til slike tilbud?! jo rikere norge blir, jo gjerrigere blir vi også. dette er helt bakvendt!
det er også helt bakvendt at alle mine planer faller i grus. alt jeg har jobbet for og drømt om raser sammen bare fordi norge må *spare,spare,spare*. synes dere dette høres riktig ut?!? nei ærlig talt! tenk dere litt ekstra om neste gang dere tar fra skoleelever SÅ viktige tilbud!!

*SINT IDRETTSUTØVER INNEN HESTESPORT!*
elx Postet - 19/12/2003 : 20:14:30
Ang politikk - skulle ønske Direkte Demokratene fikk litt gjennomslag jeg, da kunne vi vært med og tatt avgjørelser istedenfor å stemme på et parti som ta avgjørelsene for oss.

Det er trist at vi som borgere i ett av verdens rikeste land, med verdens nest (?) høyeste levestandard må finne oss i at gamle, syke, barn, studenter og ressurssvake behandles som de gjør!
Må innrømme at levekårene blant landets gamle, manglende ressurser til sykehus og skoler som faller samen rundt ørene på barn og ungdom bekymrer meg hakket mer enn temaet - at landets eneste rytterlinje legges ned...

MEN jeg synes som dere, at det er tragisk. Joda, det er dårlig økonomi å drive et slikt tilbud, og den norske tradisjonen er jo å satse på bredde. Gud forby at vi faktisk skal tørre å utdanne og pushe noen til å bli gode i noe som ikke er en breddeidrett.
Ja, det koster penger å holde på med hest, men hestesport generelt og ridning spesielt sliter med "snobbestempelet". Både "mannen i gata" og politikere tror vel at hesteinteresse er et slags midlertidig syndrom som de fleste jenter i alder 9-15 blir rammet av, men vokser fra.
Alle som er intesserte utover det får skylde seg selv dersom de blir født inn i en familie som ikke har råd til å betale for "moroa"... Og de har ihvertfall ingen forståelse for at det faktisk er en voksende sport med en hel del jobbmuligheter direkte eller indirekte tilknyttet for de som er interesserte.

Gammel som jeg er var NTG kun et alpin/skigymnas da jeg var tenåring. De holdt til bare noen hundre meter fra stallen og vi var sååå misunnelige på elevene som kunne trene i skoletiden og fikk fri for å delta i konkurranser. Og for et støtteapparat!
Selv var jeg stort sett oppe og red både før og etter skolen, og var nok ikke tidenes mest velduftende, punktlige og flittigste elev. Men jeg var heldig som møtte en viss forståelse mht fridager i forbindelse med stevner. Fikk nå ihvertfall både artium og "høyere" utdannelse, selvom diplomene aldri ble hengt opp ved siden av sløyfene
lille mille Postet - 19/12/2003 : 17:33:26
Det er jo flere ride/rytter linjer i norge . Det er rytter linje på skånland vgs hvis jeg ikke tar feil . Men hvorfor legge ned en slik linje ? Det er en gull verdt linje for mange jenter og gutter i hele norge . vel , alt koster her i verden og det er ikke billig å holde hest i Norge ,i forhold til andre land.

Hva ville ikke blitt bedre hvis det er et så godt tilbud for de som driver med hester og kanskje har planer om å bli virklig gode ryttere ,men ikke har tilbud der man bor . Da er jo et slikt tilbud et godt alternativ .men blir det lagt ned så hvor skal man da dra ?til utlandet?skal man da tolle hestene man har og flytte til utlandet?

Det er bra mange unge som slutter i skole når ungdom skolen er ferdi ,pga de vil fortsette vidre med hest . Men hva har de egentlig å ta seg til når alle tilbuder om hest og skole blir lagt ned?; jo enten havner de i"dritt"stall jobber eller så drar de til utlandet pga tilbudet er for smalt i Norge . Det finnes jo også folkehøgskoler man kan gå ,men de varer jo kun ett år og hva skal man da gjøre når det året er omme?

Da havner de fleste ut i stall jobber som ikke kan tilby noe annet enn å mokke møkk og man får aldri ri+++

Med rytter linje så kan man ha skole og hest på timeplanen og tilbudet er egentlig 3år og da har man litt tid på seg til å forberede seg vidre og evt. få ulighet for litt bedre jobber...det er en selvfølge at det er ikke alle som havner slik .

Men hestenorge er slik at de fleste drar til utlandet for å utdanne seg og kjøpe hester ,hva sier det egentlig om norge?

Jeg søker etter plasser hvor jeg får ri og trene mer sparng og dressur uten å måtte ha hest til 100 000 , men hvis et slikt godt tilbud blir lagt ned så sitter jeg på blanke ark...

Så egentlig burde de som beslutter å legge ned den rytter linja på melhus , vurdere om det kan være andre løsninger de kan gjøre! Høres litt rart at de ikke undersøker mer om slikt når de bestemmer seg for noe...min mening! Kunne sikkert skrevet mye mer om dette ,men en liten mening er sagt!
vixi Postet - 18/12/2003 : 22:42:07
Ville jo vært noe om de kunne ta vare på alle de som bodde i et av verdens rikeste land pr i dag også.... ikke morsomt å bli gammel i Norge heller, og nei - stemmer ikke pensjonistpartiet
Real Storm Postet - 18/12/2003 : 21:16:10
Guro: No Comment, skaff deg VIP så jeg kan kjefte på deg der
Guro Postet - 18/12/2003 : 18:55:35
LilleMy: NTG har både skole og idrettsavgift, noe jeg vil anta at Melhus ikke har, da denne skolen er offentlig, og på linje med alle andre idrettslinjer. Det er vel dette som er forskjellen (vil jeg tro)

Er bare at akkurat som fotballspillerne må stille med fotballsko så må rytterne stille med sitt utstyr (hest blant annet). Jeg tror dessverre ikke det ble tenkt på tilbud, men mer på beliggenhet osv. når denne linjen ble lagt ned.

Stormy: Underlig hvordan mange i verdens rikeste land kan ha så mye i mot at vi skal bli noen flere i verdens rikeste land

Guro
Real Storm Postet - 18/12/2003 : 12:04:01
*Norge er et av verdens rikeste land... Hvordan kan det ha seg at det er så mange som ikke merker noe til det i det hele tatt???*

Syns de kan heller legge ned noen linjer vi har mange av...
lilleMy Postet - 18/12/2003 : 11:44:45
Det er selvfølgelig tragisk at linjen legges ned, men den er faktisk ikke den eneste rytterlinjen i Norge. Hva med NTG?
Smil_&_vær_glad Postet - 18/12/2003 : 10:49:43
hei!!!!!!!!!

etter min mening så er det veldig dumt. vel de som bestemer tenker vel mest på penger og olje og rikdom. dem tenker vel aldri på hva vi mener vi som LIKER HESTER!!!!!!!!!!

det er så duuuuuuuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmmttt=(
ToneKristin Postet - 17/12/2003 : 20:14:32
Guro:

tror den ligger på Melhus sitt nivå. det går to elever der som gikk på Melhus før, og jeg tror ikke de hadde begynt der istede hvis de er interresert i å komme langt. kriteriene for å komme inn tror jeg også er de samme. men den er veldig liten enda da, så det er litt kniving om plassene (=gode karakterer og ok resultater).

en ting litt på si: sitter å ser på sprang på Eurosport, og har lagt merke til at jeg holder pusten når hestene hopper er det flere her som har den uvanen? *knis*


mvh lille meg
Guro Postet - 17/12/2003 : 19:51:31
Vel, nå la de jo ned fotballen på Melhus også.
Det som sikkert er noe av saken er at å opprettholde "generelle" idrettslinjer er billigere, og da får man flere gjennom en treårig videregående for færre penger.

Kristy: hvilket nivå legger denne rytterlinja seg på da!? (NTG, sånn landbrukshestelinje (som du går!?) eller!??!)

Guro

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.