hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 I stallen
 Norsk hovslagersenters Trippelkurs?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
ponnimamma Postet - 03/10/2004 : 22:35:58
Hei!

Ser et dere ofte anbefaler folk med manglende kunnskap om hest å vente med å kjøpe hest, og heller bli fôrrytter først. Min erfaring er at det er ikke så enkelt i praksis; enten kan man være hestepasser og strigle, møkke og leie eller kanskje ri, hesten på tur - noe som er veldig lærerikt bl.a. fordi man jobber så tett med den samme hesten over lang tid - men man lærer sjelden de mer spesielle tingene du trenger å vite for eie hest, for du har fått jobben på grunn av de tingene du kan, og eieren har ikke bruk for at du skal kunne noe mer, eller tid til å lære deg det.
Eller du kan være fôrrytter, hvilket ofte vil si at du betaler for å være hestepasser... Det virker som hvis du skal ha en hest som du kan konkurrere og utvikle rideferdighetene dine med, må du ha den på helfôr, og da trenger du jo å vite alle de tingene du må vite for å eie din egen hest...

Så hva kan man reelt sett gjøre for å skaffe seg de nødvendige kunnskapene?
Jeg har tenkt å kjøpe ponni til datteren min i løpet av et halvt års tid, fordi hun trenger en egen hest slik at hun kan trene målrettet, for å komme videre i ridingen sin. Vi står på venteliste i en stall hvor fôring er inkludert i stalleien og hvor en ansvarlig person er til stede hele døgnet, det er jo nokså betryggende, men det hadde vært best om hun kunne nok til selv å vurdere om det aktuelle fôret er bra for hesten, og til å kunne oppdage det på et tidlig tidspunkt hvis hesten er syk, etc.

Jeg lurer på noen har har erfaring med Norsk Hovslagersenters Trippelkurs? Det er litt dyrt, men tar for seg sentrale tema som hovpleie, fôring og hestesykdommer, og har sikkert kursledere som har mye kunnskap om det de snakker om. Det jeg lurer på er om dette kurset er veldig teoretisk, tilsvarende å lese bøker om temaet, fordi vi har lest en del bøker, men når man ikke har en hest å prøve den boklige kunnskapen på blir den veldig abstrakt. Så vi er ute etter et kurs som er litt mer praktisk og "rett på sak", hvis dere skjønner hva jeg mener. Er dette det? Eller har dere noe annet å anbefale (unntatt fõrrytter/hestepasser - ikke at hun ikke driver med det, men det gir ikke den slags kunnskaper)?

Vet dere om det finnes kurs i longering og tømmekjøring? For man burde vel helst kunne dette selv om man kjøper en ponni som er innridd, og forhåpentligvis har en viss grunnutdanning?

Hilsen Ponnimamma
3   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Irriducibili Postet - 07/10/2004 : 15:28:48
Må vel egentlig bare si meg litt uenig i at man ikke lærer nok dersom man er forrytter/hestepasser.

Siden jeg har vært det i 12-13 år nå, og føler så absolutt at jeg har fått nok kunnskaper til å ha egen hest. Nå har vel ikke datteren din holdt på med hest like lenge?, men uansett så er det å passe andres hester er veldig bra måte å få innsikt i hvor mye arbeid og stell som skal til. Etterhvert år du jo også større ansvar for hestene, selv har jeg hovedansvaret for de hestene jeg har trent de siste årene. Da tar jeg meg av så godt som alt, unntatt å betale Trening, behandling av sykdom/skader og foring- alt dette har jeg læært gjennom å trene andres hester, gå på litt kurs selv, lese bøker o.l. Så jeg synes ikke at man skal undervurdere det å være passer/forrytter Egentlig så synes jeg det beste er å være passer for andre i endel år før man får egen hest. Eier man selv må man ofte ta en del viktige beslutninger, og da er det fint om man vet nok selv til å kunne ta den rette avgjørelsen.

Var inne å kikket på det kurset, og det høres fint ut. Ser ut til at du får endel info der. Men, en helg? Du lærer ikke alt om det å ha hest på en helg. Det er du nok klar over selv også. Slik jeg ser det er slike kurs en kjempefin måte å lære mer om, men man må allikevel ha erfaring. Det får man ikke på så kort tid. Erfaring er det viktigste for meg når det gjelder å holde hest, for det er sjeldent at situasjoner er like. Kurset er nok bra å ta, men kun som en del av opplæringen.

Det er nok mye opp til deg selv også, det er viktig å spørre om ting. Dersom hesteeier ikke forteller deg hvorfor hesten får det foret den får, så spør. Hvorfor den blir skodd slik og slik, spør.

Ellers er det sant det som Hege sier. Du kan ikke alt når du får egen hest for første gang. Jeg har ikke hatt min egen enda, og regner med å støte på endel nye situasjoner selv om jeg har bred erfaring fra før. Derfor er det vledig viktig å ha hesten et sted der kyndige folk kan hjelpe deg. At du har et godt støtteapparat rundt deg som du kan spørre.

Desverre ble dette enda et innlegg av ei som ikke har erfaring med kurset Men det så bra ut, ser ut til at du kan få endel nyttig info der. Den viktigste informasjonen derimot får du med å være sammen med hest så mye som mulig.
ponnimamma Postet - 07/10/2004 : 10:34:55
Takk for oppmuntrende svar! Hyggelig å høre en hesteeier si at erfaringen må komme etter hvert, for sånn må det vel nesten være, selv om det er et levende vesen det dreier seg om.

Er det ingen av dere som har noe erfaring med Trippelkurset til Norsk hovslagersenter? Det virker veldig spennende tematisk, men jeg skulle veldig gjerne visst om det er verdt pengene, for med reise og overnatting det blir nokså dyrt.

Hilsen Ponnimamma
Hege J Postet - 04/10/2004 : 01:30:37
Kjempe fint at du tar dette så seriøst som du gjør, for det er mange som tror at det "bare er å kjøpe hest"... Og vi snakker jo tross alt om stor og til tider instinktstyrte dyr, som i tilegg krev rett foring, trening, håndtering osv!

Jeg tror at uansett om man "bare" er hestepasser eller forrytter, så lærer man mye man ikke kan fra før. Når man tilbringer mange timer i stallen, snapper man opp mye kunnskap, selv om hesteerier ikke tar seg dirkete tid til å lære bort. Det skjer som regel noe nytt i stallen hver dag (en hest blir syk/skadet, foring, ulike former for treninger, dyrlegen kommer, "vanlig" hestesnakk osv osv), og dette lærer man mye av! Jo mer tid man tilbringer i en stall, jo mer lærer man!

Å lese, gå diverse kurs, er andre ting man kan gjøre for å lære det mest nødvendige. Ellers er det lurt å stå på en stall med dyktige mennesker som kan hjelpe til. Jeg kunne ikke "alt" da jeg kjøpte min første hest jeg heller, men hadde mange dyktige på stallen til å hjelpe til med å feks sette opp forplan osv. Nå "klarer" jeg meg på egen hånd, men det tar jo tid å lære alt:) Vær iallfall aldri redd for å spørre spørsmål og være litt "hypokonder" i starten!

Det finnes kurs i ulike måter å longere på, men det går jo også ann å få en erfaren person på stallen til å kurse dere litt etter at dere har kjøpt hesten.
Erfaring er unasett noe som kommer etter tid, og man kan ikke være helt utlært før man kjøper seg hest:)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,17 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.