hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!

Undertøy

Utskrift fra: MIX - for Hest og Hund!
Emne URL: http://mix.hestemarked.no/topic.asp?TOPIC_ID=4649
Utskrift den: 10/04/2025

Emne:


Forfatter: Ragnhild E
Emne: Undertøy
Postet den: 10/01/2005 23:17:13
Melding:

Har tenkt på dette en stund, da jeg i høstferien var på rideleir. Lur som jeg var tenkte jeg at første dagen skulle jeg bruke en ordentlig truse, så jeg ikke skulle få gnagsår, ubehag når jeg rei osv. Jeg tok da på meg en jenteboxer (sånn med snoopy på som man får på H&M). Jeg rei tilsammen to timer, og tusla mye rundt den dagen, med det resultat at jeg fikk to ekstremt ubehagelige gnagsår på innsiden av låret, akkurat ved trusekanten. Det var faktisk så ille at sårene væsket de to/tre første dagene. Det var heller ikke særlig godt å ri dagene etterpå, da trusekantene gnagde på sårene. Resultatet blei at jeg måtte sette på plaster ved trusekanten for at det ikke skulle gnage. Det hjalp litt, men det var et par ganger i løpet av den rideleiern hvor sitsen min ikke var helt på sitt beste. Resten av rideleiern rei jeg i stringtruser, og det har jeg ikke hatt noe problem med, hverken før, da, eller nå.

Når det gjelder BH er det egentlig akkurat det samma for meg hva jeg har på meg, bare det holder ting litt på plass. Har ridd én gang uten BH, og det var én gang for mye. Huff og uff. Var glad jeg hadde tildels stram topp =P

Så mitt valg når det gjelder undertøy når jeg rir er stringtruse og en BH, samma hvaslags.

Det var min lille "undertøyhistorie" =P Har dere noe favorittundertøy når dere rir, eller er det akkurat det samma? Er det noe dere absolutt aldri ville finne på å ri i?

Svar:


Svar forfatter: Eva V
Besvart den: 10/01/2005 23:30:54
Melding:

Hehe, så koslig, undertøyhistorier :)

Stringtruser er ikke noe for meg når jeg rir, brukte det før, men nå syntes jeg bare det er ubehagelig. :P God gammeldags truse er best syntes jeg. H&M snoopy jenteboxer er deriot grusomme, helt enig med deg der.

Må også ha på BH, glemte å ta på en dag (er ekstremt distre noen ganger) og det var ikke særlig behagelig, nei. :P Samme hva slags, men sportsBHer er vel egentlig det beste.

Ellers er jeg sokkefrik :D bruker raggsokker hele året og har ofte 3-4 lag med sokker.


Svar forfatter: Ragnhild E
Besvart den: 10/01/2005 23:34:57
Melding:

Sokker ja.. 3-4 lag? Du må jo kjøpe sko som er to nummer for store for å få plass til dét? Jeg bruker somregel bare vanlige litt tykke sokker. Om det er kaldt ute putter jeg et par (ikke matchende; en svart og oransjestripete, og en grå med lilla stripe øverst :P) ullsokker oppi skoa også. Kommer litt an på hvilke sko jeg bruker da.


Svar forfatter: spoff
Besvart den: 10/01/2005 23:42:52
Melding:

Angående truser mener jeg at de eneste som funker for ridning er Sloggi. De har en god og myk kant som ikke gnager. Nesten alle H&M trusene (iallfall de jeg har) er helt elendige. De får heller brukes dager jeg ikke rir..

Ellers har en to sånne sportstruse som jeg kjøpte på Hööks. De var vel unødvendig dyre, men funker bra. Etter en liknende opplevelse som du hadde valgte jeg til og med å kjøpe en sånn sportstruse med lange bein, nettopp for å "forflytte" kanten, tilfelle man skulle få gnagsår igjen. Men for min del ble det med den ene helgen (som var et weekendkurs). Jeg vet om de som ikke en gang kan ri med vanlige Sloggitruser, som har mange sånne med lange bein. De er jo gode fordi de liksom ikke har kant. Disse trusene er da endel lengre enn vanlige boxere. Boxere krøller seg jo, og sklir opp.


Svar forfatter: Eva V
Besvart den: 10/01/2005 23:43:54
Melding:

Neida, det går bra, har aldri "plassproblemer" i skoa. Faste rekka er: "sokken" på strømpebuksa (nå om vinteren), vanlige sokker, ridesokker og raggsokkere. ;) Vet det ikke skal lønne seg med lag på den måten, men jeg har faktisk ikke frøset på beina en eneste gang de siste året, så noe på jeg jo gjøre rett, hehe.


Svar forfatter: Silje-og-Tindra
Besvart den: 11/01/2005 00:08:41
Melding:

Før red jeg alltid i stringtruser, fordi jeg syntes dette var best. Høhø. I sommer red jeg veldig mye barbak, og da lærte jeg en ting: man rir ikke barbak i stringtruser, dersom man ikke ønsker seg to stoore fine arr på rompen (dèt har jeg nå). Da sluttet jeg å ri i stringtruser, siden sår i rompen ikke akkurat er direkte behagelig :-P

Nå rir jeg kun i boksershorts, men ikke av den "vide" typen, bare de som sitter godt inntil. Sloggi Sensual har veldig gode sådanne, men pass på om de krymper - da har de med å bli nysgjerrige her og der som ikke er behaglig når man rir ;-)

BH har jeg alltid, i tillegg til en singlet med "skåler" som støtter litt ekstra.


Svar forfatter: Real Storm
Besvart den: 11/01/2005 00:41:36
Melding:

Kopi av melding:
Sloggi Sensual har veldig gode sådanne, men pass på om de krymper - da har de med å bli nysgjerrige her og der som ikke er behaglig når man rir ;-)


*Ler HØYT*

Jeg bruker stort sett push up BH med en rimelig stram singlet over. Til konkurranse klistrer jeg de også fast med en stram treningsbandasje for å pakke ting godt sammen. Har litt for mye "lungevolum". Det med treningsbandasjen kan anbefales på det varmeste.

Jeg rir, basta, i stringtruser. Både med og uten sal. Undikker og boxere er grusomt, og kryper og krøller på seg. Men det må være microfiber med snille sømmer Klok av skade, som sikkert de fleste andre her og;)

Sokker ja... Der er ikke jeg flink, jeg har på meg enten høye knestrømper, eller vanlige sokker kombinert med leggvarmere. Jeg fryser alltid på beina, men har nå lært at helt vanntette SKO hjelper godt på


Svar forfatter: Ixnay
Besvart den: 11/01/2005 08:23:39
Melding:

Enig med real storm. Jeg rir og bestemt med string. Prøvde å ri med boxer en gang jeg også, men det ble med den ene gangen av samme grunn som real storm de "kryper og krøller på seg" *huff*

Jeg rir med helt vanlig bh samme hva slags så lenge den gir støtte :)

Og jeg er heller ikke flink med sokker burde vel vært flinkere ja.


Svar forfatter: Mona_Wendy
Besvart den: 11/01/2005 13:09:38
Melding:

jeg bruker også string...av og til vanlige truser,men sjeldent...blir litt kaldere med string, og noen er helt grusomme,men sånne fra H&M med snoopy er greie å ri med...

BH er et must...

sokker ja...lærte netopp av typen min at man KUN skal ha på seg ullsokker (ragger) hvis man skal holde seg varm i beina(selv om man er våt på beina)...men ullsokker er ubehagelige og klør så enormt, så jeg satser på vanlige sokker med lange stallsokker utenpå....


Svar forfatter: Silje-og-Tindra
Besvart den: 11/01/2005 14:55:39
Melding:

Apropos sokker, så har jeg alltid mine 50% ullstrømper fra Catago på meg. :-D


Svar forfatter: Shagya_luver
Besvart den: 11/01/2005 15:05:05
Melding:

Jeg pleier å ri i string!! dermed basta.. har fått et par fine gnangsår når jeg red med vanlig truse på 5 timers ridetur... blæh... bruker ALLTID bh når jeg rir... nmw!!! og når det kommer til sokker så trenger jeg noen tips.... Fryser ALLTID på bena uansett hva jeg tar på meg


Svar forfatter: Braga
Besvart den: 11/01/2005 17:58:22
Melding:

Det mest geniale undertøyet jeg har brukt når jeg har ridd er Ullmax-boxere. Dette er superundertøy som samtidig holder varmen, så man slipper å fryse i baken. Også er det utrolig mykt og det krøller seg ikke. Sloggi sensual boxere er også ganske gode å ri i. Er ikke så glad i å ri i stringtruse. Synes det blir litt ukomfortabelt, men det går til nød.
Pleier som regel bare å ha sokker og litt tjukke ridestrømper på meg. Pleier ikke å fryse no sånn plagsomt på beina. Også hjelper det litt å ha sånne "varme-såler" i støvlene.


Svar forfatter: eligj
Besvart den: 11/01/2005 18:23:45
Melding:

Jøss, jeg blir forundra over alle dere stringtruseryttere! Jeg har aldri prøvd å ri med string, og kunne aldri finne på det heller, for jeg kan ikke skjønne at det skal være behagelig? Men kanskje en gang må bli den første..


Svar forfatter: Silje-og-Tindra
Besvart den: 11/01/2005 18:31:11
Melding:

eligj: Det er OK i sal (når man -ikke- rir sprang, vel og merke) - men om du noen gang planlegger å prøve, så er det et godt råd og ikke gjøre det barbak ;-)


Svar forfatter: Ragnhild E
Besvart den: 11/01/2005 19:37:38
Melding:

Jeg syntes string funker fint selv når jeg rir sprang og barbak jeg da men, hver sin bak? ;)


Svar forfatter: spoff
Besvart den: 11/01/2005 20:17:30
Melding:

Angående lange truser, ser jeg at Hööks har en ny modell i sitt vårsortiment (se her). Jeg har ikke sett eller prøvd den, men tenkte å nevne det for de av dere som ikke kan tenke seg å ri i string (jeg er nok blant dem), og synes andre vanlige truser kan være problematiske. De har også et par eldre modeller. Jeg har den ene, og den er jo fin når du først har fått gnagsår. Men man får litt følelsen av å gå uten truse (fordi man ikke kjenner sømmene), og det i seg selv er litt ekkelt. *hehe* Så jeg bruker den lite, men har den tilfelle jeg skulle få skikkelig gnagsår igjen. Har jo gått i fella før..

Angående BHer har Hööks også fått inn et par nye modeller der. For min del synes jeg Sloggi er vel så bra her (stortsett set jeg bruker), men så hadde jeg sikkert klart fint å ri uten BH også, så BHproblematikken har aldri vært noe for min del.


Svar forfatter: *littledevil
Besvart den: 11/01/2005 22:08:49
Melding:

Hei!

Jeg er en fast stringtrusebruker, og har aldri hatt noen problem med dem..:p
Føler at "vanlige" truser blir klumpete, og synes så lett med tettsittende ridebukser. Syns ikke det er så lekkert;P

Jeg rir med vanlig BH, og når jeg kommer på at jeg eier en god sportsbh, så tar jeg den:p

mvh Marte


Svar forfatter: Silje-og-Tindra
Besvart den: 11/01/2005 22:28:49
Melding:

At vanlige truser og evt. boksere synes under ridebuksen når du er i stallen er det -neppe- så mange som bekymrer seg over, annet enn du selv. Kanskje man skal begynne å fundere over hvor lekkert ridebukse egentlig er, i stedetfor ;-)


Svar forfatter: Mona_Wendy
Besvart den: 12/01/2005 11:04:12
Melding:

for ikke å fryse i beina anbefales kun! ullsokker på beina...


Svar forfatter: jalla
Besvart den: 12/01/2005 23:41:02
Melding:

Bruker som regel vanlige truser når jeg rir. En sjelden gang string, men prøve å unngå det! Ikke særlig behaglig i grunn... Bruker en eller annen form for sportstopp som holder sakene på plass.


Må bare flire litt her, skjønner ikke åssen dere får alle de gnagsårene jeg Har hatt kun 2 gnagsår i hele mitt liv, på beina etter et par lange fjellturer...


Svar forfatter: Silje-og-Tindra
Besvart den: 12/01/2005 23:43:55
Melding:

Du sier jo selv at string ikke er veldig behagelig, så om du da legger ut på langtur - på treg islandshest, som i tillegg legger seg i pass - barbak, så skal jeg love deg at du får gnagsår fortere enn du rekker å si "tror deg ikke" ;-P


Svar forfatter: Raggis
Besvart den: 12/01/2005 23:47:01
Melding:

LOL


Svar forfatter: jalla
Besvart den: 13/01/2005 13:02:30
Melding:

Da er det fint for meg siden jeg aldri har tenkt å prøve det


Svar forfatter: Ragnhild E
Besvart den: 13/01/2005 17:55:01
Melding:

Nei, jeg skjønner heller ikke hvordan jeg fikk de gnagsårene, men det er jo flere som støtter teorien min om at jenteboxerne til H&M ikke akkurat er det beste å ri i så. String får jeg ikke gnagsår av, men hvorfor? Jeg aner ikke. Vi er vel bare bygd forskjellig kanskje?


Svar forfatter: Eva V
Besvart den: 13/01/2005 18:02:00
Melding:

Har man skikkelig ridebukser og en sal, går det fint å ri med stringtruser. Rei med treningsbukser og stringtruse barbak en gang og det gjør jeg aldri igjen, au au! :P

I sommer var det en jente her som red barbak med miniskjørt og stringtruse. Ouch. :o


Svar forfatter: lille fleskklump
Besvart den: 13/01/2005 18:09:28
Melding:

Enig i at boxer kan være no herk... For å ikke gnage må den være veldig stram og i tillegg lang, så det gidder jeg ikke.

Jeg syns egentlig det bh-messige er verst når en rir. Sportsbh funker ikke på meg, den eneste jeg har som kan gå an til noen slags aktivitet er en stor, trang, heldekkende industrial strength bøylebh. De fleste andre spretter jeg nesten ut av... Det hører med at jeg har noen rimelig svære jur (85D/DD - uten silkon). Noe som langtfra er så kult som det høres! Det er faktisk skikkelig plagsomt når en rir...
Så om noen har forslag til noen bra bher som fins i store størrelser og ikke koster tusenvis av peng hadde det vært ypperlig!


Svar forfatter: Ragnhild E
Besvart den: 13/01/2005 23:09:06
Melding:

MissEva: Det hørtes virkelig bare ekkelt ut *usj* :\


Svar forfatter: Real Storm
Besvart den: 14/01/2005 02:15:57
Melding:

Haha, Formosissima:P Jeg har prøvd, og fikk IKKE gnagsår:) Hehe. men å ri i SHORTS er noe dritt det. Både med og uten sal. DA gjør det vondt da, spess hvis hesten blir svett:


Svar forfatter: munti
Besvart den: 14/01/2005 17:02:25
Melding:

Jeg iriterer meg over noen BHer

Noen med stropper som detter ned på skuldern
Jeg må ha BH med stroppene festet midt bak
Har noen fine som ikke detter ned på skuldern de er med lukking forran

Kansje ikke så stort problem men utrolig iriterende når man må drive å rette på de derre stroppene Under ridetimen


Svar forfatter: Chili
Besvart den: 15/01/2005 01:08:41
Melding:

Jeg fikk noen helt sinnsyke gnagsår i rompa en gang jeg red barbak i stringtruse. Den som ledet turen red nemlig IKKE barbak, så for henne var det helt greit å trave i et par-tre km på en grusvei. For meg og et par andre som red barbak, derimot... Det var ikke så digg å dusje etterpå, eller gå, eller ri osv.

Det er forresten en på stallen vår som red på tur barbeint, i hotpants og bh i sommer. Hver sin smak, sier jeg da. Det kan jo umulig være særlig behagelig, i tillegg til at jeg ikke føler noe trang til å flashe flesket mitt i Oslo kommunes skoger.


MIX - for Hest og Hund! : http://mix.hestemarked.no/

© 2005-2007 Hestemarked.no / Hundemarked.no