hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 I stallen
 Valgets kvaler...

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
@ntib Postet - 26/07/2005 : 12:29:17
Stortrives som hesteeier men synes det er fryktelig mye å bekymre seg for (godt mulig jeg er hysterisk....). Har hatt hesten på to forskjellige staller i løpet at den tiden jeg har vært hesteeier og er i bunn og grunn ikke 100 % fornøyd noen av stedene. Lurer nå fælt på å bytte stallplass men det er jo et vanskelig valg og ta det også. Miljøet på stallen hvor hesten min står nå er bra. Koselige folk. For å strukturere det hele står valgene mellom tre staller. Skal forsøke og ramse opp + og - ved alle stallene.

Nåværende stall:

+
*Hyggelige mennesker, voksne folk med mye kunnskap om hest
*Mulighet for skoing av hest på dagen da utleier skor selv
*God kvalitet på fôr (spesielt grovfôr - det andre er jo ganske basic)
*Greie turforhold
*Ligger kun kort vei fra der jeg bor (sykkelavstand)
*Ok bokser med tilfredstillende mål og sikkerhetsanordninger
*Rimelig stalleie (inkl utslipp og måking daglig)


-
*Ingen ridebane -mye prat om at kanskje muligens det skal bli, men intet skjer. Har ca 15 min å skritte til ridebane, men denne er det vanskelig å komme seg til høst/vinter (mørk hovedvei og biler som kjører som svin)
*Litt for glad i å gi hesten min mere kraftfôr enn jeg ønsker hvilket gjør at hesten ofte er nesten uhåndterlig sprek
*Følger ikke opp mine ønsker om dekken (tar ikke på i det hele tatt eller legger et regndekken oppå stalldekkenet istedenfor å sette på vinterdekken osv)
*Paddocker ufattelig sølete høst/vår/vinter
*Ikke vaskeboks - kun kaldt vann (har selv skaffet en brukt varmtvannstank og overlevert utleier men den står fortsatt bare der.)
*Har på eget initiativ begynt å innrede salrom (var kun et rom uten vinduer da jeg kom dit og vi har fått inn vinduer og snekret en hel masse) - utleier lover og lover å ferdigstille men intet skjer. Dugnadsånden har blitt brukt opp for min del.


Stall 2 hvor jeg har vært oppstallet og har mulighet for å få plass

+
*Ridebane på stedet
*Vaskeboks
*Mulighet for instruksjon/hjelp ved riding
*Greie turmuligheter
*Grei kjøreavstand fra hjemmet mitt, men noe lengre enn ovenfor
*ok miljø, men mangler noe...Yngre folk som kan mye riding, men ikke fullt så mye om fôring/sykdom
*Følger mine foringsanvisninger og diskuterer med meg før eventuelle endringer
*Setter på de dekken jeg ønsker
*Leie på nivå med nåværende stall (inkl utslipp og måking)

-
*Små bokser hvor det er svakheter ved sikkerheten (lav takhøyde, for stor avstand mellom gitter eller manglende gitter)
*Paddocker som på nåværende stall (gjørme høst/vår/vinter)
*Mye rot i og utenfor stall
*Svake rutiner vedrørende tidspunkt for inn/utslipp, foring osv. Noen ganger får hestene kveldsmat 20.00, andre dager 23.00
*Elendige forhold for tørking av dekken
*I perioder dårlig grovfôr, har gått tom for både grovfôr og flis ved flere anledninger slik at man har måttet skaffe selv

Stall 3

Dette er en ny stall (dvs ny innredning i et eldre bygg) under oppføring. Stallen ligger vesentlig mye lengre fra hjemmet mitt enn de to andre. Har vært og sett på prosjektet og jenta som leier ut virker veldig hyggelig og imøtekommende (veldig service minded).

+
*Store fine bokser. Vindu til hver boks.
*Ridebane på stedet. (skal komme)
*store paddocker hvor man kan velge om hesten skal gå alene eller sammen med noen (for min del ønsker jeg at hesten min skal ha selskap)
*dekkenskift
*Oppvarmet sal/oppholdsrom

-
*Ikke fullt så bra turforhold som på de andre to stallene.
*Neppe vaskeboks, men ikke avklart
*Noe høyere leie, måking ikke inkludert

Miljø og kunnskapsnivå til de som driver vet jeg lite om, men begrenser seg kanskje litt med kunnskap når man er såpass ung.

Ellers finnes det flere ridesentre med hall i nærmiljøet men her er det som regel grisedyrt, frimerkepaddocker (hvor det sirkuleres på utegang - kanskje2 timer max pr hest om dagen), elendige turforhold osv så disse er vel egentlig uaktuelle.

Håper å få noen innspill fra dere der ute for jeg sliter litt.

Trives på mange måter veldig bra der jeg er men spesielt det med manglende ridebane vinterstid er et minus samt at jeg snart ikke har overskudd til flere dugnadsprosjekter (mye prat og lite som blir gjort).


10   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
TORHILD Postet - 18/09/2005 : 20:25:51
Kommer alt an på hva som er viktigest for DEG, alle punktene kan ikke oppfylles uansett. For MEG hadde jeg sagt at:
-Ridebane er et MUST!!! Helst også ridehall
-Hestene må få minst tre måltider (klokkeslettene kan variere, men med max to timer slingring)
-God høykvalitet
-Tett og god stall med greie bokser (altså ikke gjennomtrekk osv)
-Luftegård/beite/paddock
-Vaskespilt, iallefall spyleslange
-Ikke over halvtimes kjøring

Inn og utslipping, dekkenskift, dekkentørk, solarium, kunnskapsnivå på andre heste-eiere osv er derimot ting som jeg ikke bryr meg om. Men som sagt dette er hva som er viktig for MEG.... Lykke til med å finne den rette stall, og husk gresset er ikke grønnere på den andre siden...
Lene23 Postet - 18/09/2005 : 20:25:14
Hei!
Jeg vet hvordan du har det!
Jeg endte selv opp med å bygge egen stall og få tilfredstilt mine egene behov.. Så jeg hadde ikke vært fornøyd før jeg hadde fått i pose og sekk.. he he men sånn er nå jeg:)
Speedy As A Bullet Postet - 18/09/2005 : 17:00:32
Har aldri vært helt fornøyd med stallene jeg har hatt hestene i.
Enten er det dårlig miljø, useriøse folk, dårlig fôr, fôrplan ikke fulgt +++
Mye positivt i stallene selvfølgelig, men er ikke alltid det veier opp mot det negative.

Så nå har jeg leid et nedlagt gårdsbruk i god stand :)
I fjøset er det to store fine bokser med vindu i begge. Tomta er stor så hestene har masse plass og boltre seg på, å en stor,tett skog i ene hjørnet av innhegningen som de går til når det er rufsevær, å kommer helt tørr ut i fra ugjen :)
ennergårdsfreja Postet - 12/09/2005 : 09:04:22
Det at de som forer hestene og slipper de ut IKKE følger beskjeder går vel kanskje ann å ordne opp i eller? Ta en skikkelig prat med dem Hvis det er mange hester på stallen så er det muligens vrient å huske for de som slipper ut hvilke hester som skal ha dekken/ikke dekken osv Da er det ganske praktisk å sette opp en lapp på boksdørene HVIS hesten skal ha dekken. Når det gjelder problemet med foring, så er det uforståelig for meg hvorfor de gir hesten mer for enn det den skal ha. Går ut i fra at hver hest har sin foringsliste?! Og da skyldes det vel enten latskap, hastverk e.l av de som forer(At de ikke gidder å lese planen) Hmmm...jeg hadde blitt drittsur...men det går vell ann å ta opp dette med riktig person??? og finne en løsning?
VALGETS KVALER ja, går rundt å lurer jeg også, skal jeg flytte hesten til annen stall eller ikke.... hehe...Alt er veldig greit der jeg nå har hesten, veldig fint miljø i stallen, bra kvalitet på alt, fin ridebane med lys, kjørebane, hindermatriell med mye mer.. eneste minuset er turmulighetene... det er en veldig traffikert vei med trailertrafikk som vi enten må ri på eller over for å komme på tur....syntes denne veien er et skikkelig mareritt Den er svingete og uoversiktlig, bilene kommer i 60-70 km t. Men så er det jo så fint alt annet i stallen, flytter jeg hesten så blir det kanskje andre minuser selv om turmulighetene blir bedre..... skal, skal ikke, skal, skal ikke....hehe Og etter min erfaring så er det alltid mange pluss og minus ved de fleste staller... Jeg har i hvertfall ALDRI opplevd å være 100 % fornøyd på en eneste plass...
Me & Mie Amigo Postet - 12/09/2005 : 01:16:43
Til Blakken Elsker: hvor er det du står så jeg vet hvor jeg skal flytte hesten :) Høres ut som en drøm for de firbeinte.

Råd til @ntib: vent å se. Det er fordeler og ulemper med de fleste staller, det gjelder bare å finne den stallen som DU og ikke minst hestene trivs mest med.
Har selv stått på en stall hvor alt skulle gå på dugnad. Det endte opp med at de som skulle drive stallen hadde lite interesse for det og siden jeg ikke gadd og stå og se på at alt datt i fra hverandre falt alt på meg. Til slutt ble jeg lei og flyttet.
Stallen jeg står på nå er dyrt (inkl. høy+spon+utslipp+foring). De kan tilby vaskespilt (hvis du rydder ut av den selv), fin paddock, ridebane som blir for hard på vinteren, fine bokser, gode turmuligheter. Har da hatt ett par problemer med eier, men går som regel greit. Gjør egentlig veldig mye som vi selv vil.
Hesten jeg har nå og hestene jeg har hatt trives mye bedre her en den andre stallen og det er avgjørende for meg.
Tone_ Postet - 17/08/2005 : 11:18:24
Jeg hadde ikke vært i tvil, jeg hadde absolutt valgt alternaltiv 1. Det som veier mest opp, er at det er et voksent, seriøst miljø. Hadde aldri orket å være i en stall som krelte av unger og folk som ikke har peiling.

Det mest negative med stall 1 er at de gir hesten din mer mat enn den skal ha. Dette ville jeg gitt klar beskjed om, evt. sørge for å lage foret klart selv...
Lene. Postet - 16/08/2005 : 09:50:54
Kopi av melding:
jeg skal kanskje lage en boks til i stallen men så dere som trenger boks plass med 100% bra stall kan titte litt her bog spørr hvis det er noe mer.

- en paddock og et beite. hesten kan få selskap om den ønsker det.
- VELDIG fint tur område der.
- stor fin boks.
- eget salromm med vannkoker gor sal oppheng. osv
- dekken tørke.
- solarium til hesten.
- eget vaskespilt.
- tilgang til vetrinær og smed hele døgnet.
- ridehus med hindre.
- dressur bane.
- utebane med hindre.
- hestebasseng.
- tillgang til havre, pelets, spesial fòr, silo, høy og spon og sagflis.

Opprinnelig postet av blakken elsker



Dette hørtes jo ufattelig bra ut...nesten for godt til å være sant...?
Må bare spørre.... hva er det i stallen nå,og hva er planlagt,sett ut fra listen over...?
blakken elsker Postet - 15/08/2005 : 20:18:19
jeg skal kanskje lage en boks til i stallen men så dere som trenger boks plass med 100% bra stall kan titte litt her bog spørr hvis det er noe mer.

- en paddock og et beite. hesten kan få selskap om den ønsker det.
- VELDIG fint tur område der.
- stor fin boks.
- eget salromm med vannkoker gor sal oppheng. osv
- dekken tørke.
- solarium til hesten.
- eget vaskespilt.
- tilgang til vetrinær og smed hele døgnet.
- ridehus med hindre.
- dressur bane.
- utebane med hindre.
- hestebasseng.
- tillgang til havre, pelets, spesial fòr, silo, høy og spon og sagflis.
akj Postet - 26/07/2005 : 22:23:00
Tja, dette var ikke lett.

Selv ville jeg nok ikke valgt noen av de tre alternativene. Skal prøve å forklare hvorfor:

Stall 1:
  • Jeg MÅ kunne stole på at hesten får den maten den skal ha. Helst til fastsatte tider, men det er ikke et must.

  • Jeg bruker ikke dekken på hesten min, men i de tilfellene jeg ber om dekken MÅ jeg være sikker på at det blir satt på.

  • Jeg MÅ altså ha en stall hvor jeg kan stole på at mine beskjeder blir fulgt Det synes jeg ikke er for mye for langt.


Stall 2:
  • Jeg kunne aldri hatt hest på et sted der det kanskje er tomt for mat, flis eller andre nødvendige onder.

  • Jeg vil ha en stall med romslige bokser og godt med lys. Lav takhøyde duger ikke.

  • Jeg er avhengig av et godt miljø med mennesker på egen alder som jeg kan prate hest og annet med - og drikke kaffe :-)


Stall 3:
  • Jeg vil gjerne ha gode turmuligheter, siden jeg rir mest på tur.

  • Er skeptisk til å flytte til en stall som ikke er helt ferdig. Man vet hva man har, men ikke hva man får...



Hvis jeg skulle anbefale noe, må det være at du blir der du er inntil videre og ser om "Stall 3" blir som forventet. Den har i hvert fall et potensiale. Du kan jo evt. be dem holde av en boks til deg og be dem ringe deg hvis det kommer andre interesserte.
lillings Postet - 26/07/2005 : 16:40:34
Tror det er umulig å bli 100% fornøyd med de stedene man leier, det er alltid ting som er negativt(det merker jeg selv også der hvor jeg har hatt hesten min). Tror man bør se på helheten og kjenne på hva man føler selv, og sist men ikke minst, se om hesten trives. er nok vanskelig å få noe særlig hjelp her da det finnes så mange inne her som har helt forskjellige øønsker og meninger når det gjelder oppstalling. Derfor vil noen synes at stall nr 1 er best, mens andre igjen liker best stall nr 3...

Men håper du finner ut av det =)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.